מתחפפים: ככה הרשויות הורסות לכם את חופי תל אביב

למרות הצהרת כחלון, הארגונים הירוקים חוששים לגורל של חופי תל אביב - זאת בעקבות תוכנית מתאר חדשה של משרד האוצר. בד בבד, נדחתה במועצת העיר הצעה לאסור בנייה פחות ממאה מטר מקו המים. אז מה יהיה על החוף שלנו?

חוף גבעת עליה (תמונה: shutterstock)
חוף גבעת עליה (תמונה: shutterstock)
20 באוגוסט 2015

האם חופי תל אביב נמצאים בסכנה? תוכנית מִתאר ארצית המתגבשת בימים אלה במשרד האוצר צפויה להקל על ההגבלות הקיימות לבנייה על קו החוף, דבר שעלול להוביל להשתלטות של כרישי נדל"ן על חופי העיר – כך מזהירים בחברה להגנת הטבע ובארגונים הירוקים. "תוכנית המתאר הארצית הקיימת, תמ"א 13, מגבילה את הבנייה למרחק של 100 מטרים מקו החוף", מסביר עידן עמית, מתכנן סביבתי בקהילת תל אביב והסביבה של החברה להגנת הטבע. "היום כל חריגה מקו 100 המטרים דורשת אישור מוועדת תכנון מיוחדת.

מנהל התכנון במשרד האוצר מקדם תוכנית מתאר ארצית חדשה, תמ"א 1. עדיין אין לתוכנית אישור ותוקף חוקי משלה, אבל אם לא יהיו עיכובים היא תאושר תוך שנה או שנתיים ותבטל, בין היתר, את ההגבלה של קו 100 המטרים. היא תאפשר שלושה סוגים של פיתוח על קו החוף במרחק מינימלי של 30 מטרים מהמים בתחום החולי, בעיקר לתיירות, מסחר או שימושים עירוניים כאלה ואחרים".

מה הסכנה הגדולה בכך?

"הקלת ההגבלות על בנייה בחופים נותנת פתח להשתלטות של יזמים פרטיים על החופים. שטח החוף לנפש במדינת ישראל הוא מהקטנים בעולם. החופים של תל אביב, מלבד היותם חופי הרחצה, מכילים ערכי טבע נדירים. רכס הכורכר של אזור שדה דב עלול להיפגע בעבודות הפיתוח של האזור לאחר פינוי שדה התעופה, הוא משמש בית גידול לצומח ולבעלי חיים בסכנה. מעשי התערבות מצד האדם מזרזים את תהליכי הבליה הטבעיים של הרכס ופוגעים בו. באזור יפו נמצא בית הגידול הייחודי של טבלאות הגידוד, שמשמשים בית גידול למגוון מינים ביולוגיים. החשש שלנו הוא שעם אישורה של תמ"א 1 ייווצר פתח לוועדות התכנון המקומיות לאשר בנייה על קו החוף או סמוך לו".

חוף גורדון (תמונה: shutterstock)
חוף גורדון (תמונה: shutterstock)

בדיון שנערך בשבוע שעבר במועצת עיריית תל אביב־יפו העלתה חברת המועצה שלי דביר הצעה לקבל החלטה עירונית של איסור בנייה בטווח של 100 מטר מקו הים, אך זו נדחתה. "ראש העיר נימק זאת בכך שהנושא מטופל בתוכנית המתאר העירונית החדשה שטרם אושרה, תל אביב 5,000״, אומרת דביר. ״עם זאת, חשוב להזכיר שיש להגביל לא רק את המרחק לבנייה מקו החוף אלא גם את היקף הבנייה, את כמות הקרקע. על ההיבט הזה כלל לא התנהל דיון".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הצעת מינהל התכנון עסקה בבירור הכללים לעניין הבנייה המותרת כיום בחופים ובבחינת שימושים נוספים המשרתים את הציבור בחוף – זאת מתוך ראיית החוף כנחלת הכלל הממלאת מגוון תפקידים. יש לבחון עקרונות תכנון בכפוף לעקרונות הקבועים בתמ"א 13 ובחוק שמירת הסביבה החופית".

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "תוכנית המתאר העירונית שתאושר בקרוב אימצה את עקרונות תמ"א 13/4 וממילא מקבעת את מגבלות הבנייה בחוף הים. תוכנית 3,700 קובעת לאורך החוף פארק חופי של כ־ 500 דונם, וגם תוכנית שדה דב תטמיע בתוכה פארק חופי ולא בנייה צמודה לחוף".