היי בנטורל: 5 דרכים להידלק ולהתמסטל בלי סמים

להיכנס לטראנס באמצעות מכונת החלומות או בעזרת המדיטציה של רבי אבולעפיה, או לאבד כל תחושה של הגוף ולרחף עם התודעה בתוך מכל ציפה. לא סומכים על סמים? יש פתרונות

"ביג לבובסקי" (צילום מסך)
"ביג לבובסקי" (צילום מסך)
16 באוגוסט 2017

Dreamachine

בריון גיסין – אמן, מיסטיקן וחפרן ביטניקי – המציא בתחילת שנות ה־ 60 מכונה שהיא למעשה אהיל שמסתובב על פטיפון. עם חברו הסופר הפסיכונאוט וויליאס ס' בורוז הוא הבין שאם "צופים" בעיניים עצומות במכונת החלומות כשהיא מסתובבת ומקרינה אור מהבהב לסירוגין, אפשר "לראות" בתוך הראש מנדלות ותבניות צבעוניות ולהגיע למצב דמוי חלום. אם אתם לא סובלים מאפילפסיה, חפשו באינטרנט הוראות הכנה.

מדיטציה של רבי אבולעפיה

המתנגדים לצריכת סמים ככלי רוחני טוענים שאפשר להגיע לכל מצב תודעה גם עם מדיטציה. אחד מסוגי המדיטציה היותר אזוטריים היה של רבי אברהם אבולעפיה. רבי אבולעפיה היה מקובל בן המאה ה־ 13 שפיתח שיטות מדיטטיביות שמשלבות נשימה, כתיבה, תנועות ראש ודיבור ומחשבה של השם המפורש. בקיצור (נפשע), על ידי מלמול צירופי אותיות של שמות האל אפשר לשחות נגד הזרם במעלה השפע עד לאלוהים. וזו, יספר כל מי שיודע, חתיכת סטלה.

לשחות במעלה השפע (צילום: שאטרסטוק)
לשחות במעלה השפע (צילום: שאטרסטוק)

מכל ציפה

בעוד MDMA מגביר את הרשמים החושיים, מכלי ציפה שבהם צפים בתוך מי מלח אפסום מבודדים את האדם מכל רושם חושי ומכל גירוי חיצוני. אין אורות, צלילים, אין ריחות ואין הרגשות של חום וקור. הרעיון, שאותו הגה ג'ון סי לילי, הפך לפרקטיקה פופולרית להרפיית מתחים וטיפול בכאב, אבל אנחנו לא פה בשביל השעמום הזה. שימוש במכל ציפה יכול לגרום להתמוססות של הרגשת הגוף ולציפת התודעה בחלל ובגלל החסך החושי – להזיות ויזואליות ושמיעתיות. להתרשמות לא לגמרי ריאליסטית, אבל מטריפה, מומלץ לצפות בסרט "Altered States" של קן ראסל מ־1980.

נשימה הולוטרופית

אם מכל הציפה מביא לחסך חושי ולרגיעה של התודעה, הנשימה ההולוטרופית עושה בדיוק ההפך: היפר ונטילציה, עודף והאצה של מערכות הנשימה לכדי מצב אקסטטי שעשוי לעורר מצבים מיסטיים. היום הפכה הנשימה ההולוטרופית ("תנועה לכיוון השלמות" ביוונית) לעוד פרקטיקה ניו אייג'ית, אבל במקור מדובר בטכניקה שפיתח הפסיכולוג והפסיכיאטר המוערך סטניסלב גרוף בעקבות ההוצאה מחוץ לחוק של LSD.

סקס

סקס וסמים עובדים מדהים ביחד (כשהם עובדים ביחד). אבל מן הידועות שסקס לבדו משחרר במוח גם ככה חומרים כמו אוקסיטוצין ודופאמין שגורמים לאופוריה. אם רוצים קצת להגביר את הווליום אפשר להיכנס לתחום של סקס מג'יק, טכניקה איזוטרית של שימוש באנרגיית המין כדי להשפיע על התודעה והמציאות. אחד החובבים הבולטים של הדבר הזה היה המיסטיקן האנגלי אליסטר קראולי, שגם דפי עיתון ליברלי כמו טיים אאוט לא יכולים לעמוד בתיאורים של הפרקטיקות שלו.

אליסטר קראולי (צילום: Getty Images)
אליסטר קראולי (צילום: Getty Images)

עוד בנושא:
בהלת הסמים המורעלים: למה זה קורה וממה כדאי להיזהר?
דעה: מדינת ישראל היא האשמה במותם של צרכני סמים
קוקאין, טיטולים ורוקנ'רול: האם אפשר לשלב בין הורות לסמים?