10 החוגים הכי שווים ומעשירים לילדים

תל אביב מלאה בחוגים לילדים וסדנאות שיקנו להם תחביבים לחיים, אבל יש כמה תחומים שיעשו אותם מקצוענים אמיתיים

חוג חקלאות בחוות ירוק בעיר בדיזנגוף סנטר (צילום: ליאור טורג'מן)
חוג חקלאות בחוות ירוק בעיר בדיזנגוף סנטר (צילום: ליאור טורג'מן)
19 בפברואר 2018

כמה פעמים השבוע שלחתם את הילדים להעסיק את עצמם בחדר, תוך מרמור כבד על כמות הצעצועים העצומה שאף פעם לא מספקת אותם? לחלופין, כמה מכם אוכלים סרטים על זה שהילדה היא כשרון מבוזבז, אבל רק לא בטוחים במה? תחביבים הם אחד ממעצבי האישיות הכי חשובים, ואף פעם לא מוקדם מדי להתחיל. אם אתם מחפשים חוגים לילדים, אספנו את המקומות הכי יצירתיים ומעשירים שכדאי לכם לבדוק.

חקלאות

אם יש תחביב כיפי שהוא גם ידע חיוני לחיים, הרי זה גידול עשבים וירקות מאכל. אנחנו ממליצים להתחיל את החינוך החקלאי עוד בגיל צעיר, ולמה לא לעשות את זה במיקום המפתיע שהוא, לא תאמינו – הגג של דיזנגוף סנטר? חוות ירוק בעיר מציעה סדנאות לכל המשפחה שבהן לומדים כיצד לגדל ירקות ללא אדמה, כלומר במערכת גידול הידרופונית.

← חוות ירוק בעיר, דיזנגוף סנטר, בניין A, קומה 3, 59 ש"ח למבוגר, 50 ש"ח לילד סדנה חד פעמית, מגיל 10 ומעלה

חוג חקלאות בחוות ירוק בעיר בדיזנגוף סנטר (צילום: ליאור טורג'מן)
חוג חקלאות בחוות ירוק בעיר בדיזנגוף סנטר (צילום: ליאור טורג'מן)

קרמיקה

הלהיט הגדול של הרגע. חוג קרמיקה הוא המקום הנכון להתחיל בו חיים של אמנות ואומנות – בוחרים רעיון, מתכננים, משחקים בחומר, יוצרים, צובעים ושורפים בתנור – כל זה בסדר לא מחייב. בסוף מביאים לסבתא קערה בצורה מוזרה שיושבת בסלון על מפת הקרושה הרקומה כי לא נעים לה לזרוק לפח. למי שאוהב לעבוד עם הידיים, אבל לא רק.

← קרמיקה בפרישמן, פרישמן 21 תל אביב, 300־400 ש"ח לחודש, כולל ציוד

חוג קרמיקה בפרישמן (צילום: נועה צ'רניחובסקי)
חוג קרמיקה בפרישמן (צילום: נועה צ'רניחובסקי)

רובוטיקה

כמו ספורט אתגרי, אבל למוח. פיזיקה, מתמטיקה, חשמל וכל מה שצריך כדי להכין את הילדה לפקולטה להנדסה באוניברסיטה. "מהנדסים צעירים" הוא למעשה חוג לגו מתוחכם שבו הילדים בונים דגמים רובוטיים מקוביות לגו מיוחדות בקבוצות קטנות. יכול להיות שהם יביאו איי־רובוט הביתה, לא בטוח שהוא ינקה מתחת לספה.

← מהנדסים צעירים, מרכזי לימוד שונים בתל אביב ובגבעתיים, 180־200 ש"ח לשיעור של שעה וחצי, לגיל 6־11

חוג "מהנדסים צעירים" (צילום: יח"צ)
חוג "מהנדסים צעירים" (צילום: יח"צ)

אמנות שימושית

כשקבוצות העשה זאת בעצמך מלאות רעיונות ובעודנו מתאבלים על מותה של יקירת המדור בתיה עוזיאל ז"ל, בחוג של אושרית בן גל משלבים אמנות שימושית ויצירה במגוון חומרים ושיטות: תפירה, דבק חם, עבודה עם עץ, הדפסים, וצבע. התוצרים: כריות, תיקים, מוביילים ושיפוצים של "אוצרות רחוב" – מה שכל תל אביבי צעיר חייב לדעת ויפה שעה אחת קודם.

← קראפטי עם אושרית בן גל, גרוזנברג 6 תל אביב, סדנאות וחוגים במחירים משתנים

נגינה

עוד ברחם הם הקשיבו לבייבי מארלי וכבר מינקות הם מזיזים עצמם בקצב לביטלס, ברי סחרוף או טכנו. אנחנו מכירים את הילדים האלה. הקונסרבטוריון מציע לימודי טרום כלי כבר מגיל 4 ומבחני התאמה של כלי הנגינה למוצרט הצעיר שלכם. לאחר מכן יתקיימו לימודים בקבוצה או בשיעורים פרטיים, כי כל הרוקרים הגדולים התחילו ממוזיקה קלאסית, וכמו שהמורה שלנו לפסנתר הייתה אומרת – 5 אחוזים כישרון, 95 אחוז תרגול תרגול תרגול.

← הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, לואי מרשל 25 תל אביב, שכר לימוד שנתי 2,500־6,000 ש"ח, מגיל 4 ומעלה

טיסנאות

בזמן שצה"ל מוריד מל"טים אירניים ורחפנים עם פרופלורים נמכרים בגרושים ברשת, חוג טיסנאות ותעופה הוא בעצם כמו האזנה לתקליטים – הפורמט האנלוגי, המקורי, שבו הדברים קורים. הילדים זוכים להוויי קבוצתי ולומדים על עקרונות האווירונאוטיקה ומורשת חיל האוויר הישראלי. בשילוב עץ צפצפה ובניחוח דבק הם ייבנו במהלך השנה כעשרה דגמים בכל חוג, ייצאו להפעלה קבוצתית בסיום הבנייה – וכל מה שנותר להורים הוא להרים ראש למעלה.

← טכנוטריק, בבתי ספר שונים בתל אביב, 180־240 ש"ח לחודש, לגיל בית ספר יסודי, לפרטים 6006941־052

ספורט אתגרי

חשיבה, תכנון אסטרטגי, משימות אתגריות ומסלולי תנועה – כל אלה הם דרך לגיטימית להכין את ילדיכם להשתתפות בריאליטי הבא, אבל לא רק. בין טיפוס לחבלים, הליכה על מכשולים והתמודדות עם גבהים, הילדים שלכם יחזקו בקבוצות לא רק את השרירים, אלא גם את הכישורים החברתיים שלהם, כמו שאפתנות, חתירה למטרה, עבודת צוות ושיתוף פעולה.

← חוג ספורט אתגרי, במרכזים הקהילתיים בעיר – בבלי, צייטלין, דב הוז, גימנסיה, נעמ"ת מעגלים וביה"ס לאמנויות, 200 ש"ח לחודש, לגיל 7-5

טיפוס על קירות

בפעם הבאה שהילדים שלכם יטפסו על הקירות זה יהיה מילולי לגמרי. מדובר בפעילות גופנית מורכבת המפעילה את מרבית השרירים בגוף, ומשלבת תכנון אסטרטגי, טכניקה, קואורדינציה, גמישות ושיווי משקל. בקיר הטיפוס בוויקינג, יד אליהו, מתקיימים חוגים בקבוצות קטנות, בהתחלה עם ההורים, ובגילאים הגדולים יותר – בלעדיהם.

← ויקינג, טיפוס על קירות, רח' השלושה 3, כניסה ב', קומה 1, 260 ₪ לחודש כולל ציוד, 220 ש"ח לחודש ללא ציוד, מגיל 4 ומעלה

הולה הופ

אחד הקאמבקים הגדולים של השנים האחרונות הוא החישוק. הצמיד הענק שסובבנו על האגן חזר בגרסאות משודרגות בצבעים זרחניים ותאורת לד, אבל הקונספט נשאר אותו קונספט: עבודה אינטנסיבית של הגוף המשלבת תנועות ריקוד והפעלת כל שרירי הליבה, קואורדינציה וריכוז והעלאת רמות הדופמין.

← הולה הופ עם ליאורה יצחקי, מרכז קהילתי בת ציון, רח' בת ציון 10 תל אביב, ימי חמישי 17:45-20:30, 100 ש"ח לחודש, מגיל 6

גלישה

ההתמכרות הקלה לים, לגלים ולרוח היא מהסוג שדווקא כדאי לאפשר לילדים. בחוג הגלישה בחוף סי אנד סאן מעידים שהחוג מיועד למי שלוקחים את עניין הגלישה ברצינות, והחוגים מתקיימים במשך כל ימות השנה – גם בחורף. החניכים מקבלים גלשן וחליפה במידה שלהם, לומדים את הסביבה הימית, איך לעמוד על הגלשן ולחתור – ועל הדרך מחזקים את השרירים.

← סי אנד סאן סרף, חוף סי אנד סאן, 350 ש"ח לחודש (מפגש אחד בשבוע)או 550 ש"ח לחודש (שני מפגשים בשבוע), מגיל 7 ומעלה