אפליקציות היכרויות: מה אנחנו מחפשים כשאנחנו מחפשים אהבה

טיילור סוויפט או איימי וויינהאוס? שוקולד השחר או נוטלה? אפליקציית ההיכרויות החדשה Mishu מנסה לשבור את הקרח ומעלה שאלות על האופן שבו אנחנו מחפשים אהבה בעולם שלא נותר בו כמעט מסתורין

איור באדיבות אפליקציית Mishu
איור באדיבות אפליקציית Mishu
28 בדצמבר 2016

אנחנו כבר לא מצפים להיתקל בזר מסתורי וגבוה ברחוב, מקסימום בכזה ששואל "יש לך שקל, אבא?" ולא משנה אם הוא פונה לגבר או לאישה. אפליקציות ואתרי ההיכרויות, הרשתות החברתיות והאווירה החשופה והאובר שיתופית אולי הרגו את הספונטניות, אבל לא בהכרח את הרומנטיקה. הרבה נכתב כבר על השטחיות שבחיפוש אהבה בטינדר ובדומותיה, שלא לדבר על המראה החיצוני כבסיס למציאת החצי השני; אבל מה אם חיפוש אהבה באפליקציות הוא בעצם הרבה יותר מחיפוש אחרי קוביות בבטן או חיוך מושלם?

Mishu, אפליקציית היכרויות שנראית כמו הילד הממזר של טינדר ואוקיי קיופיד, מנסה להקליל את החוויה המייאשת בלי לוותר על הרומנטיקה. האפליקציה החדשה, שהושקה היום (רביעי), פועלת על בסיס תמונות והתאמה הדדית מיידית כמו בטינדר, אך גם מעודדת את המשתמשים לענות על שאלות העדפה שונות ומשונות. "מגוון השאלות נע בין אנקדוטות כמו 'נוטלה או שוקולד השחר' ו'טיילור סוויפט או איימי וויינהאוס' ועד שאלות על אורח חיים ועל פוליטיקה. הן שוברות את הקרח", אומר עופר מורג, מנכ"ל האפליקציה. "במקביל האפליקציה לומדת את אופי המשתמש כדי שתדע להציע לו התאמות מדויקות יותר בעתיד".

אלוהים נותן ממרח אגוזים

בספרה "אינטימיות קרה: עלייתו של הקפיטליזם הרגשי" מתארת הסוציולוגית אווה אילוז כיצד אתרי ההיכרויות הובילו לשחיקת הרומנטיקה והוסיפו לה מאפיינים של שוק כלכלי. אילוז מדמה את חוויית חיפוש האהבה לשופינג אונליין: הפרופילים האישיים של המשתמשים שקולים למוצרים; בדיקת המפרט הטכני שלהם והשוואתם לדגמים דומים הופכות את החוויה לרציונלית ומלאת ציניות. זה נשמע הכי רחוק מרומיאו ויוליה, אבל כשחושבים על זה, אולי הרומנטיקה לא התפגרה כמו שהיא השתכללה ועברה עריכה מחדש במטרה להתאים את עצמה לעת המודרנית, וכן, זה כולל גם נוטלה. דווקא ההתייעלות היא זאת שמסייעת לברור מבין כל האפשרויות שבחוץ במסע למציאת האביר עם הסמארטפון הלבן. רומנטיקנים מהסוג שמתאהבים בחבר/ה הכי טוב/ה שלו/ה או בבחור/ה המבריק/ה שפגשתם על הספסל בגילמן? הירשמו לאוקיי קיופיד. סאקרים של אהבה ממבט ראשון, שלא לומר של סליז? תורידו טינדר. יותר בקטע של להתאהב בחבר של חברים שפגשתם באותו ערב בפיקוק? היכנסו לפייסבוק. אם משפטי פתיחה דביליים הם הקטע שלכם, אתם יכולים להסתובב ליד הסנטר ולהמתין בסבלנות שמישהו מהמרכז לאמנות הפיתוי ישאל אם זה כאב כשנפלתם מהשמים לדיזנגוף, אבל אפשר גם לנסות לתת הזדמנות לאפליקציית Mishu הטרייה. ומה אומרים הקולות בשטח?

קראו עוד:

>> אתרי ההיכרויות מכירים אתכם יותר טוב משנדמה לכם
>
> טעויות הטינדר שאתם צריכים להימנע מהן
>> האפליקציות שיסדרו לכם את החיים אחרי פרידה

"עוד לא יצא לי להיפגש עם אף אחד מאוקיי קיופיד. הפרופילים שם כל כך מפורטים שזה מוציא את כל החשק", מספרת שי לי דרורי (23), המשתמשת לסירוגין בטינדר ובאוקיי קיופיד. "הרבה יותר נוח לי בטינדר. יש שם משהו מנוכר אמנם, אבל זה משמר את אווירת המסתורין".

מוזר לחשוב על טינדר – היכל התהילה של הסלפי מפאנג'ויה והדאק פייס – כעל מקום מסתורי, אבל דווקא מיעוט הפרטים מאפשר למשתמש לבנות פנטזיה במידותיו, בה כל תמונה היא סמל וכל מילה היא מטפורה.

"אני מרגישה שאני מנסה 'לצוד' מידע מעמיק יותר על האדם מבעד לשורת התיאור שלו ולתמונות, וזה מתיש", מספרת גיל ירדני (31), שבימים אלו עושה דוקטורט בביולוגיה בווינה. "משיכה מבחינתי מבוססת הרבה יותר על אינטראקציה מאשר על מראה חיצוני, ואני מנסה לפענח לפי התמונות איזה אדם עומד מולי, למשל, אם גם הוא כמוני בקטע של טבע או טיולים. כמו כן אני מתעכבת על הסטטוס. אנשים שבוחרים לא לכתוב כלום הם כנראה אלה שלא חשוב להם להשקיע, כלומר שונים מאוד ממני, ואז בכלל אין מה לדבר".

חנות קטנה ומשפחתית או רשת דורסנית וקפיטליסטית? מתוך "יש לך הודעה"
חנות קטנה ומשפחתית או רשת דורסנית וקפיטליסטית? מתוך "יש לך הודעה"

דרורי משתמשת בטינדר בצורה דומה: "אם אני רואה מישהו במדים אני פוסלת אותו מיד. לא מפריע לי שהוא היה בצבא, גם אני שירַתי והאקס שלי היה קצין בקבע, אבל אם אתה צריך לבחור חמש תמונות מייצגות ואתה בוחר בתמונה במדים, המקום שהצבא תופס בחיים שלך גדול ממה שמתאים לי. אני פוסלת גם פרופילים של גברים שמצולמים עם חיות פרא או עם ילדים מקומיים במזרח הרחוק – אני קוראת לזה אקססוריז אקזוטיים. אם אין אפילו תמונה אחת שאפשר לראות בה שיניים – גם אפסול. אחרי הכל, אף אחד לא רוצה לגלות בזמן אמת שלדייט שלו אין שיניים".

החיפוש אחרי אהבה ימשיך להיות מנג'ס, לא חשוב כמה נלמד להכיר את אתרי ההיכרויות והם ילמדו להכיר אותנו. מוכרחים להודות שמאז ומעולם רומנטיקה הייתה כרוכה במיגרנה, ולא משנה באילו אמצעים חיפשנו אותה (אולי בגלל זה סיפור האהבה הגדול של כל הזמנים נגמר בהתאבדות הדדית). בעולם שבו דייטים מרגישים כמו ראיונות עבודה, כל האמצעים כשרים. בסופו של דבר, רק באחד מהם נהוג לעשות סקס בסוף.

asor-p