המלכה אנסטסיה

לפני כמה שבועות זכתה בעיר בודבה, מונטנגרו, אנסטסיה וולר (בת 9) בתואר אלופת אירופה לשחמט עד גיל 10. "אני מקווה שכל הילדים בארץ ילמדו שחמט", אמרה עם תום התחרות לעתונאים הרבים שהקיפו אותה, "זה מפתח את החשיבה וגם אין מה לפחד מהמשחק, הוא בכלל לא קשה" | ראיון

20 בנובמבר 2013

השחמטאית הצעירה אנסטסיה וולר, אלופת אירופה לשחמט עד גיל 10, מתגוררת עם משפחתה בגן יבנה ומתאמנת במועדון שח אשדוד. עד היום התמודדה במאות משחקי שחמט, רובם מול מבוגרים ממנה. היא מגדירה את עצמה כחזקה. "מי שחזקה בשחמט מוכרחה להתאמן מול חזקים", היא מסבירה, "וחזקים בדרך כלל הם מבוגרים". היא משחקת שחמט מגיל מגיל 7. אחרי שהשתעממה בוקר אחד סיפר לה אביה שכאשר היה קטן שיחק שחמט. היא ביקשה ללמוד את המשחק והתאהבה.

כמה זמן לקח לך ללמוד את הכללים?

"יומיים, שלושה. פעם אחת למדתי איך זזים החיילים ואחר כך איך זזים הכלים. התחלתי לשחק בכל יום משחק אחד לפחות. אחרי שנה אבא לקח אותי למועדון, הוא ראה שאני טובה מספיק".

אנסטסיה איננה הנציגה היחידה למשפחת וולר המאוהבת במשחק. איתה במועדון אחותה ויקי, בת 12, סגנית אלופת ישראל עד גיל 12; ואחיה דוד, סגן אלוף אירופה לתלמידים.

מה מעניק לה השחמט? לדבריה המשחק מפתח לה את הדמיון ואת החשיבה.

"יש בשחמט המון מהלכים יפים", היא מספרת בהתרגשות "כשאני עושה מסע, כלומר מהלך, ומקריבה כלי למשל. ואז אני מקבלת משהו בתמורה, כמו ניצחון; או הישג אחר שיותר טוב מהכלי שהקרבתי. יש המון טקטיקות וקרבות".

מלבד משחקים יומיים ואימונים של כמה פעמים בשבוע במועדון, היא משקיעה גם בלימוד תיאורטי, בקריאה בספרים ובמשחקים עם המאמן שלה וולדי שקלובסקי. לתחרות במונטנגרו הגיעו 1,000 שחמטאים מ-52 מדינות, וכבר מתחילת התחרות היא הובילה. בהמשך ניצחה אנסטסיה בשבעה משחקים, מאחד מהם יצאה בתיקו, ואף שאפילו הפסידה במשחק אחד צברה מספיק נקודות כדי לזכות בתואר.

"התרגשתי מאוד שזכיתי", אומרת וולר, "אם כי הייתה לי הרגשה שאזכה. הרגשתי שאני חזקה לגילי. גם השקעתי כל השנה בשביל התחרות הזאת שהיא תחרות חשובה, למרות שאליפות העולם יותר חשובה".

אנסטסיה. אלופת אירופה בשחמט עד גיל 10
אנסטסיה. אלופת אירופה בשחמט עד גיל 10

תסעי לאליפות העולם?

"זה בעוד חודש ואני לא יכולה לטוס לשם כי זה באיחוד האמירויות ולישראלית אסור להגיע לשם. זה מעציב אותי, כי אני מאמינה שהיו לי סיכויים לנצח".

לשאלתי, האם הילדים שמשחקים איתה במועדון מקנאים בה, היא עונה בלא היסוס שבהחלט, ומספרת כי בכל פעם שמישהו מצליח להביס אותה, התרועות נשמעות בכל אשדוד. לעומת זאת, בבית הספר אילן רמון בגן יבנה, שבו היא לומדת בכיתה ה', מפרגנים לה בגדול: שלטים, בלונים ופרחים קידמו את פניה כשחזרה עם הגביע ועם מדליה מצופה בזהב שקיבלה. המנהלת בירכה אותה אישית, וכל הילדים בכיתה אמרו לה "כל הכבוד" . אחר כך התקשרו גם ביבי, לימור לבנת והנשיא פרס, וגם זה, היא מעידה, ריגש אותה מאוד.

יש לך תחביבים אחרים או רק שחמט?

"אני אוהבת לשחות ולצייר. אפילו ציירתי איך אני מנצחת באליפות".