על פי דרכו: בתי הספר הכי מיוחדים בתל אביב והסביבה

עונת הרישום נפתחה וזה הזמן לבדוק אלטרנטיבות. אמנויות, טבע, אנתרופוסופי או דמוקרטי - האופציות לחינוך אלטרנטיבי בתל אביב רחבות מתמיד. רק תבחרו

סטודיו אמנות בבית ספר מוזות
סטודיו אמנות בבית ספר מוזות
9 בינואר 2019

ביאליק רוגוזין

התלמידים הלומדים בקמפוס מגיעים מ־51 מדינות, בני כל הדתות. הילדים הם הפסיפס של החברה הישראלית, בהם עולים חדשים, ילדי מהגרי עבודה ומבקשי מפלט. בית הספר מנגיש מסגרת של יום לימודים ארוך בדגש על רב תרבותיות, זכויות אדם וערכים אוניברסליים של סובלנות. הוא מוגדר כממלכתי־יהודי אך מאפשר קיום אורח חיים ושמירה על מסורות וחגים לבני כל הדתות. הלימודים שמים דגש על אמנויות וישנם שיתופי פעולה עם מוזיאון תל אביב ולהקת בת־שבע. לצד האנגלית והערבית נלמדות עוד שש שפות אם של תלמידים, בהן ספרדית, רוסית, טאגאלוג ותיגרינית. הישגי התלמידים גבוהים עם זכות לבגרות של 96 אחוז.

גיל: כיתות א'־י"ב
גודל הכיתה: בתיכון עד 24 תלמידים בכיתה וביסודי ובחטיבת הביניים עד 32 תלמידים בכיתה. 41 כיתות בכל בית הספר, בין שלוש לשש כיתות בשכבה. בכל בית הספר 1,148 תלמידים.
עלות: תשלומי הורים המחויבים בחוק.

מולדת 4 תל אביב

כולנא יחד

בית ספר דו לשוני יהודי ערבי הממוקם בלב יפו ושם דגש על חיים משותפים של יהודים וערבים. השפות הערבית והעברית נלמדות זו לצד זו באותה הרמה. שיעורי תנ"ך ומורשת מועברים בצורה מותאמת לאופי הרב תרבותי של האוכלוסייה תוך לימוד תכנים מהיהדות, הנצרות והאסלאם באופן שווה. בכל כיתה נמצאות שתי מחנכות, יהודייה וערבייה, והכיתות מורכבות מתלמידים ותלמידות יהודים וערבים באופן שווה. בבית הספר מציינים את הימים הלאומיים של שני העמים ולומדים באופן ביקורתי ומכיל את הנרטיב היהודי לצד הנרטיב הערבי. כולנא יחד שואף לקיום קהילה מלוכדת, רב תרבותית ומגובשת ששמה במרכז את הטוב של האדם ואת היתרונות לקיום משותף.

גיל: כיתות א'־ו'
גודל הכיתה: עד 35 תלמידים בכיתה. היום כולל בית הספר 11 כיתות ו־274 תלמידים.
עלות: תשלומי הורים המחויבים בחוק.

בית ספר כולנא יחד
בית ספר כולנא יחד

שבטי ישראל 75 יפו 

בית הספר הדמוקרטי הפתוח

תפיסת המסגרת מושתתת על רעיונות הומניסטיים ודמוקרטיים שעיקרם זכאותם של כל בני האדם, מבוגרים וילדים, להתייחסות שווה והכרה, ושלכל פרט אישיות שונה ואוטונומית. ערכים עליונים הם חירות הפרט והזולת. מטרת החינוך הדמוקרטי היא לטפח בוגר שהוא אזרח פעיל בחברה דמוקרטית המטפח את הייחודיות שלו ובעל אחריות למרחב המשותף. התלמידים והתלמידות מגיעים מכל רחבי העיר. בית הספר מקיים ועדות שבהן משתתפים תלמידים, הורים ואנשי צוות, ובראשן כנס בית ספר שבו נקבעים אופני התנהלות הלימודים בכלל תחומי בית הספר.

גיל: גן חובה־כיתה י"ב
גודל הכיתה: עד 55 תלמידים לשכבת גיל. בכיתות א' עד ח' יש שתי כיתות בשכבה ובכיתות ט' עד י"ב כיתה אחת. בסך הכל יש 20 כיתות בכל בית הספר ו־500 תלמידים ותלמידות.
עלות: לפי החלטות ועדת ייחודיים.

נועם 8 יפו 

ביכורים

בית ספר יסודי משולב לחינוך רגיל וחינוך מיוחד. זהו בית הספר המכיל הראשון בתל אביב־יפו ואחד מחמשת בתי הספר המכילים הראשונים בארץ. בבית הספר לומדים יחד ילדים עם צרכים מיוחדים ובלי. הסביבה הפיזית מעוצבת כדי לתמוך בגישה הפדגוגית הייחודית. מלבד נגישות, מרחבי הלמידה עוצבו בהתאם לצרכים השונים של התלמידים. יום הלימודים מורכב משלוש רצועות, כל אחת באורך שעה וחצי. הלמידה היא בשיטות חדשניות התומכות בעיקרון המכיל – מגוון, שייכות, עצמאות ומצוינות. בכל שבוע יש יומיים ייחודיים – יום סביבה ללמידה מחוץ לכיתה ויום קהילה שבו שותפים הורים וארגונים מסביבת בית הספר. לכל תלמיד ותלמידה יש תוכנית אישית עם מעקב ויעדים ברורים.

גיל: זהו בית ספר חדש צומח, כרגע כולל כיתות א'
גודל הכיתה: בית הספר כולל היום 54 תלמידים.
עלות: תשלומי הורים המחויבים בחוק.

הפטמן פינת שפרינצק תל אביב

בית ספר ביכורים
בית ספר ביכורים

בית ספר לטבע, סביבה וחברה

בית הספר מציע תוכנית מעמיקה בלימודי טבע, מדעים, סביבה וחברה, כולל קיימות, אקולוגיה, גיאוגרפיה, זואולוגיה, בוטניקה ושמירה על הטבע והסביבה, בשילוב תרומה לקהילה ומעורבות חברתית. מיקום בית הספר, שקיים כבר 33 שנים, הוא בגן הבוטני בדרום תל אביב. מערכת השעות מורכבת ועמוסה בהעשרת לימודי הליבה של משרד החינוך. הלמידה היא ביחידות של שיעורים כפולים, 90 דקות לכל שיעור ללא הפסקה במבנה של ארבע יחידות לימוד ביום ושלוש הפסקות בלבד, ביום לימודים ארוך בעל מאפיינים אקדמיים.

גיל: כיתות א'־ט'
גודל הכיתה: 34־41 תלמידים בכיתה, בכל שכבה שתי כיתות. בסך הכל יש 18 כיתות ו־665 תלמידים בבית הספר.
עלות: 10,880 ש"ח ב־12 תשלומים. הסכום כולל גם תשלום על שירותי הסעות בשווי 4,480 ש"ח שעליו ניתן לוותר.

הרצל 155 תל אביב 

מוזות

בית ספר תיכון לאמנויות שמיועד לתלמידים שלא הסתדרו במסגרות הגדולות בשל מגוון סיבות. במוזות לומדים באחת מארבע המגמות לאמנויות ברמה של 5 יחידות לימוד לבגרות: מוזיקה, תיאטרון, אמנות פלסטית וקולנוע. הלימודים הם במתכונת של יום לימודים ארוך מ־9:00 עד 18:00, כולל ארוחת בוקר וצהריים. במסגרת יום הלימודים התלמידים לומדים לבגרויות, מתכוננים לבחינות, יוצאים לפעילויות חברתיות ואמנותיות, מלווים בשיחות אישיות כדי לסייע להם ומסיימים את יום הלימודים ללא שיעורי בית. הקבלה לבית הספר אפשרית בכיתות י' ולעתים גם בכיתות י"א, אולם לא בכיתות י"ב.

גיל: כיתות י'־י"ב
גודל הכיתה: עד 15 תלמידים בכיתה.
עלות: העלות מתעדכנת מדי שנה בהתאם להנחיות משרד החינוך ללימודי תיכון.

יפת 28 יפו

מוזות (צילום: עמית גורן)
מוזות (צילום: עמית גורן)

בית הספר לאמנויות

בית ספר על אזורי שמיועד לילדים יצירתיים שמעוניינים לפתח את עצמם ולהתמקצע בתחומי אמנות שונים כמו: מוזיקה, מחול, תיאטרון, אמנות פלסטית וקולנוע. הלימודים הם על פי תכנית הליבה בתוספת לימודי העשרה בתחומי האמנות השונים. ההתייחסות לאמנות היא המרכז – שיעורי ההעשרה אינם חוגים אלא מהות המוסד. כבר בכיתות א' נחשפים התלמידים והתלמידות לשמונה שעות אמנות שבועיות.

גיל: כיתות א'־ט'
גודל הכיתה: 34־41 תלמידים בכיתה, שתי כיתות לשכבה בכיתות ד' עד ט' ושלוש כיתות לשכבה בכיתות א' עד ג'. בסך הכל יש 21 כיתות ו־776 תלמידים בבית הספר.
עלות: שכר הלימוד מדורג לפי שכבות הגיל, עד כ־958 ש"ח לחודש, כולל הסעות מטעם העירייה בשווי 4,550 שקלים בשנה שעליהן ניתן לוותר.

לויד ג'ורג' 2 תל אביב

קהילה, בית ספר דמוקרטי

בית הספר שם דגש על בחירה אישית ואחריות אישית של כל ילד. לכל הילדים והילדות יש מערכת אישית שבחרו בעצמם. בית הספר מתנהל באופן דמוקרטי והתלמידים משולבים בוועדות שונות. בבית הספר יש ארבע רשויות: מחוקקת, מבצעת, שופטת ומבקרת, וההחלטות מתקבלות במליאה כללית. לימודי מקצועות ליבה הם לפי בחירת הילדים. הלימודים מתקיימים עד 13:30 ויש צהרון בתשלום נוסף למעוניינים. אין הסעות מאורגנות ללימודים אלא יוזמות של ההורים.

גיל: טרום חובה עד תיכון
גודל הכיתה: הילדים לא מחולקים לכיתות אלא על פי שכבות גיל, ובכל שכבה כמה קבוצות חונכוּת שבכל אחת מהן כ־20 ילדים. בגלל תוכנית הלימודים האישית לכל ילד, גודל הקבוצה משתנה משיעור לשיעור.
עלות: נקבעת מדי שנה על ידי ההורים במליאה.

שבטי ישראל 48 יפו

בית הספר נטעים לחינוך סביבתי

בית ספר יסודי על אזורי המציע תוכנית עשירה ומגוונת בתחומי סביבה, טבע, מדעים וחברה. בית הספר, הממוקם בקרבת הפארק הלאומי, פועל במתכונת של יום לימודים ארוך בשעות 8:00־15:30. מעבר ללימודי הליבה של משרד החינוך משלבת תוכנית הלימודים העשרה מתחומים שונים ולמידה חוץ כיתתית ענפה: שישה טיולים בשנה, סיורים לימודיים, תוכנית קבועה בספארי ובמוזיאון האדם והחי, פעילות בחווה החקלאית, בפארק אריאל שרון ובמכון ויצמן, ימאות, אקולוגיה, קיימות ועוד.

זאת לצד חוגי בחירה כמו טאקוונדו, מוזיקת עולם, ג'אגלינג, קומיקס, התעמלות קרקע וחשיבה יצירתית. בבית הספר ניתן דגש מיוחד להקניית ערכים ולפעילות חברתית באמצעות מועצת תלמידים ומנהיגות ירוקה אקטיביסטית, לצד מעורבות פעילה של הנהגת ההורים, המובילה יוזמות קהילתיות לאורך השנה. המוטו הבית ספרי הוא "אני מכיר, אחראי ומשפיע". בית הספר שואף לטפח תלמיד שהוא לומד אוטונומי, בעל ידע סביבתי־חברתי, מודעות, נכונות ויכולת פעולה למען הקהילה והסביבה.

גיל: כיתות א'־ח'
גודל הכיתה: עד 34 תלמידים, עד ארבע כיתות בשכבה ובסך הכל 850 תלמידים. בכיתות הנמוכות מתקיימת למידה בקבוצות קטנות באמצעות שני מורים בכיתה.
עלות: עד 800 ש"ח לחודש בעשרה תשלומים. הנחה של 50 אחוז לתושבי רמת השקמה. מלגות עירייה ניתנות בכפוף למצב סוציו־אקונומי.

עזריאל 26 רמת גן

דרך הילד

לימודים על פי השיטה המונטסורית, שמאפשרת התאמה לכל ילד על פי אישיותו וצרכיו. הלמידה מעודדת את העצמאות של כל ילד וילדה בדגש על עבודה בקבוצות קטנות ואין כמעט למידה פרונטלית, בדגש על פיתוח אחריות אישית ופיתוח כישורי חיים. הלימודים בכיתות תלת גיליות במעגלי למידה ארוכים. בשעות הצהריים מתקיימות פעילויות העשרה וחוגים. יום הלימודים הוא עד 16:00 אבל יש אפשרות לבחור מסלול ללא לימודי הבחירה שמתקיים עד שעה 13:30.

גיל: שלוש כיתות בשלוש קבוצות: גילי 3־6, גילי 9־12 וגילי 12־15
גודל הכיתה: כ־27 ילדים בכיתה עם שני מחנכים/ות.
עלות: כ־2,900 ש"ח בחודש כולל פעילויות הבחירה, אשר אינן חובה אלא לבחירת ההורים והילדים.

הכפר הירוק 

דרך הילד בכפר הירוק
דרך הילד בכפר הירוק

בית חינוך אביב

החינוך האנתרופוסופי רואה בילד אדם בהתהוות וצמיחה ומעניק חינוך תומך ומותאם לתהליך זה. בבית חינוך אביב הלימודים תואמים את לימודי הליבה של משרד החינוך אך מתוך התנסות ולא על ידי שינון. בבית ספר היסודי מושם דגש על חיבור לטבע ולמחזוריותו על ידי מלאכות יד ויצירה, פעילות גופנית, מוזיקה ותנועה. בחטיבת הביניים החינוך בשיטת ולדרוף רותם את האנרגיות של גיל העשרה ללימוד חווייתי מתוך יוזמה, התלהבות, יצירתיות ומעורבות חברתית. זאת תוך שילוב של לימוד עיוני־אינטלקטואלי עם פרויקטים חברתיים, לימודי אמנות, דרמה, מוזיקה ופעילויות טבע.

גיל: שני בתי ספר, יסודי וחטיבה, לכיתות א'־ט'
גודל הכיתה: עד 30 ילדים בכיתה, כיתה אחת בשכבה.

מקווה ישראל

בית הספר הישראלי־צרפתי במקווה ישראל

בית ספר עם שני מסלולי לימוד, ישראלי וצרפתי, שלומדים יחד שיעורים משולבים. בבית הספר יש יותר מ־160 תלמידים מצרפת ומ־15 לאומים שונים. הלימודים מתקיימים בכפר נוער חקלאי ומשלבים גם שיעורים ותכנים חקלאיים. מהות הלימודים המשותפים היא חינוך לרב תרבותיות, חשיפת התלמידים לתרבויות שונות ולמידת שפות. תוכנית הלימודים המשותפת נוגעת גם בתוכני חינוך של יחסים בינלאומיים, דיפלומטיה, קליטת עלייה והכרת החברה הישראלית. המסגרת מאפשרת לבני הנוער משתי המדינות להכיר תרבות אחרת. יום הלימודים הוא עד שעה 15:00.

גיל: כיתות ז'־י"ב
גודל הכיתה: במסלול הצרפתי 20 תלמידים בכיתה, במסלול הישראלי עד 28 ילדים בכיתה.
עלות: במסלול הישראלי 550 ש"ח בחודש, במסלול הצרפתי 1,500־1,800 ש"ח בחודש. יש אפשרות פנייה של ההורים לקבלת מלגות לילדים בשני המסלולים.

מקווה ישראל

מוזות (צילום: עמית גורן)
מוזות (צילום: עמית גורן)

בית הספר האנתרופוסופי אורים

באורים שנמצא בכפר הירוק מתחילים את כיתה א' רק תלמידים ותלמידות שכבר מלאו להם 7 בגישה שלפיה הילדים צריכים להיות בשלים יותר ללימודים. המוקד הוא התאמת הלימודים להתפתחות הילד. המקצועות נלמדים החל מהגיל שבו על פי השיטה הילדים בשלים להבין אותם, תוך מתן דגש על יצירה ומלאכת יד ועל לימוד כישורי חיים. בית הספר אוסר על הכנסת גדג'טים טכנולוגיים וחטיפים. הלימודים נמשכים עד 15:00, וחלק ניכר מהשעות אינן למידה פרונטלית.

גיל: כיתות א'־ט'
גודל הכיתה: עד 32 ילדים.

הכפר הירוק 

בית חינוך לאה גולדברג

בית ספר אנתרופוסופי ציבורי שהוקם על ידי עיריית גבעתיים בשנת 2015 כדי להעניק פתרון לתושבים למסגרת חינוך ייחודית. רוח החינוך היא בשיטת ולדרוף. שיטת הלימוד מותאמת לגישה שרואה את הילד כישות שלמה המתפתחת בהדרגתיות, תוך התאמה לתוכניות משרד החינוך. הלמידה כוללת אופני לימוד יצירתיים וחווייתיים והשיעורים קשורים גם לטבע ולאמנות. יום הלימודים הוא בין 8:00 ל־16:30 ולתלמידים מוגשת גם ארוחה חמה.

גיל: בית ספר צומח, השנה לומדים בו תלמידים בכיתות א'־ד'
גודל הכיתה: בכל כיתה יש 34 תלמידים.
עלות: תשלומי ההורים עומדים על 3,581 ש"ח לשנה. מועדונית בית הספר פועלת במסגרת תוכנית ניצנים ועלותה 9,350 ש"ח לשנה.

סמטת צביה לובטקין 6 גבעתיים