כיוון לירוק: רשימת המשתלות השוות בתל אביב

Makers (צילום: אנטולי מיכאלו)
Makers (צילום: אנטולי מיכאלו)

אומרים שכלב הוא החבר הטוב ביותר של האדם, אנחנו אומרים: כלב זה עבודה, אבל צמח - צמח הוא חבר אמת. אם רציתם להכניס קצת צמח לחייכם, זאת הרשימה בשבילכם. אספנו עבורכן את המשתלות וחנויות הצמחים שיעשו לנו ירוק בנשמה

16 בינואר 2022

1. הכולבויניקית: makers TLV

כל מי שהיה במייקרז יודע שמדובר בהרבה יותר ממשתלה. בתוך הג׳ונגל האורבני הזה תוכלו לא רק ליהנות ממגוון הסוקולנטים (שגם זיכו את ההופעות המוקלטות המצטלמות במקום בשמן – Succulant sessions) והמונסטרות, אלא גם לשתות קפה או צ׳אי מצוין, ליהנות ממגוון סדנאות שרובן ככולן על טהרת המייקריות הטבעית (רוקחות, הדפס צמחים, ואפילו סדנאות קוקטיילים טבעיים) ולצפות בהופעות עצמאיות חיות שקורות כמה פעמים בחודש במקום.
מחירים: שלל צמחי הבית שנמכרים בעציצים לפי קוטרם מתומחרים לרוב בין 25-100 שקלים. גם העציצים היפהפיים למכירה.
לקחנו הביתה חוץ מהעציץ: מיליון וחמש תמונות לאינסטוש
מזא״ה 4

 

2. הוותיקה: משתלת יהלום

בלה קרבס היא אגדת משתלות, עובדה: היא בעסק כבר כמעט 54 שנה, בעוד שמשתלת יהלום המשפחתית שלה קיימת כבר כמעט 88 שנים. בגן העדן הירוק ורחב הידיים הזה בדרום העיר מוכרות היא ומלכה אחותה מכל הבא ליד – צמחים, אדניות, שתילים, פרחי עונה, וכל מה שנלווה להם.
מחירים: צמחי הבית נעים בין 15-150 שקלים, בעוד שצמחים עונתיים ותבלינים אפשר לקנות ב-10 שקלים בלבד.
לקחנו הביתה חוץ מהעציץ: תמיכה בעסקים הקטנים והמשפחתיים שעושים את דרום העיר מה שהיא.
השומרון 6

ותיקה ותיקה, אבל לא פוסחת על טרנדים. משתלת יהלום (צילום: שלומי יוסף)
ותיקה ותיקה, אבל לא פוסחת על טרנדים. משתלת יהלום (צילום: שלומי יוסף)

3. המשתלמות: Plant45 ודיזיגארדן

קשה למצוא משתלות שמתחשבות בכיס הצרכן, ולכן אנחנו מברכים על שתי משתלות יחסית חדשות ומרעננות: plant45 – משתלה ליודעי דבר, כמעט ללא נוכחות אינטרנטית – בה כל הצמחים נמכרים במחיר של 45 שקלים, בנוסף לנישה בחנות בה כל 2 עציצים נמכרים ב-45 שקלים. ודיזיגארדן – הסמוכה לכיכר דיזינגוף, בה כל הצמחים נמכרים ב25 או 50 שקלים.
מחירים: זול, קיצר.
לקחנו הביתה חוץ מהעציץ: מלא דברים אחרים כי לא הוצאנו הון תועפות על עציצים!
פלנט45: כיכר הבימה 4, דיזיגארדן: דיזינגוף 84

4. העירונית: משתלה אורבנית

׳משתלה אורבנית׳, שלה סניף ותיק בשוק הכרמל וסניף חדש יותר בצמוד לשער 7 של הסנטר, חורטת על דגלה התאמה לעיר הגדולה. הצמחים שמגיעים לחנות מהמגדלים את הטובים ביותר מותאמים לגידול בצפיפות העירונית, הלו״ז העמוס של הלקוחות ואפילו החום הלוהט של חודשי הקיץ. מעבר לעיצוב היפהפה והירוק של שתי החנויות, הן מציעות מגוון עצום של צמחי גינה ומרפסת (שנעים על ספקטרום שבין ׳צמחים למקום מואר׳, ׳משהו על השולחן׳ ו׳צמחים חזקים במיוחד׳) , אביזרי גינון וכלי שתילה. בקיצור – כל מה שאתם צריכים בשביל ליצור לעצמכם משתלה אורבנית פרטית קטנה בבית.
מחירים: בין 20 שקלים לצמחים קטנים יותר עד 350 שקלים לצמחי ענק.
לקחנו הביתה חוץ מהעציץ: מוטיבציה לייחר ולגדל בדירת המטר על מטר שלנו בפלורנטין.
קינג ג׳ורג׳ 55 (ליד שער 7 של דיזנגוף סנטר), דניאל 27

משתלה אורבנית.
משתלה אורבנית.

5. ההיפסטרית: We love plants

מדובר בוודאי בחנות הצמחים היפה ביותר בתל אביב – בין אם מכיוון שהצמחים המוצעים בה למכירה פוטוגניים שבא לבכות, דרך העיצוב נוטף השיק, ועד המשפכים (מי לעזאזל חשב שנרצה להוציא כסף על משפך מעוצב) שנראים כמו יצירת אמנות מודרנית של מרסל דושן. הכול ממותג – מהדשן, דרך האדמה ועד הפלייליסט לצמחים (???) שמצאנו באינסטגרם של המקום.
מחירים: בחנות נמכרים צמחי בית, קקטוסים וסוקולנטים. רוב צמחי הבית עולים בין 20-200 שקלים, והסוקולנטים עולים בין 50-130 שקלים.
לקחנו הביתה חוץ מהעציץ: מחזיק מפתחות בצורת קקטוס ב-36 שקלים (בסייל) אם זה מה שעושה לכם את זה.
פרישמן 73

6. החדשה: אואזיס

אואזיס היפה קמה ממש לפני רגע, בנובמבר 2021, ונפתחה כדי להביא את הצמיחה והטבע לאחד האזורים האפורים של העיר – כיכר המושבות ורחוב העלייה. רוב צמחי החנות מותאמים לבית, אבל אפשר למצוא בה גם צמחים המותאמים למרפסות וחצרות, למי שהתברך. יחסית לחנות חדשה, המגוון בה גדול – שרכים, קיסוסים, דקלים, סוקולנטים ועוד.
מחירים: בין 20-200 שקלים.
לקחנו הביתה חוץ מהעציץ: את יקיר הבעלים, שהשמועה אומרת שהוא הנחמד בעיר.
העלייה 2

אואזיס. צילום: ליה ריקארדו
אואזיס. צילום: ליה ריקארדו

7. הווירטואליות: neta ׳וייחורים בין תל אביבים׳

בשוק המשתנה ולצד הקורונה ואימת הסגרים התמידית, גם שוק הצמחים הפך לדיגיטלי בחלקו, וזה לא בהכרח דבר רע. באתר neta למשל, יש גימיקים חביבים שאפשר למצוא רק אונליין, כמו התאמת צמח ללקוח באמצעות כמה שאלות פשוטות ומדריכי גידול וירטואליים. המבחר מגוון ומסווג לקטגוריות כמו – צמחים שקשה להרוג, ׳עולים חדשים׳ (צמחי ייבוא), צמחים שטובים לחורף ואפילו צמחים מטהרי אוויר.
מחירים: בין 35 למאות שקלים. תלוי בקטרים בכל זן. משלוח עולה 30 שקלים, אבל חינמי כשמזמינים במעל 270 ש״ח.

אם פחות זורם לכם שופינג ירוק, כבר שנה שמתנהלת לה באין מפריע קבוצת פייסבוק מתוקה בשם ׳ייחורים בין תל אביבים׳, שנועדה להחלפת עציצי יחורים בין חבר׳ה בעיר, התארגנות על קבוצות רכישה לצמחים וכלים במחירים ׳שאינם תל אביביים׳ (לשון הקבוצה), והתייעצות בכל מה שקשור לגידול ביתי. הקבוצה גם התרחבה לשתי קבוצות ווטסאפ – אחת להחלפות ואחת להתייעצויות.