ט"ו עליכם: 80 דרכים שבהן הקורונה השפיעה על הזוגיות שלנו

היכנסי כבר לסגר וניסע. הפרויקט של שיר קנובלר ודור צח (עיצוב: שיר קנובלר)
היכנסי כבר לסגר וניסע. הפרויקט של שיר קנובלר ודור צח (עיצוב: שיר קנובלר)

חתונה? פרידה? ריבים? ומה יש לחתולים להגיד על זה? דור צח ושיר קנובלר, בעצמם זוג, שמעו מעשרות אנשים איך המגיפה השפיעה על היחסים שלהם. לכבוד ט"ו באב הם מפרסמים את התוצאה כפוסטר מעוצב – וכותבים לנו על זה

5 באוגוסט 2020

בשלבים הראשונים שלה, הקורונה נראתה כמו משחק "עמודו" המוני. המגבלות החמורות שהוטלו במרץ ואפריל, ששיאן היה בסגר סביב פסח, שלחו אותנו להסתגר בבתים. רבים מאיתנו פגשו שם אנשים שחשבנו שאנחנו מכירים – בני ובנות הזוג שלנו.

יש משהו מוזר, שקצת מזכיר תוכנית ריאליטי, בהסתגרות כפויה עם האדם שבחרנו לחלוק איתו את חיינו. ברור, אנחנו אוהבים אותו, אבל… אנחנו לא רגילים לפגוש אותו כל כך הרבה. התחושה הזאת מתחדדת בקרב זוגות שעברו לגור יחד לאחרונה, או איחדו כוחות זמנית לתקופת הקורונה, אבל לא מאפיינת רק אותם. מי האישה הזאת שמסתובבת לנו בבית, גומרת את החלב במקרר ומנמנמת על הספה עם החתולה?

על השאלה הזאת ניסינו, בת זוגי שיר קנובלר ואני, לענות בחודשים האחרונים. שיר עובדת בעיקר בעולמות האנימציה והעיצוב, אני בכתיבה ובסושיאל. נפגשנו במערכת של עיתון שעבדנו בו לפני עשור, ומאז אנחנו יחד. כשיוצא לנו לאחד כוחות מקצועית ויצירתית, אנחנו מוצאים את עצמנו מרותקים לזוגות ולצמדים אחרים – למצב שבו שני אנשים יוצרים עולם משותף, רק שלהם.

הקורונה כמשחק "עמודו" המוני. שיר קנובלר ודור צח (צילום: עומר קנובלר)
הקורונה כמשחק "עמודו" המוני. שיר קנובלר ודור צח (צילום: עומר קנובלר)

העבודה על הפרויקט שלפניכם החלה בשאלה שהעלינו באביב בפרופילים שלנו בפייסבוק ובטוויטר: "מה למדתם על בן/בת הזוג שלכם, ועל מערכת היחסים ביניכם, מאז תחילת הקורונה?". יידענו את המגיבים שהתוצאות ישולבו בקולאז' טקסט שנכין, וקיבלנו מספר תלת-ספרתי של תשובות: כנות, מרגשות, מעניינות, מוזרות, מעציבות וקורעות מצחוק. הגיבו לנו סטרייטים ולהט"בים, צעירים ומבוגרים, זוגות ותיקים וחדשים, כאלה שהמצב הוביל אותם לפרידה כואבת – וכאלה שדווקא החליטו להתחתן.

היו בני זוג שסיפרו על צדדים חדשים שלא הכירו באחר, ובנות זוג שלמדו משהו על עצמן בתוך מערכת היחסים. היו כאלה שהתחרפנו כשהשני היה עסוק בעבודה או בפלייסטיישן, וכאלה שנזקקו לזמן לעצמם. היו מי שלא רצו שתקופת הסגר תיגמר, וכאלה שרק ספרו את הימים עד שיהיה אפשר לצאת החוצה. כאלה שהגיעו למסקנה שאהבה היא רמאות, ואחרים שהבינו שגם בזמן מגיפה עולמית, כל עוד הם יחד – יהיה בסדר.

עכשיו, לכבוד ט"ו באב, בחרנו את 80 התשובות שהכי אהבנו ויצרנו באמצעותן את הפוסטר הבא, ששיר עיצבה ואני ערכתי. אנחנו מקווים שהוא יהיה מזכרת מוצלחת, חמוצה-מתוקה-רומנטית, מתקופה זוגית מוזרה במיוחד. מעבר לאפשרות פשוט לקרוא את הפוסטר, לשתף ולחלוק, אנחנו גם מציעים אותו לרכישה דרך האתר Redbubble (זה הקישור). האתר מאפשר להזמין מוצרים נוספים באותו עיצוב, כולל – איך לא – מסיכות קורונה. חג שמח.