מושיקו אברהם הוא אחד השפים הכי חמים בתל אביב. וזאת העיר שלו

מושיקו אברהם (צילום אביאל נקש)
מושיקו אברהם (צילום אביאל נקש)

"העיר שלי": המדור שבו תל אביבים אהובים בוחרים את המקומות האהובים עליהם. והפעם: השף מושיקו אברהם משיק תפריט טעימות באריא, ומפזר פרגונים למקומות הבוכריים שהם בית בשבילו, לשף שאי אפשר להעתיק ולאויסטר בר החדש, אבל בעיקר מתגעגע לברמן החטוף יוסף חיים אוחנה. תחזירו אותו הביתה עכשיו

מושיקו אברהם הוא השף של מסעדת אריא ונחשב לאחד השפים הצעירים הבולטים והמובילים בתל אביב. בשבעה באוקטובר זה הגיע הכי קרוב אליו: "מלא חברים שלי היו בנובה. אחד הברמנים במסעדה סיים סרוויס, נסע למסיבה ולא חזר. שמו יוסף חיים אוחנה והוא נחטף לעזה על ידי מחבלי החמאס במסיבה ברעים, תוך כדי שהציל ניצולים מהמסיבה. יש קוקטייל שרק הוא היה מכין לי וכשאני שותה אותו אני נזכר בו והוא איתי תמיד. בת זוג של חבר טוב שלי נרצחה. היה לי טבח שחבר שלו נהרג והזמנתי אותו לבוא כדי שלא יהיה לבד.
אנחנו תומכים אחד בשני כי אין לנו ברירה וצריך להתמודד. בסוף נובמבר פתחנו את הבר בקומה למטה עם מנות פשוטות כדי לתת קצת אסקפיזם למי שרוצה. את המסעדה לקח יותר זמן לפתוח. לא היו עובדים, הרבה גויסו למילואים ולא הרגשנו בנוח. העולם כאילו נעצר. חזרנו רק בסילבסטר. בחודש שעבר השקנו תפריט טעימות חדש שמושפע מארץ ישראל. דרכו אפשר לחוות את אריא ואותי, קצת מהבית שלי וחומרי גלם מקומיים. היינו חייבים להמשיך הלאה ולהניע מחדש את הגלגלים".

>> זאת העיר שלנו: 8 המלצות מעולות שקיבלנו מתל אביבים בתל אביב

ארוחת טעימות זוגית, Aria (צילום סו מדיה)
ארוחת טעימות זוגית, Aria (צילום סו מדיה)

1. מאפיית הלחם הבוכרי אמנון

מקום שהוא בית בשבילי. אני ממוצא בוכרי ובכל פעם שאני מתגעגע לבית ברמלה אני קופץ לשם, טורף גוז'גיז'ה על ספסל כשהכול נוזל עליי ומרגיש מאושר.
שז"ר 11

מאפיית אמנון (צילום: עידן תורתי)
מאפיית אמנון (צילום: עידן תורתי)

2. אויסטר קלאב

לפני כמה ימים ישבתי באויסטר בר החדש בנחלת בנימין, מקום של חבר שלי, והיה סופר כיף. את רוסלאן אוסוב השף אני מכיר טוב, עבדנו יחד בטוטו ואני מאוד אוהב את היד שלו. מאוד נעים שם ואינטימי, ברמה שמהר מאוד התחלנו להעביר ביסים לאנשים שישבו לידנו.
נחלת בנימין 59

אויסטר קלאב (צילום: חיים יוסף)
אויסטר קלאב (צילום: חיים יוסף)

3. סנטי

אני אוהב את מה ששף גיא אריש עושה, הוא שינה לגמרי את המשחק בעיר בכל מה שנוגע להתססות וגארום. הוא מבשל אוכל מגניב ואחר. אני נתקל במסעדות בהרבה דברים שחוזרים על עצמם וזה קצת משעמם. גיא עושה את עצמו, ומי שמנסה להעתיק אותו לא יצליח.
גורדון 17

שף גיא אריש ב"סנטי" (צילום דור קדמי)
שף גיא אריש ב"סנטי" (צילום דור קדמי)

4. חנן מרגילן

כשאני מגיע לחנן מרגילן אני מרגיש בבית. אם זה בגלל שאני דובר את השפה או בגלל שפעם בן דוד של אמי עבד שם, אבל בעיקר כי אני מאוד אוהב את ארתור. כולם מזמינים דושפרה שהוא באמת מצוין אבל אני חולה על מנת כבד עגל, ששם הוא מספר אחת. לכבד יש נטייה להתייבש וכדי למנוע זאת משתמשים בשומן כבש, ששומר על העסיסיות. נולדתי לתוך הדבר הזה ועבורי הוא מובן מאליו, ובחנן מרגילן עושים אותו על אוטומט, אבל כשהתחלתי לחקור הבנתי את רמת התחכום. יש המון מחשבה מאחורי הטכניקה הזו ולכן אימצתי אותה במנת תמנון שאני מכין באריא.
מסילת ישרים 15

חנן מרגילן (צילום: דנה מאירזון)
חנן מרגילן (צילום: דנה מאירזון)

5. קאב קם

אין על האוכל התאילנדי. כשאני רוצה לברוח מהמציאות ולקבל פיצוץ של טעמים, אני הולך לאכול שם. הם יודעים לפגוע לנו בחך בצורה שאני לא יודע להסביר ויש שם תפריט יינות מצוין, עם ריזלינגים מיוחדים שמחמיאים לאוכל המתובל. מי שאוהב אוכל ייהנה שם מאוד.
לינקולן 11

קאב קם (צילום: יחסי ציבור)
קאב קם (צילום: יחסי ציבור)

מקום לא אהוב בעיר

אחרי שחסמו את אלנבי בגלל העבודות, העבירו את כל האוטובוסים לנחלת בנימין. כל התחבורה הציבורית עוברת לי על הראש, וכשאני מוצא כמה רגעים לשבת במרפסת אני משתגע מהבלגן. העירייה לא דאגה לסלול שביל אופניים ולפחות פעם בשבוע מישהו נפגע. צומת נחלת בנימין יהודה הלוי נעשה מסוכן מאוד וחייבים לטפל בכך לפני שיקרה משהו רציני באמת.

מהמקומות המסוכנים בעיר. צומת נחלת בנימין יהודה הלוי (צילום מסך: גוגל סטריט ויו)
מהמקומות המסוכנים בעיר. צומת נחלת בנימין יהודה הלוי (צילום מסך: גוגל סטריט ויו)

השאלון

איזה אירוע תרבות מהזמן האחרון סידר לך את הראש או פתח לך את הלב?
"המטבח השתגע", הסרט אחרון שראיתי, מספר על משפחה עם אבא שף שהתאבד וחזר לחיים. בנו לקח את המתכונים שלו מפעם והביא משמעות משלו, שזה קצת מזכיר אותי בקולינריה – שאני מביא אוכל עתיק עם שורשים, מפרק אותו ומחבר אותו מחדש בצורה עכשווית.

איזו יצירה נתנה לך כוח, תקווה או השראה מאז פרוץ המלחמה?
השיר "Imagine" של ג'ון לנון בביצוע אלטון ג׳ון הפך להמנון בינלאומי להפצת מסר של אחווה ושלום. כשהוא שר I hope someday you'll join us and the world will be as one אני ישר חושב על יוסף חיים אוחנה, חבר יקר שלי שחטוף בשבי החמאס בעזה. הלוואי שיגיע היום שיוסף וכל החטופים יחזרו בשלום.

לאיזה ארגון או מטרה אתה ממליץ לתרום או להתנדב בזמן הזה?
בתקופה הזאת הכי נכון זה לתרום או להתנדב לארגון נכי צה"ל. הארגון מטפל בנפגעי פוסט טראומה, פצועי מלחמה ונפגעי מלחמה והם עושים הכל עבורנו כדי שנוכל להמשיך להתקיים במדינת ישראל. בלעדיהם אין לנו זכות קיום.

מי התל אביבי.ת שהכי צריך להרים לו/לה כרגע?
לא אדם ספציפי אלא כל משפחות החטופים. יוסף חיים אוחנה ואני עשינו יחד סרוויס אחרון ב-6.10, ואני מתעורר עם זה והולך לישון עם זה.

מה יהיה?
בתקופה הזאת ובכללי אני מאמין באחדות. כמו שהיינו בהתחלה ככה זה צריך להמשיך עד הסוף. בלי פוליטיקה מיותרת.