עשן בזמן: הדילרים של טלגראס לא נותנים לקורונה לעצור אותם

עסקים כרגיל בזירת הסחר בקנאביס של ערוצי הטלגרם: מסוחרים שמבטיחים אריזה סטרילית עם מסכות וכפפות, דרך בלדרים שמתחפשים לשליחי מזון ועד מבצעים ללקוחות מבודדים

קנאביס (צילום: גטי אימג'ס)
קנאביס (צילום: גטי אימג'ס)
12 באפריל 2020

סגירתו של מיזם "טלגראס" על ידי המשטרה ומעצרו של עמוס דב סילבר נראו בזמנו כמו מכה קשה לעסקי הדילרים שהתפתחו סביב אפליקציית טלגרם, אך למציאות היו תוכניות משלה ובמקום הערוץ הידוע לשמצה צצו עשרות אם לא מאות ערוצים חדשים של סחר ומכר בסמים לא חוקיים. התחרות על ליבם וריאותיהם של הלקוחות גם הביאה איתה תופעה בלתי מוכרת בישראל: הורדת מחירים דרמטית של עשרות אחוזים לדברי גורמים בענף, מ-90 עד 100 שקל לגרם קנאביס לפני כשנתיים ועד לאיזורי ה-40 עד 50 שקלים לגרם בעת הזאת. ואז הגיעה הקורונה.

"סגרתי את הבסטה איך שהתחילו ההגבלות על התנועה", מספר ר', דילר תל אביבי "צנוע" כהגדרתו שהפעיל ערוץ טלגרם כהכנסה צדדית עם כמה עשרות לקוחות קבועים. "זה סיכון שלא שווה לקחת כרגע, אם יש אפילו בדל של סיכוי ששוטר יעצור אותי וישאל לאן אני בדיוק נוסע כשברכב יש לי 50 גרם וויד וריח של חממה. עדיף לדומם את העסק לאיזה חודש ולראות לאן דברים הולכים. אני מרוויח בערך 25 אלף שקל נקי בחודש, זה לא סכום ששווה לי תיק פלילי. אני מכיר עוד די הרבה דילרים קטנים שעשו כמוני".

כולם רוצים לקוחות מרוצים. כנס הליגליזציה של מפלגת זהות (למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: גטי אימג'ס)
כולם רוצים לקוחות מרוצים. כנס הליגליזציה של מפלגת זהות (למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: גטי אימג'ס)

בערוצי הטלגרם לא ניכרת ירידה ממשית בהיקף הפעילות כתוצאה מתקנות החירום, אולי אפילו להפך: סוחרים ממשיכים להציע את מרכולתם באין מפריע, בשלל מבצעים ועם תודעת שירות מפותחת, לצד שלל פתרונות יצירתיים להתמודדות עם משבר הקורונה. כך, למשל, מבטיחים חלק מהסוחרים שהקנאביס נארז שלהם בתנאים סטריליים על ידי עובדים חמושים בכפפות, מסכות ואלכוג'ל, או מציעים הנחות ענק לקורבנות רפורמת הקנאביס שמתקשים כעת אף יותר מבדרך כלל להשיג את הזנים הדרושים להם.

"התחרות בין הסוחרים שינתה את הענף לגמרי, כולם רוצים מאגר קבוע ואיכותי של לקוחות מרוצים", אומר ש', שליח ותיק שפועל כבלדר מקצועי גם בשליחויות לגיטימיות, "ועכשיו בתקופת הקורונה מורגש שמי שפועלים דרך טלגרם מנסים להתאים את עצמם לסיטואציה. כבר שנים שבלדרי סמים עובדים גם כשליחים לגיטימיים, אבל בגלל הנוכחות המוגברת של המשטרה בכבישים וברחובות פתאום כולם עלו על הקטע. זה הכיסוי המושלם".

ואכן, אם בעבר השימוש בשליחים לגיטימיים ו"מקצועיים" להעברת סחורות לא חוקיות היה נחלתם של סוחרים גדולים ומשופשפים, ימי הקורונה ובעיקר ההחמרה בהנחיות לציבור הובילה את בלדרי הטלגרם להתעטף בהמוניהם בחולצות של חברות שליחויות מוכרות ולהתחפש לשליחי טייק-אווי. "אמרתי שזה הכיסוי המושלם", ממשיך ש', "רק שאם כולם משתמשים בו אז מהר מאוד שוטרים יתחילו לחשוד בכל שליח לגיטימי, זה רק עניין של זמן. זה פתרון מאוד זמני. הוא טוב אולי לחודש".

תודעת השירות של הדילרים ממשיכה להתפתח גם בימי הקורונה. שקיות קנאביס ממותגות (צילום: גטי אימג'ס)
תודעת השירות של הדילרים ממשיכה להתפתח גם בימי הקורונה. שקיות קנאביס ממותגות (צילום: גטי אימג'ס)

גם א', צעיר תל אביבי בן 24 המתפרנס למחייתו מבלדרות בערוץ טלגרם פופולרי, דאג להתמתג בארגז שליחים וחולצה של אחד משירותי השליחויות הפופולריות. "תכלס פשוט הצטרפתי לשירות שלהם כשליח", הוא מסביר, "אני אפילו עובד בזה ממש בשבועיים האחרונים כשאין לי שליחויות רווחיות יותר, נותן כמה שעות של סושי והמבורגרים. ברור שבתור שליח של וויד אני מרוויח הרבה יותר אבל זאת לא משרה מלאה. אני לא רואה למה לא לעשות את שניהם, שליח זה שליח. חייב להגיד אבל שיצא לי לעשות השבוע שליחויות גם ברכב ולא ראיתי כזאת נוכחות משטרתית מוגברת, אז אולי כרגיל אנחנו סתם פרנואידים".

סקירה רנדומלית של הערוצים בטלגרם מעלה כי השליחים עצמם הם כנראה הסחורה המבוקשת של הרגע. "זה נהיה קצת יותר ריסקי, לא הרבה, אבל הקצת הזה מספיק כדי ששליחים יחשבו פעמיים", מסביר ר' מתחילת הכתבה. "אבל אני יודע שיש גם ביקוש מוגבר. אנשים יושבים בבית, עצבניים ומודאגים, כמה אפשר לטפס על הקירות? אז מעשנים מהבוקר עד הלילה. אני שומע על סוחרים שהכפילו החודש את המחזור שלהם. המגפה טובה לעסקים שלהם, לפחות בינתיים".