אם לסבתא היו גלגלים: קבלו את הקלנועית השיתופית

תשובת הגיל השלישי לקורקינטים השיתופיים: יוזמה קהילתית בנחלת יצחק המסדרת שירות הסעות בקלנועית לבאי מועדון הקשישים השכונתי

(צילום: רומי קראוסקופף נרקיס)
(צילום: רומי קראוסקופף נרקיס)
10 ביולי 2019

בעת שבני הגיל השלישי מופקרים לחסדי הקורקינטים השועטים על המדרכות, בנחלת יצחק החליטו להעמיד אלטרנטיבה שתגרום לצעירים הפוחזים להתקנא בדור הסבים שלהם. קלנועית חדשה, שנרכשה על ידי מועדון הקשישים השכונתי ״זהב בנחלה״ באמצעות תרומות, משמשת להסעת חברי המועדון המתקשים להתנייד אל הפעילות השבועית בקאנטרי במגדלי תל אביב.

הכל התחיל מפוסט אישי שכתבה שגית רוטברט, יוזמת הפרויקט, לאחר מות סבה. הפוסט, שהפציר בקוראים לזהות את מצוקת הקשישים ולתרום בעשייה חברתית, זכה לתגובות רבות ותמיכה. "גם אני עשיתי לייק", מספרת זהבה שילון (72), מובילת המועדון בנחלת יצחק. "אבל גם מצאתי דרך ויצרתי איתה קשר. משנת 1980 עד 2007 התנדבתי כחברת הנהלה בוויצו, אבל כשסיימתי את התפקיד המשכתי להתנדב ללא הארגון. כתבתי בתגובות לאותו פוסט של שגית שעם לייקים לא בונים פרויקט ושמי שמעוניין להצטרף מוזמן להגיע לפגישת היכרות. רק אני ושגית הגענו".

השלב הבא: אוטובוס לחוף הים (צילום: רומי קראוסקופף נרקיס)
השלב הבא: אוטובוס לחוף הים (צילום: רומי קראוסקופף נרקיס)

החל מחודש נובמבר בשנת 2017 מתקיים המועדון בקאנטרי. בשבוע שעבר, בסיוע המתנדבות בטי מזרחי ופנינית בלזר סלמן ונערות בתיכון במסגרת פרויקט מחויבות אישית, הן הוציאו את פרויקט הקלנועית לפועל והסיעו בקלנועית החדשה את חברת המועדון הראשונה.

"יש לנו כמה חברים שההליכה קשה להם. מצאנו מתנדב קבוע שיכול להסיע שלושה אנשים ברכבו הפרטי. החזון שלי הוא להשיג עוד מתנדבים בשכונה בעלי רכב כדי להביא אנשים אבל זה קשה", מספרת שילון. "אבי אביבי, חבר בוועד השכונה, הציע שנקנה קלנועית. תוך שבועיים גייסנו את הכסף ורכשנו קלנועית עם שני מקומות. זה היה מרגש כי האישה שנסעה בה הייתה במועדון, ולפני חצי שנה נפצעה והפכה מוגבלת בהליכה. בזכות הקלנועית התאפשר לה להגיע. הקלנועית יפה, אמנם יד שנייה אבל מחודשת עם גגון, מקום לעגלת נכים ומקל הליכה אם צריך. יש לנו מתנדבים ואפילו מקום חניה בקאנטרי עם נקודת חשמל להטענה".

איך מתאמים מי נוסע ומתי?
"אנחנו מיידעים את האנשים על זה והמעוניינים יצטרכו לפנות מראש. יש עוד חברת מועדון עם קלנועית והבן שלה הציע שגם יתנדב בשמחה לסייע. בקרוב נשים שילוט יפה: 'לזהב בנחלה באהבה מתושבי נחלת יצחק'. אם יהיה צורך אולי נקבל קלנועית נוספת כדי להביא בו זמנית הרבה אנשים. החזון שלנו הוא באמת שזה ישמש את תושבי השכונה גם לרופאים וסידורים נוספים, זה תלוי במתנדבים. הלוואי שנצליח".

מה החזון הבא של המועדון?
"בזכות הקצאת מימון שנתקבל, ב־21.8 מתוכנן לצאת אוטובוס מיוחד עם מעלית לחוף הים. ניקח את חברי המועדון לראות את השקיעה בחוף לקפה ומסעדה".