כוננות ספיגה: ניסינו את תחתוני המחזור החדשים של ModiBodi

התחתונים האוסטרליים מבטיחים לשחרר אותנו מטמפונים, תחבושות והתעסקות מיותרת בזמן המבאס בחודש. האם הם עמדו בציפיות? ניסינו

תחתונים, מחזור. אילוסטרציה: מיכל רוט
תחתונים, מחזור. אילוסטרציה: מיכל רוט
17 ביוני 2019

אני מקדישה דקות ארוכות בכל יום לייסורי מצפון על כמות הפסולת שאני מייצרת. השיא, כמובן, מגיע בתקופה החודשית לה אמורים לקרוא וסת אבל כולם קוראים לה מחזור (בדרך כלל לפני העברת הנושא ומלמול של משהו כמו "זה בכלל לא מגעיל מה הקשר"). מדובר בימים מבאסים, וזה לפני שאני מנסה לחשב בשנים את הזמן שיחלוף עד שטמפונים שהשתמשתי בהם במשך שעתיים יתחילו להתפרק.

מבאס. צילום: סאטרסטוק
מבאס. צילום: סאטרסטוק

לפני כמה שנים חשבתי שמצאתי את הפתרון המושלם בדמות הגביעונית, אביזר רב פעמי שעורר בי כל מיני מחשבות יפות ומרגשות על החיבור ולעצמי ולגוף שלי, ועל הצד החיובי שבצורך להתעסק מדי פעם בדברים "מגעילים" כמו הפרשות גוף. המעבר לגביעונית (Mooncup בלעז) הוא משהו שאני ממליצה עליו בלהט, אבל אם להיות כנות – שלי מסתכלת עליי מהמדף כבר קרוב לשנתיים. הסיבה פשוטה למדיי – בזמן הווסת אני יצור אומלל שרוצה לישון, לאכול ולא להתעסק בשום דבר מורכב יותר ממשחק בקנדי קראש. דברו איתי בכל זמן אחר בחודש ואשמח להתעסק בדברים כאלה.

תחתונים סופגי מחזור, אם כך, הם המצאה אידיאלית עבור גוש הסבל הקטן שהוא אני. כפי שבוודאי כבר ניחשתם, מדובר בתחתונים סופגים שחוסכים את הצורך להשתמש בתחבושות או טמפונים, אך גם מעוצבים כך שלא תרגישו שאתן לבושות בחיתול.  לפני כמה חודשים הגיע לישראל המותג האוסטרלי Modibodi, שמציע תחתונים שכאלה לרכישה אונליין. הם מגיעים בכמה רמות ספיגה, כמה עיצובים וגזרות. סדרת המוצרים של המותג כוללת גם גופיות הנקה ובגדי ים. מחירו של תחתון כזה נע בין 85 ל-150 ש"ח. כמובן שצריך לרכוש כמה וכמה תחתונים שכאלה כדי להימנע לגמרי מהחלופות המקובלות והחד"פיות, אבל בשימוש נכון התחתונים יכולים להחזיק שנים ובכך לחסוך כסף. וזיהום סביבתי, כמובן.

הקולקצייה הקלאסית של ModiBodi. צילום: יח"צ
הקולקצייה הקלאסית של ModiBodi. צילום: יח"צ

הדבר החשוב ביותר – לפחות בשבילי – הוא שאלת הנוחות. לא רק על הגוף, כי כמה נוח כמה יכול להיות לי בימים המבאסים האלה, אלא גם נוחות השימוש, יענו "כמה צריך להתעסק בזה". החדשות הטובות הן שכמעט ולא צריך. התחתונים עובדים כמו תחבושת, כלומר, הם סופגים את הדם ומונעים ממנו לדלוף, גם אחרי סיום השימוש. ניתן לזרוק אותם לסל הכביסה ולהמשיך בחיינו או לשטוף אותם ידנית (אם את אדם מבוגר ופרודקטיבי). זמן השימוש משתנה אבל ככלל הם אמורים לספוג כמו שני טמפונים ויכולים להחזיק כמה שעות או יום שלם, תלוי בצרכים שלך וברמת הספיגה של התחתון. אני קיבלתי שני זוגות והשתמשתי בהם בעיקר בימים הראשונים והקשים יותר, כך שפעלתי לפי שיטת "להחליף כשאני מבחינה בקיומם".

תחתונים סופגי המחזור של ModiBodi. צילום: יח"צ
תחתונים סופגי המחזור של ModiBodi. צילום: יח"צ
דגם הביקיני של ModiBodi. צילום: יח"צ
דגם הביקיני של ModiBodi. צילום: יח"צ

בסך הכל החוויה הייתה נעימה ונוחה, לפחות עד שהגענו לשלב הכביסה. את התחתונים אפשר לכבס עם בגדים נוספים ללא חשש מכתמים, אבל רצוי לעשות זאת בתוכנית עדינה עם טמפרטורה נמוכה יחסית (עד 30 מעלות) ואסור בהחלט להשתמש במרכך. לא בדיוק תוכנית הכביסה הסטנדרטית שלי. אין לי מייבש, אז גם כשהייתי חרוצה ועשיתי כביסה עדינה במיוחד לא התאפשר לי להשתמש באותו זוג יום אחרי יום. אולי מתישהו אשנס מותניים וארכוש ערימה מכובדת שתאפשר לי להשתמש בהם לאורך כל תקופת המחזור, כך אוכל לבחון את יעילותם המלאה בכל מיני פעילויות טיפוסיות לזמן המחזור, כמו רכיבה על סוסים, משחקי טניס ויציאה למסיבה עם חברות כשאני לובשת רק לבן. עד אז אמשיך להשתמש בהם במקביל לתחליפיהם הנחותים ולהתייסר בכל מפגש עם פח האשפה בשירותים.