כי זוגיות זה הכי ניינטיז: הכירו את הנשים שבחרו להתחתן עם עצמן

כהתנגדות לפטריארכיה ולנורמה או כהצהרת אהבה פנימית, החתונה העצמית צוברת פופולריות. האם זו הצהרת האהבה האולטימטיבית או טרנד ניו אייג'י מטופש?

חתונה עצמית
חתונה עצמית
5 ביולי 2017

ככל שאנו מתקדמים לתוך המאה ה־21 מתבהרת ההבנה כי דור המילניאלז עתיד להביא לחורבן הסופי של העולם. במבט לאחור ניתן יהיה לזהות את טרנד ה"סוליגמיה", שבמסגרתו עורכים גברים ונשים טקסי חתונה סימבוליים עם עצמם, כאחת מנקודות המפנה שהתריעו מפני האפוקליפסה הצפויה (וקץ הילודה). בדצמבר 2016 פורסמה ב"קוסמופוליטן" כתבה שהביאה את סיפורה של אריקה אנדרסון, צעירה אמריקאית בת 35 שקיימה חתונה עם עצמה לעיני עשרות מבני משפחתה וחבריה הקרובים.

"זו לא הייתה החלטה קלה", כתבה על הזמנות החתונה שחילקה. "אבל הבנתי שהגיע הזמן להתמסד, לחגוג את יום ההולדת ה־36 שלי עם טבעת ולומר 'כן!' לעצמי". לכתבת "קוסמופוליטן" אמרה שבחרה להתחתן עם עצמה כהתרסה נגד הפטריארכיה. "כשאת רווקה, החברה מגדירה אותה כאישה שאף אחד לא בחר בה עדיין, אז החלטתי לבחור בעצמי".

>> הרי את מזויפת לי: החתונות המזויפות כובשות את העיר

הסוליגמיה היא טרנד ניו אייג'י המהול לעתים באג'נדה. קחו לדוגמה את דומיניק יוקפאז, יוונייה שהתחתנה עם עצמה בגיל 22 בטקס שנשען על נדרים בסגנון "לא אעזוב את עצמי לעולם" ו"אני מבטיחה להביט במראה בכל יום ולהיות אסירת תודה", ואת סשה קייגן, מחברת הספר "Quirkyalone: A Manifesto for Uncompromising Romantics"', שבגיל 40 נשבעה בנישואיה הסוליגמיים כי לעולם תבטח בעצמה ותאמין ביופיה החיצוני. היום, אגב, שתיהן משמשות כמנחות סדנאות ויועצות בנושא, כך שאולי מאחורי הטרנד ניצב כמו תמיד גם אינטרס כלכלי.


בינתיים האתר I Married Me כבר מציע ערכה לחתונה עצמית הכוללת טבעת מעוצבת, הנחיות לקיום טקס, דף נדרים ו־24 כרטיסים לביצורם המחודש עם כיתובים כגון "I belive in me". העלות: 230 דולר לערכה.

הטרנד מבושש אמנם להגיע לישראל, אך ניתן כבר למצוא תל אביבים שאימצו אותו באופן חלקי וחינני למדי. ריי שגב, דוגמנית למידות גדולות המקדמת אג'נדה המתנגדת לאידיאל היופי הרזה, קנתה לעצמה לפני כחודשיים טבעת אירוסין בלי להכריח את חבריה לפקוד טקס חתונה טרחני.

"החברה מייצרת את הרושם שמשהו דפוק אצלך אם את לא בזוגיות", היא אומרת. "היא מטפחת את החשיבה שברגע החתונה אהיה מאושרת והכל יהיה בסדר. אנחנו יודעים שבפועל זה לא עובד ככה. מצאתי את עצמי יוצאת עם כל מיני אנשים שברור שהם לא מתאימים לי רק כי הרגשתי מחויבת לנסות, עד שהחלטתי שזה לא יכול להמשיך. הטבעת לא אומרת שמעכשיו אני מתנזרת, אבל זה צעד סימבולי שאומר שהכל בסדר איתי ושלא אמכור את החיים שלי בשביל לחיות בתוך הנורמה. כמו שלא ארעיב את עצמי בשביל להיות יותר רזה, כך לא אהיה בדיכאון ואמתין לחיים עם בן זוג".