השיעול שהרג אותי: כך תמזערו את הסיכוי לחטוף שפעת בעבודה

החדשות הטובות: יש כמה דרכים שבהן תוכלו למזער באופן משמעותי את הסיכוי שלכם להידבק במחלות חורף בחודשים הקרובים. החדשות הטובות: יש סיכוי שתאבדו את כל החברים שלכם בדרך

אווירת חורף באוויר. שאטרסטוק
אווירת חורף באוויר. שאטרסטוק
29 בנובמבר 2017

"בכל פעם שאחד מבני המשפחה או אדם אחר היה דורך על השטיח, האמות היו צריכות לנקות אחריו באמצעות שלוש פעולות: שאיבת כל השטיח בקומה באמצעות שואב אבק, קרצוף השטיח בחומר המיועד לכך, בעזרת מברשת קטנה… וניקוי הקירות, המתגים, המעקות והמדרגות באמצעות 'פרשים' לחים. 

לאחר הקרצוף היה על העובדות לעשות שימוש במקל נוצות בכדי להבריש את כל התמונות בקומה, כמו גם מקומות נוספים אותם לא ניקו באמצעות המגבונים לחים… לדבריה של הגב' נתניהו ובשל חששה הרב, 'פעולה 3 חיונית לטיהור הבית ושמירה על היגיינה ראויה'".

תיאור "פעולה 3", מתוך כתב התביעה של העובדת שירה רבן נגד שרה נתניהו, אוקטובר 2017 

*******************************************************************

תודו שצחקתם על שרה נתניהו כשכתב התביעה העסיסי הזה, של עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, הוגש נגדה בגין התעמרות והשפלה. אתם לא היחידים. הטקסט הזה סיפק חומר רב לדאחקות של פרלמנטים של יום שישי, שבהן הצטיירה רעיית ראש הממשלה כנוירוטית והיפוכונדרית – אישה שהמשטחים בביתה כל כך נקיים עד שניתן לבצע עליהם ניתוחים. עם זאת, יש סיכוי סביר שהאישה הראשונה היא זאת שצוחקת עכשיו, כשחלק גדול מהישראלים נדבק במחלות חורף אחרי שלא שמר על היגיינה נאותה. למעשה יש לא מעט פעולות שיכולות למזער את הסיכוי להידבק בווירוסים שפושים עכשיו במשרדים ובגני הילדים. הבעיה היחידה היא שיש סיכוי טוב שכשתסיימו לעשות אותן לא יישארו לכם חברים. אולי חוץ משרה. מוכנים להשתתף בניסוי?

  1. 1. שטפו את הידיים ביסודיות

רופאים ממליצים לשטוף את הידיים לעתים תכופות, במיוחד לפני האוכל או אם באתם במגע עם אדם חולה. על פי ההנחיות המקובלות, יש לסבן את הידיים באופן יסודי במשך 20 שניות מבלי לפסוח על הציפורניים, העור שבין האצבעות וגב הידיים. לאחר מכן יש לשטוף את הסבון היטב במים זורמים ולייבש עם מגבת – ולא על הבגדים הדוחים שלכם שעליהם כבר התעטשתם. טריק אמריקאי ידוע לתזמון 20 השניות הקריטיות הוא לשיר "Happy Birthday" פעמיים ברצף בזמן שאתם שוטפים ידיים. מובן שהפעולה תדחוק אתכם לשולי הפעילות החברתית של המשרד, אבל לפחות לא תקומו עם כאב גרון ביום של הפרזנטציה החשובה שלכם, או מה שאתם לא עושים שם בהייטק.

 

2. בלי מגע מיותר

הימנעו ממגע גופני עם אנשים שנראים לכם חולים: בלי כיפים, בלי חיבוקים, בלי לחיצות ידיים ובטח שבלי נשיקות. זה מעליב, זה לא חברותי וזה ימתג אתכם כ"איש הגשם" של החבר'ה – אבל זאת הדרך שלכם לשרוד עד מאי בלי חום. מה לעשות, כפי שאימהות נוהגות לומר, אין ארוחות חינם.

 

3. שתייה מפה לפה היא פשע

אם חשבתם שחיבוק מאדם נושא מיקרובים ידחוף אתכם אל פי השאול, רק דמיינו מה שלוק מהבקבוק שלו יעשה לכם. ידוע שבקטריות משגשגות בתנאי רטיבות, ובטח יש 2,094,984,985 מהן, בקירוב, בתרמוס הדוחה של השותף שלכם עם המרק ש"אתם פשוט חייבים לטעום". סרבו בנימוס ואולי תשקלו לספר שבדיוק הפכתם לטבעונים/פירותניים/פירורנים. אגב, אותו הדבר תקף גם לגבי שאכטות, שלוקים מבקבוקי MD ושורות על גבי אייפון (יותר חיידקים מבאסלה!). לרוע המזל, במקרה הזה אין תירוץ שיציל אתכם ופשוט תצטרכו לצאת זקנים או לחלות.

 

4. חיטוי אינו חטא

סעיף מעט קיצוני אך מומחים טוענים ששווה להתעכב עליו: חטאו את סביבת העבודה שלכם (ע"ע קוד 3) – מקלדות, מתגים וידיות. אם אתם ממש רוצים לצאת פסיכים, הקפידו לשטוף ידיים (על פי נוהל סעיף 1) אחרי כל מגע עם כפתורי המעלית ומתקן המים. זכרו לשנן לעצמכם: אף אחד לא באמת זקוק לחברים.

5. שרשרת חסינות

סעיף מקל: חיסון נגד שפעת אמור להגן עליכם מפני כארבעה זנים לא נעימים במיוחד של הווירוס. ההמלצה להתחסן נמצאת בראש רשימת ההמלצות של רופאים לעונה הקרה, והיא אינה גוררת סנקציות חברתיות. אלא אם נישאתם לאדם שמתנגד לחיסונים כמובן.

 

6. נומו על החיים

מחקרים הוכיחו כי ישנו קשר בין עייפות מצטברת לבין היחלשות המערכת החיסונית. לכאורה מדובר בתירוץ מצוין לתפוס תנומה במקום העבודה שלכם, אך בפועל ייתכן שתתקשו להסביר לבוס שלכם את הכרית והשמיכה מתחת לשולחן. אם עדיין נשארו לכם חברים אחרי סעיפים 5־1, תוכלו להיעזר באחד מהם כדי לבנות תא שינה נסתר א־לה ג'ורג' קוסטנזה.

 

ועוד 5 תכשירים שווים שיעשו לכם חורף קל:

קרם אנטי בקטריאלי, 14 ש"ח

קרם אנטי בקטריאלי של איב רושה, חיטוי ללא שטיפה. צילום: יח"צ
קרם אנטי בקטריאלי של איב רושה, חיטוי ללא שטיפה. צילום: יח"צ

 

סבון מינרלי, 25 ש"ח

סבון מינרלים של כנען. להשיג בפרפומריות מובחרות. צילום: יח"צ
סבון מינרלים של כנען. להשיג בפרפומריות מובחרות. צילום: יח"צ

 

סבון ידיים מפנק, 85 ש"ח

סבון ידיים של קיילס. צילום: יח"צ
סבון ידיים של קיילס. צילום: יח"צ

 

ג'ל חיטוי, 10 ש"ח

ג'ל חיטוי של ללין. צילום: Vipdesign
ג'ל חיטוי של ללין. צילום: Vipdesign

 

תה ירוק, 17 ש"ח

תה ירוק של ויסוצקי. צילום: יח"צ
תה ירוק של ויסוצקי. צילום: יח"צ