"אני שייקספיר ביום גרוע": ליטל סימז הקליטה אלבום דחוף ב־30 יום

הראפרית הנוסקת מצפון לונדון הוציאה אלבום חדש שיוצא נגד מדיניות הענישה הגזענית בממלכה. "GREY Area" הוא אלבום אינטנסיבי, אבל לליטל סימז לא אכפת אם מישהו ייעלב

ליטל סימס בלונדון, בשנה שעברה (צילום: ג'ון פיליפס/Getty Images)
ליטל סימס בלונדון, בשנה שעברה (צילום: ג'ון פיליפס/Getty Images)
27 במרץ 2019

העולם לא התרגש יותר מדי כשליטל סימז (סימבי אג'יקאוו), ראפרית צעירה מצפון לונדון, הוציאה את אלבום הבכורה שלה לפני ארבע שנים. אבל מאז הקריירה שלה נסקה בטירוף באופן שהפתיע גם אותה: היא שיתפה פעולה עם הגורילז וחיממה את סיבוב ההופעות שלהם, קיבלה שאוט אאוט מקנדריק לאמאר שהכתיר אותה לדבר הבא, וצפויה להשתתף בהפקה החדשה של דרייק בנטפליקס. זו דרך ארוכה בשביל אג'יקאוו, שהתחילה לעשות ראפ בגיל 9 וחרכה מועדוני נוער ובמות פתוחות ברחבי אנגליה כדי להשחיז את הוורסים שלה. באלבום החדש שלה, "GREY Area", ליטל סימז לוקחת את הדברים לשלב הבא. 10 השירים באלבום הוקלטו בחודש אחד בלבד, והדחיפות משתקפת בטקסטים ההדוקים, בפלואו הכמעט בלתי אפשרי ובהרגשה שהגיע הזמן שהצעקה שלה תישמע.

בשיר "FMי101" ליטל סימז יוצאת נגד מדיניות הענישה הגזענית של הממשלה הבריטית. יותר מחצי מהאסירים הצעירים בבתי הכלא באנגליה מגיעים היום מהקהילה השחורה במדינה או מרקע אתני שונה – המספר הכי גבוה שהיה אי פעם בממלכה. "זו פשוט עובדה", אמרה בריאיון לגרדיאן. כשחבר הילדות שלה נעצר היא הרגישה איך הנתון הזה הופך למשהו שמשנה לה ולכל הקהילה שלה את החיים. "כשקן הלך לכלא הרגשתי שמשהו היה חסר. כשגדלנו היינו כמו משפחה, וכשהוא נכנס לכלא זה קרע את כל האיזור שגרתי בו ופער תהום. אבל לחוק לא אכפת אם זה קורע את הקהילה", סיכמה. בשיר היא מתארת את החיוך שלו, "רק עוד ילד שחור במערכת", ונזכרת איך הם היו משחקים פלייסטיישן ומתאמנים על הוורסים שלהם כדי להישמע כמו באסטה ריימס או דיזי רסקל.

עוד בריוט!
הכוכב העולה של האינדי הקווירי בורח מצו הוצאה להורג
הגיטרה של סטלה דונלי משתקת לרגע את הסקסיזם
מביקיני קיל ועד איימי פולר: האם ריוט גרררל עושה קאמבק?

את הקהילה שליטל סימז מדברת עליה אפשר לראות בקליפ שלה לשיר "Offence", בו היא מוקפת בקרו שלה ונראית בטוחה בעצמה יותר מתמיד. "אני ג'יי זי כשיש לי יום רע, אני שייקספיר ביום גרוע", היא יורה. השיר הזה פותח את האלבום בהצהרה: אם גם ככה הולכים להגיד עליי שאני ביץ' כי יש לי דעות, אז לא אכפת לי את מי אני מעליבה. בראיון לשדרן זיין לואו היא הסבירה: "רציתי שזה יהיה מאד לא מתנצל, מאד נועז. זה לא הזמן להיות בשקט".

ליטל סימז לא לוחצת לרגע על הברקס. בשיר השני באלבום, "Boss", היא צועקת: "אני בוס בפאקינג שמלה!" בקוליות מוחלטת, ומוסיפה "!nigger stay in line". ובכל זאת, האלבום הוא לא זירת אגרוף מוזיקלית. יש בו לא מעט רגעים גרוביים, כמו בשיר שסוגר את האלבום, בו מתארח מוזיקאי הסול המרגש מייקל קיוואנוקה. הרוגע והשלווה שמשרה השירה היפהפיה שלו מאזנים קצת את האינטנסיביות של המארחת, אבל רק לרגע. אין כוח בעולם שיכול לעצור אותה.

ריוט! מוזיקה מהפכנית, להט"בית, קווירית ואנטי גזענית. משודרת בכל יום שני בין 14:00־15:00 ברדיו הקצה. להאזנה באתר | לתכנית בספוטיפיי | לעמוד הפייסבוק