הקהילה הטרנסג'נדרית מתכנסת ליום זיכרון שנתי

לקראת סוף של שנה בה קיבלה חשיפה חסרת תקדים, הקהילה הטרנסג'נדרית מתכנסת לציון של יום זיכרון כאוב במיוחד, שיתמקד באובדנות טרנסג'נדרית - בקהילה שארבעים ואחד אחוזים מתוכה מבצעים נסיונות התאבדות בשל מצבם

עצרת התמיכה בקהילה הגאה. צילום: בן קלמר
עצרת התמיכה בקהילה הגאה. צילום: בן קלמר
16 בנובמבר 2015

במפגן של כוח קהילתי, הוקדש השנה מצעד הגאווה לקהילה הטרנסג'נדרית – קבוצה שסובלת מקשיים ומגילויי שנאה גם בקרב הקהילה הגאה, זאת אחרי שנים בהן הוקדש המצעד לנושאים פוטוגניים ורכים יותר, כמו הזכות לנישואין. נושא המצעד גרם לחשיפה חסרת תקדים לקשיים וגם לייחוד של הקהילה הטרנסג'נדרית, שהיא אחת מתתי הקהילות המודרות יותר בקהילה הגאה, ושחבריה סובלים מגילויי אלימות חמורים, מאפליה תעסוקתית ומאפליה בטיפולים רפואיים. על פי מחקר שפורסם על ידי שירותי בריאות כללית בגן מאיר בתל אביב, כמחצית מכלל החברים בקהילה הטרנסג'נדרית סבלו מגילויים של אלימות פיזית חמורה על רקע השתייכותם לקהילה, ולמעלה משבעים אחוז דיווחו על גילויים של אלימות מילולית.

יום הזיכרון הקהילתי יהיה השנה רלוונטי מתמיד, בצל התאבדותה בשבת האחרונה של מאי פלג, חברת הקהילה ודמות אקטיביסטית בולטת שהיוותה השראה לרבים. פלג ז"ל הייתה חברה בוועד המנהל של עמותת הבית הפתוח הירושלמית, ובכך הפכה לאישה הטרנסג'נדרית הראשונה שעומדת בראש ארגון גאה מחוץ לתל אביב. בנוסף, הייתה פלג בין המנהלות של בר המקווה, שמצהיר על עצמו כעל הבר הגאה הראשון בירושלים.

כמתוך גורל, הנושא בו בחרה הקהילה להתעסק השנה הוא אובדנות טרנסג'נדרית. "בארץ אנחנו לא שומעים הרבה על מקרים של רצח טרנסג'נדרי", מספר אלישע אלכסנדר, מנכ"ל ארגון מעברים המקיים את הטקס. "אבל לטרנספוביה יש הרבה צורות. בכל שנה אנחנו מציינים את המתים של הקהילה, והשנה נציין את מאי פלג ואת ויקטוריה אלכסנדרינה, שהתאבדה גם היא לפני מספר חודשים".

עוד מציין אלכסנדר, ששיעורי ניסיונות ההתאבדות בקרב הקהילה עומדים על 41%, ורובם מתרחשים בקרב טרנסג'נדרים טרם היציאה מהארון. הוא מתעקש לשמור על רוח אופטימית, ומספר שבקרוב יחל שיתוף פעולה של הארגון בראשו הוא עומד עם היחידה למניעת אובדנות של משרד הבריאות.

לפנייה לקו החם של ארגון מעברים 0524-776707

יום הזיכרון הטרנסג'נדרי, 19.11, 19:30, המרכז הגאה בגן מאיר

לריכוז האירועים של יום הזיכרון הטרנסג'נדרי בפייסבוק