"תל אביב היא אורים ותומים מבחינת היחס לחיות. כל הערים צריכות ללמוד ממנה"

חגית אוריין, 61, רווקה, מטפלת בבעלי חיים ופעילה ציבורית ועירונית. חושבת שתל אביב מהווה דוגמה לערים אחרות בכל הנוגע ליחס לבעלי חיים, אבל בטוחה שיש עוד כמה דברים שצריך לשפר

חגית אוריין (צילום: איליה מלניקוב)
חגית אוריין (צילום: איליה מלניקוב)
3 בדצמבר 2017

 

שם: חגית אוריין

גיל: 61

סטטוס: רווקה

תעסוקה: מטפלת בבעלי חיים ופעילה ציבורית ועירונית

מאיפה את במקור ומתי הגעת לתל אביב?
"נולדתי כאן אבל בגיל שנה המשפחה שלי עזבה את העיר. גרנו בבאר שבע, באשקלון, בכפר הירוק, למדתי באוניברסיטה בירושלים, גרתי באירופה והגעתי עד קנדה. שם כבר התגעגעתי מאוד לתרבות הישראלית וחזרתי. היום אני גרה באזור בן יהודה־פרישמן".

את עובדת וגם פעילה מאוד למען בעלי החיים בעיר. איך הגעת לזה?
"אני מראשוני הפעילים בתנו לחיות לחיות. פעלתי לא מעט בתקופת צ'יץ' ולמעשה התחלתי במאבק של נושא הרעלת חתולי הרחוב. נאבקתי בזה, בהעברת הכלבים לניסויים ולהסגר ובעמותה הבאנו להפסקת התופעות הללו. בהמשך כתבתי את התקן הראשוני לבנייה ולאחזקה של גינות כלבים, יזמתי את מיזם שוקת להשקיית החתולים ופעלתי לשדרוג גינת כלבים בגן העצמאות. הייתה אפילו תקופה שבה עבדתי בהייטק והייתי נסחבת באוטובוסים עם שקים של אוכל כדי להאכיל את חתולי הרחוב".

מה דעתך על היחס של תל אביב לבעלי החיים?
"תל אביב היא אורים ותומים מבחינת היחס לבעלי חיים. כל הערים צריכות ללמוד ממנה – מבחינת מספר גינות הכלבים. ביחס לחתולים ולכלבים אנחנו מעצמה, הדבר היחיד שחסר לי הוא גינת כלבים בשכונה שלי".

כמה בעלי חיים יש לך בבית?
"בעבר, כשגרתי בדירת גן, היו לי 20 חתולים. היום אני כבר בדירה אחרת אז אני מגדלת ארבע כלבות מקסימות".

לאחרונה זכית להכרה בפעילות והחברתית שלך כשהוחלט להעניק לך את אות ראש העיר כפעילת אגף מרכז.
"זה תמיד נחמד לקבל הערכה והוקרה, אבל להגיד לך שאני שלמה עם זה? לא ממש, אני מאוכזבת מהרבה דברים מצד העירייה".

ממה את מאוכזבת?
"הנושא המרכזי שאני עוסקת בו בארבע השנים האחרונות הוא בטיחות הולכי הרגל והמרחב הציבורי שלהם. רכבתי במשך 40 שנה על אופניים, כך שאני יודעת איך זה. לאט לאט הבנתי שלנוכח כמות התאונות עם אופניים חשמליים זה הנושא שאני צריכה להתמקד בו. יש לי אכזבה מוחלטת מהעירייה בטיפול בנושא, אני מרגישה שאני נלחמת בטחנות רוח, לכן החלטתי להפסיק לזמן מה להתעסק בזה. הם הבטיחו הרבה הבטחות אך בפועל לא קיימו הרבה".

אז מה מעסיק אותך היום?
"התחלנו לפעול להקמת דו סיוע לנזקקים, פעילות שהתחלתי לעסוק בה לאחרונה עם הפעיל החברתי ליאור קינן  מקווה לראות שינויים בקרוב".

מה הדבר הכי תל אביבי בעינייך?
"יחס התושבים לבעלי חיים – לחתולים, לכלבים".