יצירת המופת "השעון" תוצג היום שוב בהקרנה רצופה למשך 24 שעות

מוזיאון ת"א יקרין למשך 24 שעות את עבודתו של כריסטיאן מרקליי, שמשקפת את הזמן האמיתי באמצעות סצנות קולנועיות. בפעם הקודמת השתרכו תורים של שעות מחוץ להקרנה

מתוך "השעון", עבודתו של כריסטיאן מרקליי
מתוך "השעון", עבודתו של כריסטיאן מרקליי
26 באפריל 2018

עבודת הווידיאו המונומנטלית של כריסטיאן מרקליי, "השעון", תוקרן הערב שוב במלואה למשך 24 שעות במוזיאון תל אביב. בהקרנה הרצופה הקודמת, שנערכה בחודש מרץ, השתרכו מחוץ לחדר ההקרנה תורים ארוכים מאוד והאירוע הפך לאחד מאירועי האמנות המדוברים ביותר בשנים האחרונות.

מאז הופעת הבכורה שלה לפני שמונה שנים בווייט קיוב בלונדון, "השעון" של האמן השווייצרי־אמריקאי כריסטיאן מרקליי הפכה לתופעה של ממש – הביקורות בכל העולם מהללות אותה ומכתירות אותה ליצירת המופת של המאה ה־21, והצופים נוהרים בהמוניהם בכל פעם שהיא מוקרנת בגלריות ובמוזיאונים. ב־2011 זכה הסרט בפרס אריה הזהב בביאנלה בוונציה ומאז הוא נודד ברחבי העולם וזוכה להצלחה מסחררת. לפני חמש שנים הוא הגיע גם למוזיאון ישראל, שרכש עותק של העבודה, ותורים ארוכים השתרכו בכניסה לגלריה הקטנה שבה הוצג.

"השעון" הוא קולאז' שכל כולו שיר הלל להיסטוריה של הקולנוע – הסרט מורכב מאוסף של 4,000 קטעים מסרטים מוכרים יותר ומוכרים פחות, מדרמות רומנטיות, סרטי מתח, מערבונים, סרטים אילמים ומדע בדיוני. מרקליי דגם 24 שעות של סצנות קולנועיות, שכל אחת מהן מתייחסת לזמן – אם על ידי התבוננות בזמן שחולף בשעון או כשאחת הדמויות אומרת את השעה. במשך שלוש שנים מרקליי אסף בעמלנות דקדקנית סצנות מסרטים והרכיב מהם פסיפס קולנועי רחב יריעה. בעזרת תוכנה שנבנתה במיוחד, הזמן הקולנועי מסתנכרן ומתמזג עם הזמן הממשי, כך שאם בסרט מופיעה סצנה שמראה את השעה 22:32, הקהל יראה בשעון שלו בדיוק את אותה השעה.

מתוך "השעון"
מתוך "השעון"

סוד הקסם של "השעון" הוא באמצעים הפשוטים שדרכם מספר מרקליי את ההיסטוריה של הקולנוע ואת אחד הנושאים שמעסיקים אותו – הזמן. הוא בוחר להתמקד דווקא ברגעים קטנים של זמנים אבודים ומזדמנים, למשל סצנה מ"שהחיה תמות" של קלוד שברול מ־1969 ובה בדל סיגריה מתכלה לאטו במאפרה. גם ההתבגרות וההשתנות של השחקנים מעסיקה את מרקליי והוא נע אחורה וקדימה בזמן – ב־12:27 מופיעה קתרין דנב בת ה־21 בסצנה מ"רתיעה" של פולנסקי מ־1965 וארבע שעות מאוחר יותר היא מבוגרת בשלושה עשורים. בשעה אחת בצהריים מריל סטריפ מופיעה בסרט מהעשור האחרון ובהמשך היא מופיעה צעירה יותר באחד התפקידים הראשונים שלה.

← הקרנה לילית של "השעון", מוזיאון תל אביב, שד' שאול המלך 25 תל אביב, חמישי (26.4) 21:00, כניסה חופשית