יאסו קורונה: טברנה יוונית חדשה פועלת בסופ״שים בפלורנטין

מה עושים כשאי אפשר לפתוח את המסעדות? פותחים טברנה ברחוב, עם שולחנות וכסאות במרחק החוקי ותפריט של 12 מנות ומשקאות חופשי

טברנה בסמטה (צילום: סמדר שואף לוי)
טברנה בסמטה (צילום: סמדר שואף לוי)
13 במאי 2020

מציאות שבה לא ברור מתי מסעדות ייפתחו שוב ואיך הן תיראנה היא כר פורה ליוזמות חדשניות. כך הפציעו קוריוזים כמו מסעדה לסועד יחיד באמצע שומקום בשבדיה ומסעדה שמורכבת ממבני זכוכית נפרדים באמסטרדם.

בבית פרטי בשכונת פלורנטין – איך לא – נפתחה טברנה בסמטה קטנה, לארוחות שקורות רק בתאריכים ספציפיים. 18 אורחים בלבד זוכים להגיע לכל סבב ולשבת בשולחנות נפרדים תוך שמירה על ריחוק חברתי, חיטוי וכל הג'ז הזה. על הרעיון היצירתי חתומים השף דור ונגר (לשעבר מונדו 2000) וקינן בסל, סטייליסט מזון, אוצר תרבות ואמנות ויועץ קולינרי שמארח ב־Society Salon, מסגריה שהוסבה לדירתו הפרטית וחלל אירועים וארוחות אינטימיות.

השניים הכירו כשעבדו במונא וכעת מרימים את הכפפה במיזם אירוח התואם לנסיבות. "הכל מתוך געגוע לארח. הרמתי טלפון לדור ואמרתי לו 'בוא נעשה את זה'. אנחנו אמנם לא יכולים לארח בפנים אבל יש את הסמטה", אומר בסל. ונגר מוסיף ש"אנחנו יושבים בבית כבר תקופה וכל הזמן חיפשנו מה לעשות. ברגע שהתפרסמו הקלות שאפשר להתכנס עד 20 איש החלטנו לפתוח לפי כל ההנחיות, גם אם זה לא הכי רווחי בעולם. רצינו להחזיר את הגלגלים לפעולה".

מלפוף, טברנה בסמטה (צילום: דור ונגר)
מלפוף, טברנה בסמטה (צילום: דור ונגר)

כנראה שהסגר והאביב עושים את שלהם כי הארוחות הראשונות שהתקיימו בסופ"ש שעבר נחטפו במהירות. מחיר השקה נגיש במיוחד, 90 ש"ח לאדם, שיחק אף הוא תפקיד מן הסתם (החל מהשבוע המחיר 250 ש"ח לאדם וכולל יינות וקוקטיילים). בכל סבב נכחו 18 אורחים בשולחנות שהוצבו במרחק זה מזה. "היו בעיקר זוגות ואווירה רומנטית. כולם באו לבושים יפה ונהנו ממזג האוויר שעדיין נעים. זו חזרה עדינה לשגרה", אומרים השותפים.

התפריט מרפרר ליוון ומורכב מ־12 מנות קרות וחמות שמוזרמות לשולחן לאורך הערב, למשל מטבוחה עם חלה טבעונית וחמאת דואה ממשק פתורה, לאבנה וסלסת שסק, אסקבץ' קלמארי במרק יוגורט קר ושזיף ירוק, בורקס ירוקים, באבאגנוש על פחמים ותמנון ותפוחי אדמה באטר צלויים בצ'ימיצ'ורי ורוטב לימון ("התרגשתי כל כך מהמנה הזו. היא הכי זורקת ליוון"). חומרי הגלם מגיעים מוואדי ג'וז, הדגה עונתית ובשר אין. "אני לא כל כך אוהב לבשל בשר ומעדיף שאורחים יסיימו את הערב עם תחושה נעימה וקלילה", מסביר ונגר. "אין אף מנה שאפשר להגיד עליה שהיא גדולה ועדיין אנשים יוצאים שבעים. בנינו מנות במנעד רחב כדי לאפשר לאנשים להתנסות ולטעום במקום מנה אחת גדולה שסוגרת את שאר האופציות. מהדוק לקחתי את המלפוף הצלוי. אני מאמין שאם עבדת במקום אתה יכול לקחת ממנו מנות ולתת להן פרשנות אישית".

בשבת הקרובה הטברנה תפעל בשני סבבים: 17:00 (עדיין נותרו מעט מקומות) ו־19:30 (סולד אאוט). על אף שההגבלות על התכנסות הורחבו ל־50 איש, המתכונת מצומצמת נשמרת. "אנחנו רוצים להמשיך להשאיר את זה קטן ואינטימי. חשובה לנו האווירה האישית, לצאת אל האורחים, לדבר איתם ולהרים צ'ייסר. אנחנו פותחים לאט לאט ומנסים להבין אם מה שאנחנו עושים נכון וחוקי. ייתכן שנמשיך עם הטברנה בשגרה למרות שמתחילים להיכנס אירועים וארוחות סגורות, שהם רווחיים יותר. בשלב זה המצב לא ברור ונחליט משבוע לשבוע". אנחנו בעד להזמין כבר מעכשיו מקום לט"ו באב לארוחה רומנטית לאור נרות ללא חשש קורונה.
הרשמה בווטסאפ 052-5600980 ובאינסטגרם קינן בסל דור ונגר