חזון אקטיבי: הוקמה שלוחה מקומית לארגון Femen הבינלאומי

שלוחה ישראלית לארגון העולמי Femen מייבאת ארצה את המחאה העירומה

15 ביולי 2014

הקיץ הגיע וכמדי שנה הוא דביק, מגעיל וגורם לנו להרגיש כאילו אנחנו חיים בתוך סיר מרק עוף. הרצון להסיר כמה שיותר שכבות ביגוד מזכיר מדי שנה את ההבדל הבסיסי בין עירום גברי ונשי – גבר ללא חולצה זה בסדר, אבל עירום נשי הוא עדיין בלתי מקובל ואף פרובוקטיבי, כפי שראינו ממש לאחרונה ב"אח הגדול" או במחאות ההנקה. יש גם כאלה שלוקחות את הנורמה המגבילה ליתרון והופכות את האמצעי הכה פשוט ובלתי אלים הזה, חזה חשוף, לכלי מחאתי שאי אפשר להתעלם ממנו.

הארגון הבינלאומי Femen נוסד באוקראינה בשנת 2008, ומאז הוקמו לו שלוחות בצרפת, ברזיל, רוסיה, גרמניה, ארצות הברית, איטליה, תורכיה ומדינות נוספות. החברות בו מורידות את החולצה, נצבעות בצבעי דגל הגאווה ובסמלים אחרים ומפגינות נגד הפטריארכיה, בעד הפלות, נגד כפייה דתית ושאר נושאים בוערים בגזרות הפמיניסטית והמגדרית. כעת מגיע הארגון גם לישראל השמרנית.

לקראת צעדת השרמוטות שהתקיימה בתל אביב בחודש מאי השנה החלה להתגבש קבוצה שתכננה להפגין טופלס. אחת הבנות בקבוצה, שלי פלטינסקי, הציעה להפוך אותה לשלוחה של פמן. בעצתן ובתמיכתן (הרוחנית) של חברות הארגון הבינלאומי, הוחלט על הקמת הסניף הישראלי. תוך זמן קצר הן הפכו מחמש בנות לסניף המונה 20 חברות, אחת השלוחות הגדולות של הארגון בעולם. "פמן ישראל יעסקו הרבה בעניין הדת ובהדרת נשים", הסבירה פלטינסקי. "המטרות של פמן הן להילחם בדיכוי נשי בדת, בתעשיית הזנות, למען זכויות של הקהילה הלהט"בית ועוד. בכל סניף הבנות נלחמות בעד או נגד מה שקריטי ביותר באזור שלהן. בפמן הספרדי למשל הן נלחמות בעד הפלות".

"האביב הנשי הגיע לישראל"
"האביב הנשי הגיע לישראל"

בעינייך אקטיביסטיות פמיניסטיות צריכות להתגייס למאבקים נוספים בישראל, נגד הכיבוש למשל?

"נגד הכיבוש ספציפית לא נילחם. זו לא רק החלטה שלנו קיבלנו הוראות מפמן העולמי וכרגע לא נתעסק בשאלת ישראל־פלסטין. הפוליטיקה כאן היא מורכבת מאוד ואם עושים את זה צריך לדעת איך. מן הסתם אנחנו כן מתעסקות במאבקים נוספים, כמו המאבק של הקהילה הגאה בישראל. במצעד הגאווה שהיה בתל אביב התפרצנו לבמה המרכזית ומחינו שם נגד האפליה. אנחנו לא ניאבק רק על דברים שקשורים ישירות בפמיניזם, אבל לרוב זה כן יהיה סביב מגדר".

במקביל לפרסום בעמוד הפייסבוק הרשמי של פמן אינטרנשיונל על פתיחת פמן ישראל, עלתה גם הודעה כי הארגון איבד את תמיכתו הכלכלית של התורם ג'ורג' סורוס, פילנתרופ יהודי־אמריקאי פרו פלסטיני. אל חשש, הארגון לא עומד לקרוס, מתברר שסורוס איננו תומך בארגון ומדובר בבדיחה של הבנות כנגד השמועות על תורמים שמחזיקים אותן. "פמן לא ממומנות על ידי תורם אחד גדול", מסבירה פלטינסקי, "יש תרומות של אנשים שתומכים במאבק אבל מדובר בתורמים קטנים".

מה התוכניות להמשך?

"החודש תתקיים פעולת הפתיחה של פמן ישראל שגם בנות מחו"ל יגיעו להשתתף בה. אנחנו לא יכולות לספר מה זה יהיה, כי ההפתעה היא כלי מפתח אצלנו. אני רק יכולה לומר שאנחנו מתכננות לעשות הרבה רעש. המטרה היא שבעוד שנה מהיום יכירו ויראו אותנו, שהמאבקים שלנו יביאו לשינוי משמעותי ושנראה תוצאות. אנחנו רק בתחילת הדרך, אבל נראה לי שהאביב הנשי הגיע לישראל".

לפרטים נוספים והצטרפות: Femen Israel