התא המקומי של אנטיפה מרים את ראשו

חוץ מהתקפי חרדה ופגיעה בעסקים, צוק איתן הביא לעיר גם את אנטיפה - תנועת מחאה אירופית נגד הפשיזם שהגיעה גם לישראל. על הכוונת: להב"ה, מיכאל בן ארי ואיך לא - הכיבוש

Antifa
Antifa
7 באוקטובר 2014

זרמי ההגירה והבעיות הכלכליות המציפות את אירופה בשנים האחרונות הובילו לעלייה בפופולריות של קבוצות ומפלגות לאומניות ברחבי היבשת. מנגד ניצבת רשת של קבוצות אנרכיסטיות מיליטנטיות שמטרתה להילחם בפשיזם על כל צורותיו, בדגש על ביטויים של גזענות, סקסיזם והומופוביה. רשת זו פועלת על פי עקרונות אנרכיסטיים: אין לה מנהיג של ממש והיא מורכבת ממאות תאים אוטונומיים הפועלים תחת השם "AntiFaschistische Aktion”. בתרגום מגרמנית – פעולה אנטי פשיסטית או בקיצור אנטיפה.

בבלגיה, צרפת, יוון וגרמניה קיימים תאים פעילים מאוד של אנטיפה, ואפשר להיתקל בחבריהם גם בקרב אוהדי קבוצות כדורגל המזוהות עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית (כגון ורדר ברמן וסנט פאולי בגרמניה וסטאנדרד ליאז' בבלגיה). בשנים האחרונות עלתה הרשת לכותרות בעקבות הצלחתה בעצירה ובמניעה של צעדות נאו נאציות, בעיקר בגרמניה, כאשר הגדולה מביניהן הייתה זו שתוכננה להתקיים בשנת 2010 בעיר דרזדן על מנת לציין 65 שנים להפצצתה על ידי כוחות בעלות הברית.

קבוצות אנטי פשיסטיות ישראליות היו קיימות עוד לפני קום המדינה, אך מעמדן נחלש עם הקמתה. בשנים האחרונות, עם התחזקותם של כוחות לאומניים בישראל, גם תא מקומי של אנטיפה מרים את ראשו. מבצע צוק איתן היה הטריגר להתגבשותו של אנטיפה 972, המורכב מפעילים מגוונים שלא עונים בהכרח על הסטריאוטיפ השמאלני אך מושפעים מפעילים אנטי פשיסטיים ברחבי העולם.

"תא הפעילות הנוכחי קם השנה בעקבות גל השנאה מטעם המשטר וארגוני ימין פשיסטיים, גל שהתפרץ לאחר חטיפת שלושת הנערים ורצח הנקמה של מוחמד אבו חדיר", מסביר פעיל אנטיפה 972 המעדיף לשמור על זהותו בסוד. "תיעדנו והגבנו למצעדי שנאה והסתה בירושלים והדפנו כנופיות אלימות שהסתובבו בתל אביב במטרה לפגוע במפגינים נגד הטבח בעזה".

נוסף על נושאים האוניברסליים שצוינו לעיל, עוסק התא המקומי גם בסוגיות הקשורות לאופייה הייחודי של מדינת ישראל ושם דגש בין היתר על מאבק בכיבוש תוך הבעת סולידריות והפצת עדויות של פלסטינים החיים בשטחים. פעילי אנטיפה תומכים בקבוצות הנתפסות בעיניהם כמקופחות בחברה הישראלית, כגון חרדים, מבקשי מקלט ויוצאי עדות המזרח. בהקשר התל אביבי אפשר לציין כי חלקם לקחו חלק בהפגנות של תושבי גבעת עמל נגד הפינוי מבתיהם.

"ישראל היא מדינה בעלת מבנה ייחודי", מספר אותו פעיל. "לחצי מהאנשים שחיים כאן אין אזרחות וקיימת בה הסתה קשה נגד ערבים וחרדים. זו מדינה שמפלה באופן שיטתי יהודים ממוצא מזרחי, לא בודקת בקשות של מבקשי מקלט וכולאת אותם ללא משפט – אלו דברים שאין להם אח ורע בעולם".

אנטיפה מתנגדת באופן נחרץ למשטרה ולצה"ל, המשרתים לטענתה את האינטרסים של הממסד הציוני ופועלים כמונופול של אלימות. לפני כחודש הביעו פעילים בתא סולידריות עם מכתב הסרבנות של עשרות מיוצאי יחידת המודיעין 8200: "מדינת ישראל היא מוסד אלים מיסודו, מדינה שנוסדה על בסיס של טיהור אתני ומחיקת תרבות שלמה שחיה כאן בעבר. ישראל על כל מוסדותיה, כולל המשטרה והצבא, קיימת על מנת לשמר סטטוס קוו אלים ודכאני המשרת מיעוטים שבעים ועשירים ומטרות קולוניאליות של המערב".

לאחרונה כאמור פועל התא כנגד אירועים והפגנות שנתפסים בעיניהם כפשיסטיים. ביום שני האחרון הגיעו פעיליה להפגנה שקיימו בשכונת התקווה ובאזור התחנה המרכזית פעילי ימין בהנהגתם של ברוך מרזל ומיכאל בן ארי. מטרתם המוצהרת הייתה למנוע השתוללות ולהגן על תושבי האזור, לצד פרסום אזהרות ותיעוד מסיבי של המתרחש.

פעולה נוספת התקיימה לפני כמה שבועות נגד ארגון להב"ה למניעת התבוללות, שאנשיו כבר פגשו באנשי אנטיפה מחוץ לאולם שבו התקיימה חתונתם של מורל ומחמוד מנסור בחודש אוגוסט. פעילים מקבוצות רדיקליות שונות, בהן אנטיפה, התוודעו לאירוע דרך הרשת. כ־50 פעילים התייצבו במקום במטרה למנוע מפעילי הארגון להפיץ את משנתם בברים בתל אביב, ומנעו מאנשיו לרדת מאוטובוס בקריאות "נאו נאצים" ו"גזענים הביתה". במקום הוחלפו מהלומות פיזיות שגרמו לפציעות של פעילים משני הצדדים.

בסופו של דבר גורשו פעילי הימין מהמקום והאוטובוס שבו נסעו המשיך לנמל תל אביב, שם, בחסות המשטרה, התאפשר להם לחלק פלאיירים למבלים. נראה כי זו אחת הפעמים היחידות שבהן השתיק השמאל את הימין ולא להפך.

"ארגון להב"ה הוא בסך הכל טיפה בים הפשיזם הישראלי, ולכן יהיה מוזר להתייחס לפעולה הזו במונחים של אבן דרך", הוא מסביר. "החשיבות של הפעולה הייתה בעיקר בתוך השמאל הרדיקלי, שהבין שגם במצב הנורא שבו אנחנו נמצאים ולמרות ההתקפות הקשות שחווינו, לא מדובר במציאות שינה ניתנת לשינוי. יש לנו אפשרות להגן על עצמנו ולעזור לאחרים אם נתאחד אל מול האלימות הממסדית".

לא מעט קבוצות אנטיפה ברחבי העולם אינן מהססות להשתמש באלימות פיזית נגד יריביהן ורואות בה כלי יעיל למאבק בפשיזם. איש אנטיפה 972 טוען כי התא המקומי אינו דוגל באלימות פיזית, אלא "רק בפעולות הגנה אל מול תקיפות מצד הימין הקיצוני או המשטר שאלימות היא שפתו", כפי שהתרחש בחיכוך עם פעילי ארגון להב"ה.

מה התוכניות שלכם לעתיד?

"המטרה המרכזית היא חופש ושוויון לכלל האוכלוסייה מהים ועד הנהר. נמשיך לבנות רשת אנטי פשיסטית ארצית ותאי התנגדות מקומיים, נגיע לכל מקום שבו ישמיעו קול זעקה נגד האפרטהייד, נגד הדיכוי המיני והמגדרי ונגד כל סוג של שנאה. יש עוד המון עבודה לפנינו".

תל אביב היא כר נוח יחסית לפעילות שלכם. מה לגבי מקומות נוספים בארץ?

"בתל אביב יש אווירה שמתנגדת לגזענות. אחת המטרות שלנו היא לשבור את הגטו התל אביבי. פעולות נגד הימין הקיצוני והפשיזם הישראלי בכלל התרחשו גם בירושלים, בפרדס חנה, בחיפה, בבאר שבע ובמקומות נוספים, אנחנו רק מתרחבים".