הערב: חולדאי צפוי להציג קואליציה עם מרצ וש"ס. אין בלוק ליברלי

בחירות לעיריית תל אביב-יפו 2024 (צילום: שלומי יוסף)
בחירות לעיריית תל אביב-יפו 2024 (צילום: שלומי יוסף)

ישיבה של מועצת עיריית ת"א-יפו תכונס הערב ב-18:00 (שידור ישיר באינטרנט), ובה צפוי ראש העיר רון חולדאי להציג הסכמים קואליציוניים ראשונים // מרצ וש"ס יקבלו תפקיד סגן ראש עיר // רשימתו של חולדאי תמנה שלושה סגנים נוספים // הסיעות הליברליות הנותרות שלא הצליחו להקים גוש חוסם יאבקו על שני תקני סגנות נוספים

תוצאות הבחירות המקומיות בתל אביב-יפו, שהסתכמו בניצחון סוחף לכוחות הדמוקרטים בעיר כשרשימות הימין והימין המשיחי זוכות בכחמישית מהקולות בלבד, עוררו בקרב רבים את התקווה שהרשימות הליברליות יקימו בלוק חוסם וימנעו את צירופן של הרשימות התומכות בהפיכה המשטרית ובממשלת המחדל, ביניהן הליכוד-עוצמה יהודית, מאמינים בתל אביב וש"ס. על פי כל הסימנים – זה לא הולך לקרות.

>> תוצאות סופיות בבחירות בתל אביב: ניצחון מוחץ למתנגדי ההפיכה

הערב ב-18:00, בישיבה שלא מן המניין של מועצת העירייה שהוכרזה אתמול, צפוי חולדאי להציג הסכמים קואליציוניים ראשונים שמעניקים לו את הרוב הדרוש במועצה. על פי מספר מקורות בעירייה, נחתמו בימים האחרונים הסכמים קואליציוניים עם רשימת מרצ-חוזה חדש ועם רשימת ש"ס, כשכל אחת מהן צפויה למנות סגן ראש עיר מטעמה. שני ההסכמים מעניקים לו 14 מושבים במועצה מתוך ה-16 להם הוא זקוק כדי להציג רוב קואליציוני במועצהה המונה 31 מושבים, ורשימות הגימלאים והצעירים (מושב אחד כל אחת) יצטרפו גם הן ויעניקו לו את הרוב הדרוש.

רון חולדאי בכיכר הדמוקרטיה, אוגוסט 2023 (צילום: טוויטר/ @Ron_Huldai)
רון חולדאי בכיכר הדמוקרטיה, אוגוסט 2023 (צילום: טוויטר/ @Ron_Huldai)

בהודעות ווטסאפ שהופצו מטעם "החזית החילונית", קואליציית אקטיביסטים ארצית שפועלת נגד כפייה דתית, נטען כי חולדאי יעניק לרשימתו שלו, "תל אביב אחת", שלושה תקנים של סגן ראש עיר. אם אכן כך יהיה, משמעות הדבר היא שנותרו לחולדאי רק שני תפקידי סגן ראש עיר (מתוך שבעה אפשריים) לחלק לשותפות קואליציוניות נוספות, ומתוך עמדת כוח זו הוא צפוי לנהל איתן מו"מ.

אם התרחיש עליו מדברים במסדרונות העירייה אכן יתממש, תצטרך אורנה ברביבאי מרשימת יש עתיד/התל אביבים (שזכתה בשישה מושבים) להחליט אם היא נכנסת לקואליציית חולדאי כסגניתו או משאירה את התפקיד לשותפתה לרשימה, ציפי ברנד, סגנית ראש העיר לשעבר שבינה ובין חולדאי שורר מתח רב ולא מעט דם רע וכלל לא ברור אם יצליחו להניח מאחוריהם את משקעי העבר.

מי תהיה סגנית ראש העיר? ציפי ברנד ואורנה ברביבאי (צילום: תומר נויברג)
מי תהיה סגנית ראש העיר? ציפי ברנד ואורנה ברביבאי (צילום: תומר נויברג)

על פי כל הסימנים והלחשושים, חולדאי ישאיר מחוץ למועצת העיר לא רק את הליכוד-עוצמה יהודית ואת רשימת "מאמינים בתל אביב" המזוהה עם הציונות החרד"לית-משיחית ועם הגרעינים התורניים בעיר, אלא גם את רשימת כולנו העיר היהודית-ערבית שזכתה בשלושה מושבים בבחירות, והתקווה שאמיר בדראן יוכתר כסגן ראש עיר ערבי שני בתולדות תל אביב מתרחקת (הראשון היה כדורגלן הערב ריפעת טורק ב-2003). בקרב הרשימות הליברליות שטרם הצטרפו לקואליציה שורר זעם על מרצ-חוזה חדש שקיבלה את הצעת חולדאי ללא תנאי וחיבלה לטענתם בסיכוי להקמת גוש חוסם שיימנע את צירופם של גורמים אנטי-דמוקרטיים למועצה. ישיבת מועצת העיר תשודר הערב בשידור חי אונליין החל מהשעה 18:00.