שובו של הקקנוע: העירייה תפעיל קטנועים לאיסוף צואת כלבים

סיירת איסוף הקקי של תל אביב - הקקנוע (צילום: גיא יחיאלי. למצולמים אין קשר לכתבה)
סיירת איסוף הקקי של תל אביב - הקקנוע (צילום: גיא יחיאלי. למצולמים אין קשר לכתבה)

32 שנים אחרי שהשיק אותו ראש העיר שלמה להט, חוזר הקקנוע לרחובות העיר כדי להילחם בתופעת אי-איסוף צואת כלבים. בשנה האחרונה חולקו יותר מ-3,500 דו"חות והעירייה מעריכה שהתושבים אחראים ל-500 קילו צואת כלבים שאינה נאספת מדי חודש

1 בספטמבר 2021

גבירותי ורבותיי, הקקנוע חוזר. זקני העיר וזקנותיה זוכרים ודאי כיצד חנך ראש העיר שלמה "צ'יץ" להט בסוף שנות השמונים את הקקנוע, הלוא הוא האופנוע המצויד בשואב אימתני וציוד ניקוי מדוגם ששעט ברחובות העיר בחיפוש אחר קקי של כלבים לפנותו. 32 שנים אחר כך, ובעיית הקקי של כלבים רק הולכת ומחריפה. זמן מושלם לקאמבק קקנועי.

ראש העיר שלמה להט ז"ל חונך את הקקנוע המקורי. מתוך "מעריב", ינואר 1989
ראש העיר שלמה להט ז"ל חונך את הקקנוע המקורי. מתוך "מעריב", ינואר 1989

ואכן, במסגרת שאיפתה של עיריית תל אביב-יפו לשמור על עיר נקייה ואסתטית עבור כולנו, וכחלק מהמאבק העיקש של בתופעת אי איסוף צואת כלבים על ידי בעליהם, החל אגף התברואה וניהול הפסולת של עיריית תל אביב-יפו להפעיל יחידת קקנועים – קטנועים לאיסוף צואת כלבים ברחבי העיר.

הקקנוע, פיתוח תוצרת כחול-לבן, שואב את צואת הכלבים שלא נאספה אל מיכל איסוף המכיל כ-20 ליטר ויכול לבצע כ-200 שאיבות עד שמתמלא. הקקנועים יסרקו את העיר לאורכה ולרוחבה, מבוקר עד ערב, לפי תוכנית עבודה סדורה שנבנתה על סמך בקשות של אנשי תברואה בשטח ותלונות של תושבים למוקד 106+. פעולת איסוף הצואה על ידי הקקנוע מצטרפת לשלל פעולות למיגור מפגעי הצואה, בהן חלוקת דוחות לבעלי כלבים שאינם אוספים את צואת כלבם, הצבת מתקני שקיות לאיסוף צואה בגינות ובפארקים, הקמת עשרות גינות כלבים ברחבי העיר ואף אישור חוק עזר עירוני המאפשר לקחת דגימות DNA מהקקי של הכלבים כדי לאתר את בעליהם הסוררים.

סיירת קקנוע (צילום: גיא יחיאלי)
סיירת קקנוע (צילום: גיא יחיאלי)

בתל אביב-יפו היחס בין מספר הכלבים לבני האדם נחשב לאחד הגבוהים בעולם, עם יותר מ-40 אלף משקי בית בעלי כלבים, כך שלמעשה 1 מכל 11 תושבים הוא בעליו של כלב. הכלבים עושים את צרכיהם במרחב הציבורי, ועל פי נתונים שנאספו בעירייה כ-500 קילו צואת כלבים בממוצע בחודש לא נאספת על ידי בעליהם. כאמור לעיל, העירייה מצידה פועלת ביתר שאת למיגור המפגעים, אך האחריות לשמור על ניקיון המרחב הציבורי מוטלת בראש ובראשונה על בעלי הכלבים.

בחודש אפריל השנה יצאה עיריית תל אביב-יפו בקמפיין נרחב הקורא לאיסוף צואת כלבים לאחר שנמצא כי במהלך שנת 2020 נרשמה עלייה ניכרת בהיקף הדיווחים על צואת הכלבים שלא נאספת על ידי בעלי הכלבים בעיר, כמו גם עלייה באי שביעות רצון התושבים ממפגע זה. בשנת 2020 לבד, נפתחו 6,766 קריאות שירות במוקד שירות 106 פלוס ובאפליקציה 106+ אודות ניקיון ואכיפה בנושא צואת כלבים במרחב הציבורי. הסיירת הירוקה, האחראית על אכיפת הנושא, חילקה יותר מ-3,500 דוחות למפרי ההנחיות. אל תצטרפו לסטטיסטיקה ותנו כבוד לקקנוע.