המקרה המוזר בכיכר אתרים: תאורה חדשה, רגע לפני הדיון בעתידה

מחר יערך דיון בעתירה נגד התכנית המוצעת למסור את הכיכר לידיים פרטיות. לאחר שנים שבהן ביקשו תושבי האזור להתקין בה תאורה, העירייה לפתע נזכרה באחרונה

כיכר אתרים (צילום: Shutterstock)
כיכר אתרים (צילום: Shutterstock)
26 במאי 2021

לאחר שנים רבות שבהן העירייה נמנעה מכך למרות בקשות התושבים, באחרונה הותקנה תאורה באזור כיכר אתרים. מדובר בבשורה משמחת וטובה ואנחנו כמובן מפרגנים, אלא שעיתוי ההתקנה מעניין: מחר בבוקר צפוי להתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בעיר בעתירה נגד העברת בעלות הכיכר מהעירייה לידיים פרטיות.

מדובר בעתירה של איש העסקים ספי צביאלי, תושב שדרות בן גוריון ליד הכיכר, נגד מסמך המדיניות שהוציאה העירייה למקטע החוף בין המרינה ובריכת גורדון. העתירה מבקשת לבטל את החלטת הוועדה המקומית: "מסירת כיכר אתרים לידיים פרטיות, ללא תמורה, לטובת הקמת פרויקט שיביא ליזמים רווח של פי 10 ויותר מרווח יזמי סביר וכל זאת על חשבון הציבור", נכתב בה.

מסמך המדיניות של העירייה כולל את הריסת הכיכר ובנייה מחדש של המתחם כולו, כולל שני מגדלים בני עשרים וחמש קומות, גובה שצומצם מארבעים לאחר מאבק תושבים ארוך. הבנייה מחדש תכלול גם חניון ציבורי נחוץ מאוד וביטול השיקוע שמתחת לכיכר כך שתתאפשר גישה ישירה משדרות בן גוריון לים. ביטול השיקוע ישפר משמעותית את ההנגשה לנכים.

כבר שנים שכיכר אתרים נחשבת לאחד הפילים הלבנים הגדולים בעיר. ההליכה בסביבתה לא תמיד נעימה או נוחה, והמדרגות בכיכר חשוכות ומפחידות. לא מעט בקשות הוגשו לעירייה במרוצת השנים לסידור וחידוש התאורה באזור. כאמור, באחרונה זה סוף-סוף קרה.

מהעירייה נמסר בתגובה כי "ראשית כל נציין כי שטח כיכר אתרים חלקו בבעלות עירונית וחלקו בבעלות פרטית ולמרות זאת העירייה מתחזקת את כל שטח הכיכר. בחודשים האחרונים משקיעה העירייה משאבים רבים בהארת הכיכר וכלל התאורה מתחת לגשר הוחלפה לתאורת לד חדשה, איכותית ובטיחותית המשרה תחושת התחדשות. לגבי נגישות, הכיכר נגישה לאנשים עם מוגבלות ולעגלות והעירייה מתחזקת את השביל הקיים לעליה ולירידה משדרות בן גוריון. כידוע הכיכר מתוכננת בעתיד לפירוק ולכן לא מתוכננות תוכניות נגישות נוספות כרגע".