טיול ילדותי: הספר שיעזור לכם לטייל עם הילדים

הספר "טיול ילדותי" מאת דובי טל, משה ואיקי גלעד בא לענות מראש על כל שאלות הילדים ולהכין היטב את ההורים המצפים, מתכננים, אך חוששים מיציאה לטיול. כי מי מאיתנו, הורים כילדים, לא מכיר את חוויית הטיול המבטיחה, היכולה להפוך תוך שנייה למאכזבת ומתישה?

מתוך הספר טיול ילדותי
מתוך הספר טיול ילדותי
30 במרץ 2015

כשאני חושבת על טיולי ילדות בחיק הטבע והמשפחה נדמה שכל טיולי העבר מתערבבים להם יחדיו לאיזה טיול מעצבן אחד. אני לא זוכרת איפה זה היה כשסירבתי בכל תוקף לעלות להר, שאולי היה רק גבעה. שכחתי איפה אחי הקטן התאכזב נורא כי נאמר לו שיראה טירה של אבירים אבל בסוף היה שם רק איזה מוזיאון עם שברי חרסים ויותר מדי אינפורמציה לא מעניינת לילדים. אני זוכרת גם נסיעה נורא ארוכה למה שהיה אמור להיות מעיין נובע בלב מדבר, אך כשנגלה לעינינו היינו כבר עצבנים מדי ורעבים מכדי להתפעל או לשכשך במים הקרים. לא רק אנחנו, הילדים, אלא גם אבא ואימא המותשים…

"טיול ילדותי" בא לענות מראש על כל שאלות הילדים ולהכין היטב את ההורים המצפים, מתכננים, אך חוששים. כי מי מאיתנו, הורים כילדים, לא מכיר את חוויית הטיול המבטיחה, היכולה להפוך תוך שנייה לחוויה מאכזבת ומתישה?

מתוך הספר טיול ילדותי
מתוך הספר טיול ילדותי

ספר זה מנסה להפוך את הטיול המשפחתי לחוויה מספקת במידה הנכונה. הוא נכתב מהזווית הממוצעת אי שם בין גובה המבוגר לגובה הדרדק המרדן, ומציע 50 טיולים שמיועדים למשפחות עם ילדים. הוא מחולק לאזורי הארץ השונים, לאורכה ולרוחבה, ובכל אזור נבחרו אתרים מגוונים, החל ממקווי מים ופינות חמד ירוקות וכלה בטיול עירוני יותר שעובר, למשל, בתצפית המרשימה ממגדלי עזריאלי בלב תל אביב. לכל אתר מתלווה צילום גדול ומרהיב. בקיצור נמרץ, הוא מספק תשובות ענייניות לשאלות טכניות כמו "איך להגיע?" ו"האם נשלם?", ולשאלה המהותית "למה זה מעניין?".

כך נוכל לדעת בקלות אם הטיול מתאים לגיל ילדינו ולאופיים. לאחר מכן מוצגת בפנינו אינפורמציה על האתר המדובר, על אופיו ועל ייחודו, ללא העמסת מידע תיאורטי רב מדי. “במה הר חרמון שונה מהרים אחרים בארץ?", “האם נשאר על ההר שלג גם בקיץ?" והחשוב מכל, “מה הכי כיף לעשות כאן?", הן מהשאלות שהספר נותן להן מענה. באתרים אחרים נסקרת ההיסטוריה של המקום, ולפעמים האטרקציה המרכזית ניתנת כבר בכותרת, לדוגמה “צבים בנחל אלכסנדר". נוסף לכך מצורפות הוראות לפעילות משלימה ופשוטה, למשל הכנת חליל פן מגלילי נייר טואלט. הספר הופך את ההורים למדריכי טיולים לרגע, שמכירים את גולת הכותרת הכיפית של הטיול אך יודעים גם להעשיר אותו בפעילות ובידע מגוון על המקום.

כריכת הספר טיול ילדותי
כריכת הספר טיול ילדותי

שאלתי את משה גלעד מה הביא אותו לרעיון של כתיבת ספר טיולים משפחתי. "רוב הטיולים שחוויתי כהורה היו מאוד מעצבנים. רוב הזמן הייתי עסוק בלהפריד בין הילדים. זכרתי כמה קשה היה להוציא את הילדים מהבית, בעיקר כשהיו מתבגרים, ואת השאלות הרטוריות שלהם, כמו: למה בעצם באנו לכאן? למה לא נשארנו בבית? ובטיול עצמו, מצאתי את עצמי לא פעם נבוך מול השאלות הפשוטות שלהם. לכן, את השאלות בספר אפילו לא ברור מי שואל, המבוגר או הילד. אני מאוד אוהב את השאלות הפשוטות הללו, כמו למה הכלניות אדומות. כי מה שמעניין ילד יכול להיות הדבר הכי קטן, פשוט, וקרוב לביתו. צריך רק להתגבר על ההתנגדות הראשונית המוכרת, שאחריה בדרך כלל מגיע הרגע הכיפי הזה, שבו הילד מתלהב ורוצה להוביל, לקפוץ למים ראשון, וההנאה מתחילה. הספר בא בעצם לתווך בין שני הרגעים האלה, של הסירוב לצאת לטיול לבין ההתאהבות בטיול המשפחתי, שהוא פשוט נכס גדול".

היום, בעידן המסכים המקיפים אותנו מכל עבר, חשוב כל כך לספק לילדינו ולנו חוויות של חיבור משפחתי, חיבור לארצנו הקטנטנה והיפה, לאדמה, לרגליים ההולכות, לעיניים המתבוננות ולראש, שרק בטיול יכול לנדוד כמו ציפור ולעוף קצת עם הרוח. את החוויה הבלתי אמצעית הזאת אף מסך עוד לא הצליח לספק לנו. אז קדימה, לטיול יצאנו!

טיול ילדותי – הורים וילדים מטיילים
מאת דובי טל, משה ואיקי גלעד

עיצוב ואיור: טליה בר
טיסת צילום: מוני הרמתי
מפות: אירית אשר
הפקה: יואב רייס

הוצאת עם עובד ואלבטרוס, 2015