דווקא עכשיו: הסרט הישראלי-איראני הראשון כבש את פסטיבל טוקיו

גיא נתיב וג'יימי ריי ניומן בפסטיבל טוקיו (צילום באדיבות פסטיבל הסרטים טוקיו TIFF2023)
גיא נתיב וג'יימי ריי ניומן בפסטיבל טוקיו (צילום באדיבות פסטיבל הסרטים טוקיו TIFF2023)

"טאטאמי", סרטם החדש של גיא נתיב ("גולדה") והבמאית-שחקנית האיראנית זאר אמיר איברהימי, זכה בפרס חבר השופטים ובפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטוקיו. נתיב: "כשהכל בוער וכואב ושורף בחשיכה הזו, הידיעה מטוקיו הביאה לנו, יהודים ואיראנים גולים, קצת אור"

1 בנובמבר 2023

כבוד גדול לבמאי הישראלי גיא נתיב בטוקיו: סרטו החדש "טאטאמי", אותו יצר יחד עם הבמאית-שחקנית האיראנית הגולה זאר אמיר איברהימי והוציא לעולם תחת הכותרת "הסרטי הישראלי-איראני הראשון", זכה בפרס חבר השופטים היוקרתי של פסטיבל הסרטים הבינלאומי של טוקיו, כשאת פרס השחקנית הטובה ביותר קוטפת זאר אמיר איבהימי בעצמה.

"דווקא עכשיו כשהכל בוער וכואב ושורף בכל החשיכה הזו, קיבלנו את הידיעה מטוקיו שהביאה לנו, יהודים ואיראנים גולים, קצת אור", אמר נתיב בתגובה לזכייה המרגשת. "תודה לפסטיבל טוקיו, לנשיא חבר השופטים וים ונדרס ולצוות שלו על כך שהצליחו בתוך הכאוס העולמי להבחין בסרט הקטן שלנו, המספר על מאבק לאנושיות, חופש ושוויון ומהווה מחווה למיליוני נשים הנלחמות מדי יום על החופש לחיות".

בטקס שנערך הבוקר הוענקו הפרסים ליוצרים על ידי צוות השופטים של הפסטיבל, בראשותו של הבמאי האיקוני וים ונדרס, יחד עם הבמאי אלברט סרה והשחקנית זיאו תאו. שיתוף הפעולה הישראלי-איראני הגיע גם לתסריט, אותו כתב נתיב יחד עם התסריטאית-בימאית האיראנית אלהאם אפראני.

"טאטאמי" מביא את סיפורן של ספורטאיות איראניות על רקע המשטר הקיצוני השולט במדינה. הסרט עוקב אחר הג'ודוקא ליילה (אריאן מנדי) והמאמנת שלה מריאם (זאר אמיר איברהימי), הנוסעות לאליפות העולם בג'ודו במטרה להביא הביתה את מדליית הזהב הראשונה של איראן. לקראת קרב בו אמורה ליילה להילחם נגד ספורטאית ישראלית, השתיים מקבלות אולטימטום מהמשטר האיראני שמורה על ליילה לזייף פציעה ולהפסיד. כשהחופש שלה עומד על כף המאזניים, ליילה עומדת בפני בחירה בלתי אפשרית: להעמיד פנים שהיא פצועה ולציית למשטר האיראני, או לסרב ולהילחם על מדליית הזהב. בסרט מככבות גם השחקנית ג'יימי ריי ניומן (אשתו של נתיב) וליר כץ ("המפקדת").

גיא נתיב וזאר אמיר איברהימי (משמאל) על סט הצילומים של "טאטאמי" (צילום: ג'ודה-חטיה פסוטורי)
גיא נתיב וזאר אמיר איברהימי (משמאל) על סט הצילומים של "טאטאמי" (צילום: ג'ודה-חטיה פסוטורי)

בתחיל חודש ספטמבר הוקרן הסרט בפרמיירה בפסטיבל ונציה, שם אמנם לא זכה בפרסים אך נעטף בביקורות מחמיאות ביותר. אחת הביקורות, במגזין התעשייה הנחשב "וראייטי", אף ניבאה ל"טאטאמי" הצלחה בסבב הפסטיבלים וכינתה אותו "מותחן ספורטיבי-פוליטי עוצמתי". עוד נקודה ישראלית? ההפקה כולה טובלת בישראליות, עם אבי ניר ומשה אדרי ברשימת האקזקיוטיב פרודיוסרז הארוכה של הסרט, ועם עדי עזרוני כמפיקה בפועל ועורך הוידיאו המעולה יובל אור על העריכה. סרטו הקודם של נתיב, "גולדה", הוקרן בהקרנת בכורה בפסטיבל הקולנוע בירושלים בתחילת הקיץ וזכה אף הוא לביקורות טובות בעולם. כבוד.