עד 20 שקל: נערה פתחה בר בשוק הכרמל. לא תבדקו?

בירה, עראייס וצ'יפס בטטה: אור גיספן בת ה־19 ראתה שכל יציאה עולה לה ביוקר, אז היא החליטה לעשות שינוי

טוונטי בר (צילום: שרון בן דוד)
טוונטי בר (צילום: שרון בן דוד)
24 ביוני 2019

אור גיספן שייכת לזן שממנו צומחים אנשי עסקים. בגיל 19, כשלרוב האנשים אין מושג מה הם הולכים לעשות כשיהיו גדולים, היא כבר הבעלים של בר בשוק הכרמל. די מהר מתברר שאין סיבה לחשוד בה בקלולסיות: לבחורה יש ראש על הכתפיים, נחישות ואומץ של טייקון. "בהתחלה הלחיצו אותי. כולם אמרו שאני הולכת ליפול, אבל אני עקשנית. אין לי ניסיון אבל אני לא מפחדת", היא אומרת. השם Twenty Bar מרמז על הקונספט שנובע מניסיונה האישי כבליינית – עד 20 ש"ח למנה. "אני יוצאת הרבה לברים ומועדונים והכל יקר בצורה מפחידה. רציתי מקום שבו אפשר לשבת ולבלות בלי לחץ".

הבר ממוקם במכולה שעברה הסבה: החלק הפנימי משמש כמטבחון ובר ולחלק החיצוני, הפלור לצורך העניין, מרותכים מושבים עגולים. התפריט כולל עראייס מפיתות ובשר מהשוק, באנז במילוי אווז או אנטריקוט, אגרולים וגיוזות במילוי צמחוני או בשרי מתוך סיר אידוי גדול. צ'יפס רגיל ובטטה, כרובית מטוגנת ואדממה יבואו טוב עם בירה, ולקינוח אפשר לבחור בין צ'ורוס, בננה לוטי ובאן שוקולד.

אם לא מצפים לגורמה – ובגיל 19, כשהתקציב ממילא הולך ברובו לאלכוהול, אין סיבה לצפות – האוכל מניח את הדעת. תפריט המשקאות מתומחר גם כן בקצה הנמוך של הסקאלה: בירה מחבית ב-20 ש"ח לשליש ו-25 ש"ח לחצי, בירות בבקבוק (24 ש"ח), יינות (28 ש"ח) וצ'ייסרים (20-25 ש"ח), כשצ'ייסר ראשון על חשבון הבית.

גיספן גרה עדיין אצל ההורים ברמלה. היא השתחררה מהצבא אחרי חצי שנה מסיבות רפואיות ורצתה ללמוד קונדיטוריה, "אבל זה המון עבודה. אני מחפשת משהו ליהנות ממנו. אחרי שנתבסס אני רוצה לפתוח סניפים בכל הארץ, כדי שגם אנשים מחוץ לתל אביב יוכלו לבלות בזול". הוריה מפרגנים ועוזרים, אך האחריות עליה. "אמא עזרה לי עם כסף והוצאתי את כל החסכונות. אני לא רודפת אחרי הפרנסה והשם יעזור. אם הוא ירצה אני אצליח". האב, שי גיספן, מספר שחווה הפסד בעסקי האוכל אך מאמין שכדי להצליח חייבים לנסות. "יש לה את הגיבוי שלנו ואני מאמין שהיא תצליח. כמי שניהל כמה עסקים בחיים אני חושב שיש לה את מה שצריך. אם נצליח מה טוב, ואם לא – נסגור. ככה לומדים".

← Twenty Bar, רבי עקיבא 20 תל אביב, ראשון-שישי 12:00 עד הלקוח האחרון, ומצאת השבת עד הלקוח האחרון