מחתרת החומוס: יש חומוס נפלא וקשה להשגה חדש בעיר

עיתונאי האוכל והשף בדימוס חיליק גורפינקל מכין ומוכר חומוס מביתו בבבלי. מי שטעם נשבע שמדובר באחד החומוסים הטובים שנראו כאן

חומוס של חיליק גורפינקל: תפסו אותו אם אתם יכולים (צילום: ענת קירצ׳וק)
חומוס של חיליק גורפינקל: תפסו אותו אם אתם יכולים (צילום: ענת קירצ׳וק)

כמו לרוב האנושות בתקופה ההזוייה שבה אנחנו חיים, גם לעיתונאי האוכל והיין הוותיק (ומי שהיה בעבר השף של יועזר בר יין) זימנה הקורונה הפתעות. הוא, חומוסולוג ותיק (מעדת אבו חסן) מעולם לא העלה בדעתו שיכין חומוס למכירה. כלומר העלה, כפנטזיה של מימוש אהבתו רבת השנים לחומוס, אבל לא שיער שיבצע.

אבל חלוקת חומוס לדיירי הבניין שבו הוא מתגורר לפני כשבוע (״פשוט כתבתי בוואסטאפ של הבניין שמי שרוצה חומוס אני אכין לו״) הביאה להוריקן (כולל פוסט פירגון לא מתוכנן מהשף חיים כהן) שבסופו נולדה לנו חומוסייה חדשה – גם אם זמנית – וכפי שמדווחים ברי המזל שהספיקו לטעום – אחת הטובות שהעיר הכירה.

אז ככה, השמועות נכונות. אני מכין חומוס, לוקח נשימה עמוקה, מתגבר על החרדה ומציע אותו לאחרים. חילול הקודש. אמנם בינתיים…

פורסם על ידי ‏‎Hilik Gurfinkel‎‏ ב- יום שלישי, 28 באפריל 2020

מדובר בחומוס עם גרגרים, בכמות מוגבלת של חצי קילו להזמנה, בתוספת חמש פיתות ורוטב תטבילה (רוטב לימון, שום ופלפלים חריפים). זהו. אין פול או ביצים, ואין חריגה ממגבלת החצי קילו להזמנה. אין משלוחים, את החומוס תצטרכו לבוא לאסוף מביתו של גורפינקל מבבלי, וכדאי להזמין מבעוד מועד (אני, למשל, נרשמתי בהצלחה לחלוקה של שבוע מהיום – ולא, אני לא מעוניינת לחלוק את המנה). המחיר ידידותי במיוחד – 35 ש״ח לחצי קילו שישביע 4-3 סועדים.

גורפינקל, שכתב לא אחת על אהבתו הגדולה לחומוס, ניגש להכנתו ביראה גדולה. ״יש רגע בארבע בבוקר, כשאני מדליק את האש מתחת לסיר, שבו זה נראה לי נורא נחמד. שומעים את הציפורים בחוץ ואת הלהבה של הגז, וכשהסיר רותח החומוס מתחיל לדפוק על הדפנות ואני אומר לעצמי – אם היית יודע להירגע, היית יכול ליהנות מהסאונד הזה״. בשאר הזמן, הוא מספר, הוא בחרדות מהתעוזה שלו עצמו: ״זה סוג של לפתוח את ארון הקודש בלי להיות כהן. התגובות ההיסטריות, שחלקן אפילו משוות את החומוס שלי לשמות הגדולים, רק מחרידות אותי יותר״.

אבל אל תתנו לחרדות של גורפינקל להטעות אתכם – כל העדויות מצביעות על כך שמדובר בחומוס מעולה. הז׳אנר הוא שילוב של המרקם החלק של אבו חסן עם מרקם גרגרי יותר, או במילותיו של גורפינקל: ״מיקס בין חלק לגרגרי. גדלתי על שני סוגי חומוס: זה של אבו חסן שאני אוכל מגיל חמש שהוא מאוד חלק, והשני זה החומוס של סבתא שלי היווניה שהכינה חומוס גרגרי. כשאני טוחן אני מסתכל ועוצר כשזה עוד לא לגמרי משחה, אלא עוד קצת נותן קונטרה בביס. אנשים אמרו שהוא מאוד קל ולא מכביד, אני מקווה שזה נכון. אני משתדל לעשות חומוס נקי, לא שם שום בחומוס עצמו אלא רק ברוטב״.

הזמנות במסנג׳ר של עמוד הפייסבוק של גורפינקל, החומוס מחולק פעמיים בשבוע (בימים שלישי ושישי) איסוף מבבלי, אין משלוחים. 35 ש״ח לחצי קילו.