חולדאי היקר, תל אביב יקרה גם לנו. הגיע הזמן ללכת

איש יקר. ראש העיר רון חולדאי (צילום: מתוך פייסבוק)
איש יקר. ראש העיר רון חולדאי (צילום: מתוך פייסבוק)

הדיקטטורה היקרה של רון חולדאי יצרה יאוש ואפתיה בקרב רוב תושבי העיר, אבל הכרזתו על התמודדות לקדנציה שישית תעמיד מולו התאגדות של מתנגדים בכל רחבי העיר וגם מעברו הצפוני של הירקון. אחרי רבע מאה של שלטון יחיד מוטב לו לשקול את הרעיון מחדש

השבוע הודיע רון חולדאי בתקשורת על התמודדותו לקדנציה שישית. יותר ויותר אנשים שגרים בתל אביב מרגישים שהעיר הופכת יותר ויותר יקרה לנו, בטח יקרה לקנות דירה, יקרה לשכור, מי שיש לו ותק של מגורים נמצא בסכנת פינוי או לכל הפחות לקראת דחיקת רגליו התמידית בשביל נדל"ן, המרחב הציבורי בכל העיר יקר ומצטמצם לנו, העצים נכרתים, יקר לנו ללכת ברגל או להתנייד בעיר, הפקרת התחנה המרכזית, מוזנחת ומזוהמת, הופכת גם את הבריאות ליקרה לנו והפקרת דרום ת"א הופכת את הביטחון האיש ליקר לנו, ויקר לנו לקנות מוצרים, וגם לעסקים קטנים יקר להתקיים בכבוד.

והכי יקר זה חולדאי. שלטונו של חולדאי ניחן בהפרד ומשול של תושבים, הרס הדמוקרטיה העירונית לפירורים קטנים קטנים. הרס שהשאיר את התושב והתושבת מהשורה חסרי אונים מול המכבש של העירייה בשירות הנדל"ן. בדמוקרטיה בת רבע המאה של חולדאי לא התקיימו לבחירות לרוב רובם של הוועדים ב-57 השכונות בעיר. חלק מהוועדים קיימים עוד משנות השמונים של המאה הקודמת. גם בשכונות הספורות שהתקיימו בהן בחירות, הוועדים חסרי סמכויות ומשאבים.

הרס הדמוקרטיה העירונית. רון חולדאי (צילום: ג'ק גואז\AFP\גטי אימג'ס)
הרס הדמוקרטיה העירונית. רון חולדאי (צילום: ג'ק גואז\AFP\גטי אימג'ס)

הדיקטטורה היקרה של חולדאי יצרה יאוש ואפתיה אצל רוב התושבים – למעט הפרלמנט האזרחי של ת"א-יפו, שהוקם ב-2014 וצמח משורת מאבקים בעיר, אין למעשה ארגון מוניציפלי אסטרטגי פעיל בין בחירות לבחירות. יש לנו מפלגות מסורתיות, מפלגות אינסטנט ומפלגות מפקדי פריימריז שפועלות חודשים ואף שבועות בלבד לפני הבחירות עצמן. גם מוסד "שיתוף/ידוע הציבור" יקר לנו: עיריית חולדאי מביאה חברה ועובדי קבלן שבונים ערב שקופיות ל"ציבור". אין שום ארגון תושבים ששותף לתהליך. מה שאנחנו מקבלים זה מצגות מושקעות ויקרות, וגם אם למישהו יש התנגדות אז יקר מאוד מאוד לשלם לגורמי מקצוע שיכינו אותה, בטח ובטח תוכנית אלטרנטיבית.

חולדאי היקר, לא לעולם חוסן. תמיד במהלך תקופת שלטונך היו כאלו שכעסו עליך, אך בשונה מהפעמים הקודמות הם מתחילים להתאגד ויוצרים הון חברתי מול מועמדותך כן, יהיו מועמדים מולו שיביאו הון פרטי, אך יהיו גם כאלה שיביאו כעס שיתורגם להון חברתי שינצח אותך. אתה אולי בונה על אחוז הצבעה נמוך ועל הבייס הממושמע שיבוא להצביע לך, אך מעבודת השטח שאנחנו עושים עולה כי הבייס הזה הולך ונעלם. רבים שהצביעו לך, גם בשכונות עבר הירקון ודרום ת"א, רואים שיקר גם להם. המרחב הציבורי הולך ומצטמצם ונבלע על ידי כרישי נדל"ן ומגדלים שאנו כתושבים לעולם לא נוכל לגור בהם ולבנות קהילה, גם אצלם בשכונה. וגם הכעס מעבר לירקון מתאגד לפעולה.

סע לשלום, המפתחות בפנים. ראש העיר רון חולדאי באוטותל (צילום: גיא יחיאלי)
סע לשלום, המפתחות בפנים. ראש העיר רון חולדאי באוטותל (צילום: גיא יחיאלי)

חולדאי היקר, יש לך עוד זמן לשקול את מועמדותך. ברמה האישית אני מאחל לך בריאות ואריכות ימים כתושב העיר עד 120, אך כראש עירייה אתה יקר לבריאותנו. אתה אחראי על המדיניות העירונית כשליט יחיד בעירייה כבר כמעט רבע מאה עם קואליציה מקיר לקיר. חולדאי היקר, בבקשה: לך!

>> ליאור קיי אבישי, ממקימי הפרלמנט האזרחי של ת"א-יפו, רשת מאבקים של תושבות ותושבים ברחבי העיר