הקרב על עתיד כיכר אתרים: זה לא נגמר עד שזה נגמר

המאבק לא עוצר. כיכר אתרים (מתוך עמוד הפייסבוק "לא למגדלים בכיכר אתרים)
המאבק לא עוצר. כיכר אתרים (מתוך עמוד הפייסבוק "לא למגדלים בכיכר אתרים)

המאבק סביב פרויקט כיכר אתרים נמשך כבר חמש שנים והוא רחוק מסיומו. עכשיו, אחרי מספר ניצחונות משפטיים, מתארגנים תושבי השכונה להמשך הקרבות עם כנס מקצועי והופעה של יהלי סובול

13 ביולי 2021

חשבתם שזה נגמר? הקרב על עתיד כיכר אתרים נמשך ומתנהל בכל הכוח, וכעת מצטרפים אליו גם יהלי סובול, דרור גלוברמן, פאנל שלם של מומחים ואפילו נציגי מועצה; את כולם הצליחו חברי עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" לסחוף אל הכנס השכונתי "כיכר אתרים לאן" שיתקיים בחמישי הקרוב ב-19:00 בבית חנה.

כבר כארבע שנים נלחמים תושבי השכונה בתוכנית העירייה לבנות מגדלים רבי קומות שיחסמו לתושבי העיר את הים, את הרוח ואת המרחב הציבורי. היו להם לא מעט ניצחונות; אולי המשמעותי בהם הוא החלטת בית המשפט לחייב את העיריה למגלים לשני מגדלים של 25 קומות כל אחד ומבנה ציבור נוסף בן 6.5 קומות, במקום התכנית המקורית שכללה 4 מגדלים בני 40 קומות כל אחד. אבל המאבק רחוק מלהסתיים.

איפה נכנס פה כביש עילי של שישה מסלולים ולמה? כיכר אתרים והמרינה (צילום: שאטרסטוק)
איפה נכנס פה כביש עילי של שישה מסלולים ולמה? כיכר אתרים והמרינה (צילום: שאטרסטוק)

"מטרת הכנס היא לחבר את התושבים בשכונה שעדיין לא מחוברים לנושא למאבק", אומר עידוֿ, מוותיקי הקרבות בכיכר. "חשוב מאוד להבין שהמאבק רחוק מלהסתיים ובניגוד למה שמצטייר מכתבות בעיתונות המיינסטרים, שכנראה משרתת אינטרסים כאלו ואחרים, המגדלים הם לא דבר מוגמר ויש טעם למאבק. אנחנו רחוקים מלסיים. ביקשנו מכל חברי המועצה לבוא אבל רק מיטל להבי ושולה קשת הביעו הסכמה".

הכנס שהרימו חברי העמותה יארח פאנל מקצועי בהשתתפות פרופסור רחל אלתרמן מהטכניון, מחלוצות התכנון העירוני בישראל, פרופסור טליה מרגלית מבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב והאדריכלית ליאת אייזן, מתכננת ערים וכיום מהנדסת המועצה במבשרת ציון. כל הפעילים עימם שוחחנו הדגישו את חשיבות הצפת המידע המקצועי והנתונים לציבור. "הסיפור של כיכר אתרים מאוד מורכב", אמרה לנו פעילה שהעדיפה לא להזדהות בשמה. "ולעירייה יש אינטרס שהציבור בכלל לא יבין מה הולך שם, אבל כל מי שאכפת לו משטחי ציבור ובטח ובטח תושבי השכונה צריכים להיות מודעים למה שקורה".

עוד תוכנית שהמאבק הצליח לנטרל. מכל המגדלים המתוכננים נותרו רק שניים (הדמייה: פוסטר ושות' אדריכלים לונדון)
עוד תוכנית שהמאבק הצליח לנטרל. מכל המגדלים המתוכננים נותרו רק שניים (הדמייה: פוסטר ושות' אדריכלים לונדון)

 חלק ממה שקורה הוא תכנית העירייה לסיים את השדרה בבן יהודה ולהקים כביש עילי של שישה נתיבים, זאת בניגוד לתכנית המוצהרת שלה להקטין את מספר הרכבים בעיר ולעודד שימוש באופניים, תחבורה ציבורית והליכה ברגל. "זאת תהיה אוטוסטרדה מטורפת", טוען עידו. "בכל העולם בתכנון עירוני משקיעים את הכבישים למטה. רק אצלנו מעלים אותם למעלה. איפה ההיגיון?"; עוד קובלים הפעילים על פוליטיזציה של תהליכי תכנון, תהליכי קבלת החלטות לא תקינים וכפיית משמעת קואליציונית על חברי מועצת העיר, ונראה שהם אינם הולכים לוותר בקלות.

 כנס "כיכר אתרים לאן" יתקיים ביום חמישי הקרוב, 15.07, 19:00, בית חנה, שדרות בן גוריון 75. כל הפרטים בעמוד האיוונט