באסה או קלאסה: חדשות 13 חוזרת לפורמט הגשה זוגי

בארצות הברית קראו לזה "פורמט ברבי וקן". תמר איש שלום ואודי סגל טובים מזה (צילום מסך: יוטיוב)
בארצות הברית קראו לזה "פורמט ברבי וקן". תמר איש שלום ואודי סגל טובים מזה (צילום מסך: יוטיוב)

אם להאמין לדיווחים, ואין סיבה שלא, תמר איש שלום ואודי סגל יקמבקו את פורמט המהדורה שפרח בתחילת האלף. טוב או רע? לא בטוח שלחדשות 13 יש ברירה

5 בפברואר 2020

התיישבתם מול החדשות בשמונה בערב. מהצד השני של המסך מבליחים לפתע מגיש ומגישה. לא ראיתם דבר כזה הרבה זמן. פורמט הגשת החדשות הזוגית, גבר ואישה שחולקים ביניהם את משא הטלפרומפטר וניהול המשדר, קצת נעלם מהעולם הטלוויזיוני. והשאלה הגדולה כרגע, לפחות בזירת החדשות הישראלית, היא אם מישהו מתגעגע. כי הנה בא הקאמבק: על פי דיווחיו המהימנים של רז שכניק, רשת 13 עומדת לבצע מהלך דרמטי ולבנות מהדורה מרכזית חדשה בהובלתם המשותפת של תמר איש שלום ואודי סגל (גילוי נאות: עבדתי עם סגל תקופה קצרה).

כמעט עשור מאז שהפסקנו לומר "מיקי ויעקב" וכ-13 שנים אחרי שנעלם מחיינו הצימוד "גדי ויונית", זהו מהלך שחותר נגד הזרם. בזמן שחלף השתלטו על הובלת מהדורות החדשות מגישות אינטליגנטיות, מקצועניות ואסרטיביות. נכון, הן עדיין מוקפות בגברים שמרנים ולבנים שמהמהמים את דעתם בחשיבות עצמית מופרזת, אבל זאת הייתה מהפכה. הבעיה, כמו שקורה לעתים עם מהפכות, היא שהמהפכה הצליחה יותר מדי ועכשיו קשה למצוא הבדלים של ממש בשטאנץ שהשתלט על שלושת הערוצים.

הצעת הגשה זוגית? משמאל: תמר איש שלום; מימין: לא אודי סגל (צילום: עדי אורני)
הצעת הגשה זוגית? משמאל: תמר איש שלום; מימין: לא אודי סגל (צילום: עדי אורני)

אם נתחיל בקרוב לגלגל על הלשון את הצירוף "תמר ואודי" וגם אם לא, מדובר באקספרימנט מתבקש מצד חדשות 13. התבוסה הגדולה שלהם במצעדי הרייטינג מול חדשות 12 (ואפילו מול הרייטינג של חדשות 10 ז"ל) והכישלון המהדהד של פיטורי גולן יוכפז יחד עם הניסיון למשוך את משדרי האקטואליה ימינה, מחייבת את קברניטי רשת 13 לייצר אלטרנטיבה חדשה ולבדל את עצמם מהותית מהמתחרים.

מדובר באקספרימנט מתבקש מצד חדשות 13. התבוסה הגדולה שלהם במצעדי הרייטינג מול חדשות 12 (ואפילו מול הרייטינג של חדשות 10 ז"ל) מחייבת את קברניטי רשת 13 לייצר אלטרנטיבה חדשה ולבדל את עצמם מהותית מהמתחרים

זה לא הולך להיות קל: בעיניים של צופה מעודכן הדימוי הזוגי הזה מרגיש מלאכותי, כמו שריד נוסטלגי מהניינטיז. בארצות הברית הדביקו לו את כינוי הגנאי "פורמט ברבי וקן", ולמרות שתמר איש שלום רחוקה מברבי כמרחק גבעתיים מאל.איי, הכל יהיה תלוי בכימיה בינה ובין סגל וביכולתם לעשות זה לזה מקום ולייצר דיאלוג טבעי ונינוח. צמדים שהצליחו לעשות את זה נכנסו לפנתאון.

מתקרב לכיסא של מגיש המהדורה המרכזית? אודי סגל (צילום: עדי אורני)
מתקרב לכיסא של מגיש המהדורה המרכזית? אודי סגל (צילום: עדי אורני)

ברברה וולטרס, שהייתה האישה הראשונה שהורשתה להגיש חדשות לצד גבר לפני כארבעים שנה (תודה, פטריארכיה!), אמרה פעם בסגנונה המעודן ש"להגיש חדשות בזוג זה כמו לשבת יחד על אותה האסלה – אף אחד לא יכול להסביר בשביל מה זה טוב, אבל אחרי כמה פעמים מתרגלים לריח". לא בטוח שהצופה הישראלי עוצר את נשימתו בציפיה לפורמט הזה, אבל בעידן שבו לשידור הליניארי יש בעיקר צופים ותיקים ושמרנים יש משהו בחזרה הזאת אל השורשים שיכול לעבוד.

צריך לומר: זהות המגישים ואופן ההגשה אינם ולעולם לא יהיו העיקר. בחדשות 10 שפכו מיליונים על שיחזור הזוגיות של יעקב אילון ומיקי חיימוביץ', מבלי שיהיה לזה אפקט מוחץ על הרייטינג. גם החשש של חדשות 2 מאובדן רייטינג ב-2007 עם המעבר להגשה סולו של יונית לוי התגלה כמופרך. את הרגלי הצפייה קשה לשנות ורק תוכן חדשותי חזק ומופק היטב לאורך זמן עושה את ההבדל, אבל אם ברשת 13 הבינו שככה הם לא יכולים להמשיך ומשהו מוכרח להשתנות – כל שינוי יהיה צעד בכיוון הנכון. אליכם, תמר ואודי.