ביחד ננצח: מוצאי שבת. ה-25.11. מחאת הדמוקרטיה חוזרת לרחוב

ביחד ננצח, כמו שכבר אמרנו. מחאת הדמוקרטיה בקפלן (צילום: ג'ק גואז/AFP/גטי אימג'ס)
ביחד ננצח, כמו שכבר אמרנו. מחאת הדמוקרטיה בקפלן (צילום: ג'ק גואז/AFP/גטי אימג'ס)

אחרי חודש וחצי של מלחמה שבמהלכו הפכו ארגוני המחאה לארגוני סיוע, קוראים חלק ממובילי המחאה לחדש אותה בעוד שבועיים בדרישה מנתניהו להתפטר. משה רדמן: "בעולם אידיאלי היינו מחכים עד ל'סוף המלחמה' ודואגים לבוא חשבון עם האשמים, אבל אין לנו את הפריוולגיה הזו"

13 בנובמבר 2023

במשך 40 שבועות זו הייתה המחאה הגדולה בתולדות המדינה, ובמשך 40 שבועות היא הצליחה לחסום בגופה את ההפיכה המשטרית של הימין הביביסטי-משיחי, אבל בשבת ה-40 הגיע ה-7.10 ובבת אחת קיפלו כל ארגוני ותנועות המחאה את הדגלים והפכו לארגוני סיוע. חודש וחצי אל תוך מלחמת חרבות ברזל, ולפחות בחלקים מקואליציית ארגוני המחאה מאמינים שהגיע הזמן לחזור לרחוב.

אתמול בשעות הערב הופצה ברשתות החברתיות קריאה להתייצב מחדש בחזית המחאה במוצאי שבת בעוד שבועיים (25.11), תחת הכותרת "כולם הביתה, עכשיו!", כפל משמעות המתייחס לחטופים ולחברי הממשלה כאחד. הקריאה עלתה תחילה בקבוצות הווטסאפ של משה רדמן, ממובילי המחאה לאורך השנה האחרונה, שהתניע מחדש לפני כשבועיים רשת של קבוצות ווטסאפ חדשות במטרה להתארגן להתחדשות המחאה נגד הממשלה.

"חמישה שבועות מהשבת הארורה, חמישה שבועות בהם השתוקקנו להנהגה, ציפינו מהשרים, חברי הכנסת ומובילי המדינה הזו להתעשת, לקחת אחריות, להודות באשמה ולנהוג אחרת. לראות את כולם, לדאוג לכולם, להראות אמפתיה, להפגין סולידריות, לספק תקווה ובפועל קיבלנו עוד מאותו דבר – ניתוק, שיסוי, פילוג, תכננות, סכינאות, שקר וניסיונות בלתי פוסקים לפגוע בלוחמי ומפקדי צה״ל, לא עוד!", כתב רדמן. "בעולם אידיאלי היינו מחכים עד ל'סוף המלחמה' ודואגים לבוא חשבון עם האשמים, אבל אין לנו את הפריוולגיה הזו ואנחנו צריכים לצאת לרחובות ולזעוק – כולם הביתה, עכשיו!".

הכתובת הייתה על הקיר. מיצג החזית הוורודה, מחאת הדמוקרטיה 6.5.23 (צילום: ג'ק גואז/AFP/גטי אימג'ס)
הכתובת הייתה על הקיר. מיצג החזית הוורודה, מחאת הדמוקרטיה 6.5.23 (צילום: ג'ק גואז/AFP/גטי אימג'ס)

מהלכיו האחרונים של שר המשפטים יריב לוין, שמנסה להמשיך ולקדם את ההפיכה המשטרית בזמן המלחמה, היו כנראה הקש האחרון שהוביל לקריאה לחדש את המחאה. בפוסט ארוך ומנומק מסביר רדמן מדוע זה חייב לקרות דווקא עכשיו:

"1. כל בכירי מערכת הביטחון בעבר (רמטכ״לים, אלופים, ראשי מוסד ושב״כ) קובעים שראש הממשלה נתניהו וממשלתו הם סכנה ברורה ומיידית לביטחון ישראל. עם נתניהו וממשלתו לא ניתן לנצח את חמאס, לא ניתן לנצח את חיזבאללה – לא ניתן לשקם את ההרתעה

2. כל המומחים קובעים שנתניהו פוגע ביכולת של ישראל לצאת מהמשבר, התלות שלו בגורמי ימין קיצוניים כמו סמוטריץ ובן גביר לא תאפשר לישראל לייצר קואליציה בינ״ל שבאמת תוכל לשנות את המזרח התיכון לטובה, לטובתנו

3. נתניהו לא זוכה לאמון מצד הקהילה הבינ״ל, מנהיגי העולם המערבי יודעים שנתניהו שקרן פתולוגי ולא מוכנים לקחת שום מילה שלו ברצינות

4. ברור כשמש נתניהו וממשלתו לא נהנים מתמיכה ואמון של צמרת מערכת הביטחון, לרמטכ״ל שלנו, לראש השב״כ, לאלופי צה״ל מגיעה הנהגה שהם לא צריכים להסתכל אחורה כדי לוודא שהיא לא תוקעת להם סכין בגב

5. רוב הציבור בישראל לא מאמין בממשלת ישראל הנוכחית, לא מאמין בדרכה, לא מאמין בכנות כוונותיה ובעובדה שהיא דואגת לביטחון המדינה, לביטחון ילדינו, לביטחון החטופים והנעדרים. לממשלת ישראל ונתניהו פחות מ-20% תמיכה בציבור, הציבור בישראל לא סומך על נתניהו

6. דרוש למדינה תהליך לא פשוט של לחימה ולאחר מכן שיקום חברתי, מדיני וכלכלי – רק ממשלה עם אמון רחב מהציבור יכולה לעשות זאת, לא ממשלה עם פחות מ-20% תמיכה ציבורית"

מובילי מחאה אחרים, ביניהם שקמה ברסלר, אייל נווה ועמי דרור, לא מיהרו אתמול להצטרף לקריאתו של רדמן, ומרבית ארגוני המחאה עדיין עסוקים מעל הראש בחמ"לים שהוקמו כדי למלא את הריק שהותירה הממשלה, אך אם התנהלות נתניהו ושותפיו לקואליציה תימשך כך בשבוע הקרוב, יש להניח שגם הם יצטרפו לקריאה לחדש את המחאה ולצאת אל הרחוב.

במקביל, מתכוונים תושבי עוטף עזה לפצוח גם הם במחאה ראשונה מאז פרוץ המלחמה ביום שלישי הקרוב בכנסת, תחת הכותרת "הופקרנו", בדרישה מהממשלה להתפטר ולפנות את מקומה לממשלה שתקבל את אמון הציבור. בכנסת כבר הוקם בשבוע שעבר מאהל מחאה של משפחות הנרצחים שקורא לנתניהו להתפטר לאלתר.