עלייה לצורך עלייה: בית קפה רוסי נפתח ברחוב בן יהודה

בוואטרושקה, בית הקפה החדש בבן יהודה, יגישו מאכלים רוסיים אותנטיים לצד מאכלים אהובים אחרים

ואטרושקה (צילום: נמרוד סונדרס)
ואטרושקה (צילום: נמרוד סונדרס)
3 באוגוסט 2016

כשמטבח משייט בעולם הוא מקבל ביטוי חדש בכל נקודה שבה הוא עוגן. זה מה שקורה באופן מובהק במיוחד בבית הקפה החדש של ילנה ויצחק בן דב. אף שקוראים למקום ואטרושקה, על שם מאפה השמרים גבינה החלומי הרוסי, תמצאו פה את מיטב המנות האהודות על העולים מרוסיה. אלא שחלק מהמנות מעולם לא הוכנו בארצות הצפוניות והן מתבססות על חומרי גלם ומתכונים מכאן.

הנציגים של אימא רוסיה בבית הקפה הם כיסוני פילמני בקר, סלמון או פטריות (35־45 ש"ח לחמש יחידות), מאפי פירוז'קי של כרוב וביצים, תרד וגבינה או בשר (8־ 12 ש"ח), מנה של כוסמת (21 ש"ח), ודג מלוח ברוטב חרדל עם תפוח (28 ש"ח) שמתאים כמתאבני זקוסקה לצד כוסית זכוכית קפואה מהמקפיא של סטולי פרימיום (29 ש"ח). לארוחת בוקר מוגשות כאן לביבות סירינקי גבינתיות שמגיעות בתוספת שמנת או ריבה (33 ש"ח). מי שמחפש את הפן היהודי־מזרח אירופי של העלייה ימצא פה לשון בקר עם חזרת (31 ש"ח) וממרח כבד עוף (38 ש"ח), ועולים אמיתיים יחגגו דווקא על מנת המעורב ירושלמי (48 ש"ח) ועל הסלטים של הירקות הטריים.

בן דב מסביר שבעונה הזאת צריך לצנן את הגוף ולהרגיע את הנפש, ולכן מתאים ללגום מרק סלק קר שעשוי מסלקים שנאפו בתנור במי סודה עם תימין ושום (35 ש"ח). בינתיים נראה שתושבי השכונה גילו לצד הקפה של הבוקר את הפן הרוסי באישיות שלהם, כי ואטרושקה (5 ש"ח) היא דרך מצוינת לפתוח את היום. עכשיו רק נייחל שמזג האוויר ירעיף עלינו קצת קור רוסי מרענן.

ואטרושקה,
בן יהודה 146 תל אביב, כל יום 10:00־24:00, 5538874־03