צפוף גם באוזן של הילדים: המופע שיכיר לילדים שלכם את כוורת

כוורת אולי בכלל לא התכוונו שיצאו להם אחלה שירי ילדים, אבל זה מה שקרה. הרצאה־הופעה חדשה תנגיש את המוזיקה שלה לילדים שנולדו אחרי האיחוד המיליון בפארק הירקון

כוורת (צילום: אילן בשור)
כוורת (צילום: אילן בשור)
18 באפריל 2017

החוג לתולדות המוזיקה, ליין הרצאות ותיק (14 שנים!) הפך כבר מזמן למוסד תרבות תל אביבי שהספיק לשאוב אליו עשרות מרצים ולכסות כמעט כל זווית על מוזיקה. כמעט. "רציתי שיהיה איזשהו חוג לילדים שלי, בני 2 ו־6. הגדול שבהם כבר יכול לגמרי לשמוע הרצאות", מספר ישיב כהן, ממקימי ומנהלי החוג וסולן הלהקה Men of North Country. ביום שבת (22.4) הוא יעביר הרצאה חד פעמית ושונה מאוד משאר ההרצאות בחוג, שתעסוק בלהקת כוורת ותכוון לילדים. "הוא הכיר בגן את 'המגפיים של ברוך' ותוך יומיים־שלושה גמע את הדיסקוגרפיה שלהם והתחיל לשאול אותי שאלות שלא ידעתי את התשובות עליהן".

"זו לא הרצאה רגילה שלנו, אלא הרצאה שמפעילה את הילדים (גילי 5־12) וזה די שונה ממה שאנחנו עושים. אבל מי שמחליט בסופו של דבר אם ללכת זה ההורים, אז זה פונה כמובן גם אליהם. אני באמת חושב שהתחום הזה של הצגות לילדים מאוד צעקני, וזו הזדמנות לעשות משהו שגם מתחבר לקלאסיקה וגם להסביר לילדים קצת על מוזיקה".

זה לא מאוד שרירותי, לקבוע מה לילדים ומה לא? הרי כוורת לא נחשבו למוזיקת ילדים אף שיש להם שירים בז'אנר שלא נופלים מהגדולים ביותר.

"זו שאלה טובה, יש דברים שנעשים באמת מראש ויש דברים שלא נעשים מתוך מחשבה על קהל היעד וזו עובדה באמת שילדים בני 3 מתחברים לכוורת מיד, לשירים כמו 'טנגו צפרדעים'. בגלל זה בסוף ההרצאה אנחנו נופיע עם שירים של כוורת. כששומעים את המוזיקה עצמה, החיבור הוא מיידי".

אתם לא מפחדים שהילדים לא יבינו מה הקטע?

"יכול להיות, הקהל משתנה והמוזיקה משתנה. אבל מוזיקה טובה היא טובה, אין מה לעשות מעבר לזה. אני אישית גם גדלתי על דברים שהיום יישמעו ממש מוזר. אני לא חושב שילד יבוא עם התדמית של הלהקה בראש ועם החשיבות שלהם בהיסטוריה".

עוד כתבות מעניינות בנושא:
בייבי פאנק: יובל מנדלסון שר שירי ילדים
ככה שיר נולד: איך מכירים לילדים מוזיקה טובה?

וזה אולי קצת מסוכן, כשאין להם את הרקע שאומר "תן לזה צ׳אנס, זה טוב".

"כן, אבל הילדים שומעים את מה שההורים שלהם שומעים בבית וזה מאוד מאוד חשוב, הם נמשכים למה שהם מכירים מהבית ולמה שההורים שומעים".

זה גם פותח את השאלה מאיזה גיל ילד מתעניין במוזיקה מעבר להאזנה בלבד.

"זה נכון, אבל עם הקהל הזה אני אלך עם משהו חווייתי ולא דידקטי. החיבור שתמיד מתחיל מהאזנה ולא מלימוד. תראה, אני לא יודע אם כל הילדים זה ככה, אבל אצלי נניח זה הגיע מהיכרות וחשיפה למוזיקה שהם לא הכירו ואז הגיע הרצון ללמוד. וגם צריך לזכור שזה משהו נחמד לעשות עם הילד בצהריים".

בשנים האחרונות יש הרבה דוגמאות של מוזיקאים למבוגרים שפונים לילדים, זה חלק מהגל הזה?

"זה יותר קשור לזה שיש לי ילד עכשיו אז באופן טבעי מעניין אותי למה הוא מאזין. אבל כן יש את העניין שהבן שלי נחשף בגיל הזה לדברים שאני הכרתי רק בגיל 9־10, כלומר הוא כן נחשף מוקדם יותר לחומרים יותר בשלים ואולי הוא לא היחיד".

זה שבכלל מתעניינים בכוורת ולא במשהו אחר זה לא מובן מאליו.

"אני חושב שבסופו של דבר אחרי כל הפרשנויות והניתוחים מה שמשפיע הכי הרבה זה מה שההורים משמיעים בבית. תשמיע להם דבר מסוים והם יכירו ויזהו אותו וירצו לחקור. אצלי נניח הילד במודע לא מתחבר למוזיקה 'מבוגרת' ולא מתעניין במה שהוא לא מבין, ובגלל זה כוורת כל כך הקסימה אותו, כי סוף סוף הוא התעניין בשירים שגם הדור המבוגר יותר מכיר ואוהב".

החוג לתולדות המוזיקה: כוורת לילדים, אוזןבר, המלך ג'ורג' 48 תל אביב, שבת (22.4) 11:00, 14:00, 45־55 ש"ח, לבני 5־12