התחרות החלה: השופטים דירגו את המתמודדים

אמש נערכה חזרת השופטים, שבה מוענק למדינות 50 אחוז מהציון הסופי. עם לוסי איוב המצויינת ובר רפאלי העצית, נראה שצפוי ערב מגוון

קובי מרימי בחזרה. צילום: EBU/Andres Putting
קובי מרימי בחזרה. צילום: EBU/Andres Putting
14 במאי 2019

חצי גמר האירוויזיון ייערך הערב (שלישי) במתחם אקספו בתל אביב ויועבר בשידור למיליוני בתים, אך התחרות החלה למעשה כבר אמש בחזרת השופטים – חזרה גנרלית שעל פיה מעניקים השופטים של כל מדינה את הניקוד שלה, שמהווה 50 אחוז מהציון הסופי. הניקוד ייחשף רק לאחר הגמר שייערך במוצאי שבת, והערב יוכרזו רק המדינות שעלו ללא ניקוד.

ב־22:00 בדיוק נפתח המופע בסרטון המציג כביכול את נטע ברזילי הצעירה צופה באירוויזיון שנערך בישראל לפני 20 שנה. לאחר מכן הופיעה ברזילי על הבמה וביצעה את השיר המנצח "Toy" בעיבוד חדש. אחריה עלו המנחים – לוסי איוב (שהייתה מצוינת לאורך כל המשדר), ארז טל, אסי עזר ובר רפאלי (החוליה החלשה בצוות ההגשה, שנראתה פחות טבעית וזורמת) ופתחו את המופע בברכת "ערב טוב אירופה" המסורתית בעברית, אנגלית וצרפתית. באופן כללי המנחים ביצעו את תפקידם בצורה מוצלחת, וההפקה כולה עבדה בצורה חלקה וכמעט נטולת תקלות.

ספרד בחזרה. צילום: EBU/Andres Putting
ספרד בחזרה. צילום: EBU/Andres Putting

לאחר מכן עלתה הזמרת טאמטה מקפריסין לבצע את השיר הראשון, והדאיגה את אלפי הצופים באולם כשאיבדה לרגע את שיווי המשקל, אך הצליחה להימנע מנפילה מביכה. אחריה עלו מבצעים ומבצעות מ־16 מדינות נוספות, שעשר מהן יעפילו לגמר שייערך בשבת וישודר בכאן 11. בהמשך הופיעו גם נציגי שלוש מתוך שש המדינות המעפילות אוטומטית לגמר השנה – ספרד, צרפת וישראל עם קובי מרימי, שנאלץ לחכות דקות ארוכות בשל תקלה טכנית עד שעלה לבסוף לבמה, וביצע את שירו "Home" לקול תשואות רמות מהקהל, שהורכב ברובו המוחלט מישראלים.

בחלק האמנותי מחוץ לתחרות הופיעה דנה אינטרנשיונל בביצוע מרגש לשיר "Just the Way You Are" של ברונו מארס. המוזיקאי קותימן יצר סרטון מרהיב, שבו הלחים יחד מוזיקה ווידאו של עשרות שירי אירוויזיון. ראויות לציון היו גם הגלויות (מעברוני הווידאו בין השירים) שביים הבמאי והכוריאוגרף עוז מורג. כל גלויה כוללת קטע ריקוד של המתמודד בלוקיישן ציורי אחר ובליווי רקדנים ישראלים, ובחלק מהשירים הפחות חזקים הלהיבה את הצופים יותר מהשיר עצמו.

איטליה בחרה. צילום: EBU/Thomas Hanses
איטליה בחרה. צילום: EBU/Thomas Hanses

טרם המופע ערכו ראשי התחרות מסיבת עיתונאים לקראת יציאת המופע לדרך. "היה שיתוף פעולה מצוין עם כאן לאורך כל הדרך", אמר המפקח הכללי של התחרות, יון אולה סאנד, שלווה במפיקה הראשית זיוית דוידוביץ' והבמאי והעורך הראשי, יובל כהן. אולה סאנד הדגיש כי הופעתה של מדונה בגמר עליה פורסם בכמה מכלי התקשורת כבר לפני שבועות רבים איננה ודאית, מאחר שפרטי החוזה עמה לא סוכמו. "בלי חוזה היא לא תופיע", סיכם.

בזמן שההכנות לחצי הגמר הראשון נשלמות, הרשו לעצמם המתמודדים בחצי הגמר השני – שמרבית המועמדים לניצחון מגיעים דווקא ממנו – לנוח מעט. המועמד המוביל, דנקן לורנס מהולנד, למשל, ערך הופעת צהריים אינטימית ורגועה במועדון "האזור" ושידר ביטחון. לורנס ממשיך להוביל את טבלאות ההימורים ואף הגדיל במעט את הפער, אך עד לרגע האמת הכל עוד יכול להשתנות.