אוטובוסים, אופניים או רכב פרטי? התניידות בעיר בעד ונגד

זמן, כסף ונוחות הם רק חלק מהשיקולים בעד ונגד אחת משלוש דרכי ההתניידות בעיר. איך מכריעים בנושא? הנה כל התשובות

דיני התניידות בעיר. צילום: פיקסלס
דיני התניידות בעיר. צילום: פיקסלס
28 בינואר 2018

תוכן שיווקי | אלדן

ערים גדולות עדיין משמשות כמרכז הכלכלי, המסחרי, התרבותי והתעסוקתי של אזורים שונים בארץ ובעולם. כתוצאה מכך, התנועה בתוך הערים הופכת להיות סואנת וכל אחד מחפש פתרון התניידות זמין ונוח. מצד שני, רק מעטים מקדישים זמן להשוואה בין אמצעי התחבורה הקיימים ולהיכרות עם היתרונות והחסרונות שלהם.

תחבורה ציבורית: זולה אבל לוקה בחסר

חשוב להבחין בין תחבורה ציבורית בערים גדולות בישראל לבין תחבורה דומה במקומות אחרים בעולם. בעוד בניו יורק, לונדון או הונג קונג קשה לתאר את ההתניידות היום יומית בלי אוטובוסים ורכבות תחתיות, בישראל תחבורה ציבורית היא כמעט מילה גסה.

תחבורה ציבורית: זולה אבל לוקה בחסר. צילום: שאטרסטוק
תחבורה ציבורית: זולה אבל לוקה בחסר. צילום: שאטרסטוק

התחבורה הציבורית בישראל לוקה בחסר וזה לא צפוי להשתנות בקרוב. כל עוד המדינה תמשיך להפיק מיליוני שקלים ממיסי יבוא על רכבים פרטיים מדי שנה, נצטרך להמשיך לחכות לאוטובוס או לרכבת הקלה בתל אביב. בינתיים, צריך בכל זאת לקחת בחשבון את היתרונות של אוטובוסים בכל הנוגע לחיסכון בהוצאות ובעיקר בנסיעות ארוכות בין הערים ולאו דווקא בתוך הערים עצמן.

דו גלגלי: רישוי, פעילות ספורטיבית ובטיחות

בתוך הקטגוריה של כלי רכב דו גלגליים צריך לבדוק את היתרונות והחסרונות של קטנוע, אופניים רגילים ואופניים חשמליים. קטנוע היה עד לפני מספר שנים כלי הרכב המועדף על תושבי הערים הצפופות והגדולות, אך מאז הוא פינה את מקומו לטובת האופניים.

היתרון של אופניים הוא שאין צורך ברישוי ובעזרת המנוע החשמלי ניתן להגיע איתם במהירות ממקום למקום. כמו כן, אופניים מתאימים לטווח רחב של גילאים, הם מעודדים אותנו להזיז את הגוף וגם תורמים לסביבה.

דו גלגלי: רישוי, פעילות ספורטיבית ובטיחות. צילום: שאטרסטוק
דו גלגלי: רישוי, פעילות ספורטיבית ובטיחות. צילום: שאטרסטוק

מנגד, הנסיעה על אופניים לא תמיד בטיחותית והם לא מתאימים לימי חורף סוערים או ימי קיץ לחים. בנוסף, אי אפשר לעלות עם אופניים על כבישים מהירים ולכן הם פחות רלוונטיים עבור מי שגר מחוץ למרכזי הערים.

רכב פרטי: זמינות לעומת חנייה

רכב פרטי הוא אמצעי התחבורה הכי פופולארי ושכיח בישראל. הבעיה מתחילה כאשר מנסים להיכנס איתו למרכזי הערים, בעיקר בשעות הבוקר או אחר הצהריים. היתרונות של רכב פרטי ברורים מאליהם כי הוא מאוד נוח, אפשר להשתמש בו לצרכים מגוונים והוא מתאים גם למשפחות וילדים. החיסרון הוא שצריך למצוא עבורו חנייה וההוצאות החודשיות גבוהות כי הן מגלמות ביטוח, תחזוקה, רישוי ודלק.

רכב פרטי: זמינות לעומת חנייה. צילום: שאטרסטוק
רכב פרטי: זמינות לעומת חנייה. צילום: שאטרסטוק

רבים מבינים כיום שהם לא חייבים להחזיק רכב פרטי בשביל ליהנות מהיתרונות שלו במרכזי ערים. הפתרון עבור אותם אנשים הוא השכרת רכב בארץ לתקופה קצרה או רק כשהם צריכים. זה למעשה פתרון יעיל ומתקדם, כי בעזרתו ניתן ליהנות מכל העולמות ולשלב בין תחבורה ציבורית, אופניים ורכב פרטי.