חיידק אלים

אסתטיקה מוקפדת לצד הופעות פרועות - הכירו את להקת שעלת נפוצה

שעלת נפוצה. צילום: גוני ריסקין
שעלת נפוצה. צילום: גוני ריסקין
27 באוגוסט 2013

שעלת נפוצה היא להקה זיהומית שנגרמת על ידי חיידק הפאנק מזן עברי נדיר. על פי ארגון המוזיקה של Time Out העולמי, שעלת נפוצה נחשבת ללהקה קטלנית. זמן הדגירה על האלבום הראשון, "ל.נ.צ.ח", שיצא בחודש יולי האחרון, נמשך כשנתיים. הלהקה גורמת לתחלואה בעיקר בקרב צעירים וצעירות חובבי גלאם־רוק עצבני ולמיטיבים להתמודד עם שאגות ומקצבים נפשיים סוערים. טיפול: ליטול הופעה אנטיביוטית מיוזעת עם בירה קרה ולהמשיך לפי הצורך, מומלץ להתארגן על אטמי אוזניים ועל מגני ברכיים. אזהרה: שירים פרועים כמו "ויטוס הקדוש" ו"הזמן הורס הכל" מידבקים ועלולים לגרום לגירוי או לגירוד.

האחראים על התפרצות המגפה הם רן אלטמירנו – תופים, עודד שנהר – בס, גיל ברויד – גיטרה, גבריאל ברויד – שירה. הם התגבשו כחבורה של ממזרים עוד בבית הספר היסודי בהרצליה ומאז משתדלים לצחוק על עצמם ברצינות מוגזמת. "כשהשתחררתי מהצבא", נזכר ברויד הסולן, "נפתחה האפשרות להקים להקה ולהשקיע בה את הכל. התחלנו לנגן ג'אמים משוחררים ובחלק מהשירים אלתרנו את המילים בלייב".

ומה יצא?

"אלבום חיינו. למרות זאת העניין המרכזי הוא ההופעות. יש לנו חזון מאוד ברור לגביהן. החל מתלבושות מיוחדות שאנחנו מכינים, וידאו ארט קונספטואלי, עד לפרפורמנס שמטשטש את ההבדל בין הופעת פאנק לתיאטרון ומציג קיצוניותּ וקוטביות שיש בכל אחד מאיתנו".

האזינו לאלבום של שעלת נפוצה:

באופן טבעי הצליל באלבום נקי ונגיש יותר לאוזן, אך ברויד מסביר שבמקומות שבהם השעלת נוהגת להופיע – צימר, ריאלטי ריהאב סנטר, לבונטין 7 – הסאונד כבד ומלוכלך, ויש נטייה לא לשמוע בבירור מילים כמו "ואם העטלף/ ינחת בחלוני/ אנחנו נתלטף/ לאור ירח זרחני", אלא יותר לחזות בהן באמצעות מופע אקסטרווגנטי־ שעלתי שמשלב תפאורה מפוארת וחושפנית עם "ריקודי חושך על הגבול שבין אלימות לאהבה".

לא קשה לזהות שהפן האסתטי שלכם חזק ומושקע מאוד.

"יש לנו הרבה מזל. חבר קרוב ואמן בשם שין למד מלווה אותנו ויזואלית מתחילת הדרך. הסגנון שלו הפך מזוהה איתנו, ובעקבות זאת הוא גם השפיע על המוזיקה שאנחנו עושים. תהליך העבודה איתו הפך לקוסמי. הוא ישב, האזין לדיסק במשך כמה ימים וייצר עטיפה קולעת ויפה מאוד".

פן אסתטי מפותח. שעלת נפוצה באינסטגרם