העולם על פי פייסבוק

מחקרים הראו כי הפוסטים שאתם מעלים בפייסבוק יכולים לבדוק אם אתם נרקיסיסטים או נוירוטים

מחקר חדש גילה מה עדכוני הפייסבוק שלכם יכולים להגיד עליכם. חוקרים מאוניברסיטת ברנל ערכו 555 סקרים אינטרנטיים, שנערכו על משתמשי פייסבוק. החוקרים מצאו כי אנשים בעלי אישיות ותכונות מסוג מסוים, כגון החצנה, פתיחות, נרקיסיזם, נוירוטיות, וגם חריצות והתמדה מעלים לפייסבוק פוסטים בדרך מסויימת מאוד.

על פי המחקר המוחצנים מבינינו יפרסמו לעתים קרובות אירועים חברתיים עם קהל גדול והם משתמשים ברשתות החברתיות כדי לתקשר עם אנשים אחרים.

על פי המחקר אם אתם נוירוטים תעדכנו בעיקר את הססטוס של מערכת היחסים שלכםצילום: שאטרסטוק
על פי המחקר אם אתם נוירוטים תעדכנו בעיקר את הססטוס של מערכת היחסים שלכם
צילום: שאטרסטוק

הנוירוטים לעומת זאת, יעדכנו את הפרטים האישיים שלהם, כגון מערכת היחסים שלהם, בעיקר כדי לקבל אישור חברתי על כך.

לעומת זאת, אנשים שנחשבים בעלי פתיחות גדולה לא ישתפו את הסטטוס של מערכת היחסים שלהם – ובמקום זאת הם ישתפו אירועים שבהם השתתפו, או את הדיעות הפוליטיות שלהם.

אם אתם מאוד חרוצים תעלו – על פי המחקר – בעיקר תמונות משפחתיותצילום: שאטרסטוק
אם אתם מאוד חרוצים תעלו – על פי המחקר – בעיקר תמונות משפחתיות
צילום: שאטרסטוק

החוקרים מצאו כי אנשים חרוצים ובעלי יכולת התמדה מפרסמים בעיקר פוסטים על ילדיהם או משפחתם. על פי החוקרים יכול להיות שפוסטים כאלה משקפים את רצונם להיראות כהורים המושלמים ובעלי המשפחה המושלמת.

עוד המחקר מצא כי אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך יפרסמו פוסטים על הפרטנרים הרומנטים שלהם ועל הסטטוס של מערכת היחסים שלהם, אך בניגוד לנוירוטים הם לא יעשו זאת כדי לקבל אישור חברתי. החוקרים הציעו כי אנשים אלו מפרסמים את הסטטוס של מערכת היחסים שלהם יותר מתוך "דרישה" לבן/בת הזוג שלהם ומתוך רצון ליצור למערכת יחסים עצמה סטטוס כזה.

על פי המחקר אנשים נרקיסיסטים יעלו פוסטים רבים שקשורים לפעילות גופניתצילום: שאטרסטוק
על פי המחקר אנשים נרקיסיסטים יעלו פוסטים רבים שקשורים לפעילות גופנית
צילום: שאטרסטוק

המחקר גם מצא כי אנשים בעלי אישיות נרקיסיסטית יפרסמו יותר פוסטים על הרגלי התזונה שלהם, הדיאטה שהם עושים, ושגרת אימוני הספוט שלהם – כדי לבטא את החשיבות שהם נותנים לגוף שלהם, וכן את השליטה שיש להם בעצמם.

את מה אתם?