הפרעת קשב: התדר חזר העירה

סוף השבוע הראשון של תדר היה עמוס בדי.ג'ייז, הופעות ושידורים ויותר מהכל - באנשים. עד כדי כך שהיה צריך לסגור את השערים. השנה נודד הבר בין שישה לוקיישנים שונים

התדר. צילום: מיכאל שבדרון
התדר. צילום: מיכאל שבדרון
12 ביולי 2015

הנציגים ששלח התדר לתקלט על אונייה שעגנה על נהר הוויסלה, במסגרת הפסטיבל לתרבות יהודית בקרקוב שנערך לפני שבועיים, נשלחו לאחר לחצים כבדים מצד הקהל המקומי. הם דרשו מההפקה לחרוג מהעיקרון שקובע לא להזמין את אותם האמנים שנתיים ברציפות ולשחזר את הצלחת מסיבת הספינה אשתקד.

כמו מנהלי הפסטיבל הפולנים, גם אנשי התדר לא אוהבים לחזור על עצמם, אפילו כשהקהל דורש עוד מאותו הדבר. לאחר חמישה קיצים אינטנסיביים, שבמהלכם השתלטו על שלושה מיקומים לא צפויים ועשו בהם ככל העולה על רוחם, החליטה חבורת התדר (איתי דראי, צח בר, דרור שר ושלומי זידאן) לשנות דרך פעולה, ובחודשים הקרובים היא תנדוד בין שישה לוקיישנים ברחבי העיר. "כשהתחלנו לחשוב על העונה הזו רצינו דווקא רעיון שקצת יקל עלינו ברמה ההפקתית, ובסוף בחרנו בשיטה די מורכבת אבל זה מסוג הדברים שתמיד קורים בדרך הזו איכשהו", מספר איתי דראי (וולטר).

יריית הפתיחה של התדר במלאכה 8 (בחלל ששימש בעבר את מסעדת סרגוס) נשמעה למרחק בסוף השבוע האחרון עד כדי כך שאנשי התדר נאלצו לסגור את שעריו מפאת הצפיפות הרבה במקום. הדיג'יי אוסולנדה הגיע לתיקלוט רגע לפני שעבר להופעתו המרכזית במועדון הבלוק, עוזי נבון שידר ראשון ואחריו עלו סקולמאסטר ומיקסמונסטר (רדיוטריפ), להקת גארדן סיטי מובמנט תיקלטו אף הם. את ערב הפתיחה נעלו הדי.ג'ייז וולטר, גאלו ומיכאל כהן. החגיגות נמשכו לתוך השבת עם אירוח של אנשי המגזין אנדי ווז רונג עם יהוא ירון, ג'ם סשן של ספי רמירז, אלון אדר, אורי כנרות, הוד מושונוב, עידן קיי ואירה רביב, תיקלוט של די.ג'יי הקטיק ועוד.

הפעימה הראשונה של העונה הנוכחית ברחוב המלאכה 8 תימשך עשרה ימים. השידורים יחלו בכל ערב בראשון־שישי בשעה 20:00 ובשבת ב־16:00. התוכנית לחלק הראשון כוללת, בין היתר הופעה של אינפקציה שתפתח את סדרת האנפלאגד שתתרחש לאורך העונה. כל אלו מלווים בפופ אפ דיינר שיוביל השף ניר כרמלי, ובאירוח של עשרה מעצבים מקומיים עם טי שירטס במהדורה מוגבלת.

Teder 6

A photo posted by tederfm (@tederfm) on

 

עם המעברים בין הלוקיישנים (שעוד לא נבחרו כולם סופית), מתכננת החבורה להשקיע יותר זמן ומשאבים בתכנים האמנותיים בתחנת הרדיו ובאתר. "התוכן תמיד היה המהות, אבל לעין בלתי מזוינת – בסופו של דבר אתה יושב במקום, שותה ברד ומדבר עם אנשים. הבילוי הלא מחייב הזה, שבו לא תמיד יודעים מי מנגן, פחות מעניין אותנו עם התדר", מבהיר וולטר. "תמיד בא לנו לעשות דברים יותר מיוחדים. גם כשפתחנו ניסינו לחשוב קודם כל מה אין פה, ובשנים האחרונות נוספו עוד כל מיני מקומות ופרויקטים שנעשו קצת דומים, אז חשבנו להחליף תבנית".

כפי שוולטר אומר במעט ביישנות, התדר הוביל לא מעט מגמות מוזיקליות וליליות בחמש השנים האחרונות. נוסף להשפעתה על הסביבה, הספיקה רביעיית היוזמים גם למצב את פורט סעיד כאחד הברים העמוסים בעיר ולפתוח מסעדה חדשה עם אייל שני בבית רומנו. המקומות שבחרו השפיעו על מפת חיי הלילה של העיר, ומסקרן לראות לאן יתגלגלו הלוקיישנים של הקיץ הקרוב. "אחד הדברים שהנחו אותנו הוא למתוח את הגבולות האזוריים, כפי שעשינו בעבר. כשבחרנו בהר סיני, אלנבי היה רחוב די מוקצה", הוא טוען ומוסיף ששווה להחזיק אופניים בעונה הקרובה. "יש מקומות שמוסיפים משהו ברמת הרעיון. הפעימה שתהיה ביפו, למשל, גורמת לנו לייצר עשייה מסוימת ושיתופי פעולה שקשורים לאזור".

בין מקום למקום, החבורה מתכננת לקיים שלל אירועים חד פעמיים, חלקם מחוץ לתל אביב. "אנחנו עושים בערך עשרה אירועים יוצאי דופן בכל עונה. הפעם רצינו לחתוך מעט בקצוות. יש קצת פחות ימים, אבל יותר תוכן, והחשיבה עברה שכלול והעמקה". גם האתר של התדר עבר מתיחת פנים, והכוונה העיקרית היא לשלב בו יותר תכנים מגזיניים. "אני אוהב את זה שבשביל לעקוב אחרי התדר בעונה הזו יהיה צריך באמת לעקוב. כדי לדעת איפה זה קורה יהיה צריך לבדוק, ואז גם אולי לקרוא כתבה באתר, לגלוש, לשמוע מוזיקה".