זהו סרט על משבר זהות של אישה אחת. זהו סרט על ישראל

"ליידי עמר" (צילום: עופר הררי)
"ליידי עמר" (צילום: עופר הררי)

"ליידי עמר" הוא סיפור על עקרת בית מקרית גת שבוקר אחד מתעוררת כשהיא משוכנעת לחלוטין - אבל לחלוטין - שהיא אשתו של תעשיין תל אביבי עשיר. אבל אי אפשר לספר סיפור על אובדן עצמי לטובת פנטזיה מבלי לספר סיפור על ישראל // טור יוצר

ג'קלין (ג'קי) עמר, עקרת בית מקרית גת, מתעוררת בוקר אחד משוכנעת שהיא לא אחרת מאשר פולין וייס, אשתו העשירה והתל אביבית של תעשיין משגשג. ילדיה – ישראל, לבנון וירדן – חסרי אונים. הם רוצים לרפא את אימם מהפנטזיה המופרעת שאליה התמכרה, אבל פולין/ג'קי לא מוותרת על זהותה החדשה. אימוץ זהות, פנטסטית ככל שתהיה, מספק לה מטרה ומשמעות בחיים לא פשוטים של אישה שהתאלמנה מבעלה חודשים ספורים לפני. בחירתה של ג'קי לברוח לעולם אחר מחוללת קרב זהויות בין אישה נחושה לילדיה שרוצים את אימם חזרה.

זהו הסרט "ליידי עמר", שמבוסס על מחזה שכתבתי שהפך להצגה מצליחה שרצה כבר שלוש שנים. הצלחת ההצגה גרמה לנו – יגאל זקס, הבמאי ומפיק הסרט (שגם ביים את הגרסה הבימתית) יחד איתי, המחזאי/תסריטאי וגם במאי שותף של הסרט – לעבד את המחזה למסך. השותפים שלנו למסע היו חבורה מבריקה של שחקנים – ליז רביאן, ויקטור סבג ואיציק גולן – שמבצעים את תפקידם לצד הגנרלית הראשית שלנו, אורלי טובלי, שאני אמנם משוחד, אבל נותנת כאן את אחד מביצועי המשחק המרגשים ביותר שראיתי לאחרונה. במהלך הסרט, אורלי מקפצת לעתים תכופות במהלך הסרט מזהות אחת לאחרת – מעקרת בית לאריסטוקרטית, מדיבור בעברית למרוקאית שוטפת, מאימא מוכת טראומה לאשת חברה עליזה – בוירטואוזיות מדהימה.

"ליידי עמר" מספר סיפור על משפחה במשבר ועל הצורך להתגבר על טראומות עבר למען עתיד משותף. אך באותו הזמן, סיפורם של בני משפחת עמר הוא גם סיפורה של מדינת ישראל השרויה במשבר זהות שרק התעצם בשבועות האחרונים. כשכתבתי את התסריט ואת המחזה רציתי להתמקד בחברה ישראלית שעוד לא החליטה מאין באה ולאן היא הולכת, האם היא חלק מהמזרח התיכון או מאירופה. ועדיין העניין המרכזי מצוי בקרע הגדול הפעור בלבה של משפחה ישראלית ובצורך להחזיר לקדמותה איזו אידיליה אבודה.

את הסרט צילמנו במהלך תקופת הקורונה בתנאים לא פשוטים, בימי הסגרים, כשהצילומים עמדו בספק כל יום. כל הצוות הסתגר בלוקיישן, ממש כמו דמויות הסרט, מפחד שעולם הקורונה שבחוץ יחדור לסט. חוויית הצילומים נדמתה לעתים כאילו הייתה לקוחה מתוך סרט אימה – כשסיימנו יום צילומים לא ידענו לא ידענו מי ישרוד ויחזור ללוקיישן יום אחר כך בריא ושלילי. אך זהו גם כוחו של הסרט. עשינו אותו אותו מתוך אמונה שלמה בפרויקט ובצורך שלנו לומר משהו על המשפחה הישראלית שבמרכז הסרט. השינויים הפוליטיים שהחברה הישראלית עוברת בשנים האחרונות, ובעיקר בשבועות האחרונים, הופכים את הסרט לרלוונטי אפילו יותר, כאשר כל אחד מאתנו מביט בפער הגדל שבין האידיאל הציוני, פנטסטי ככל שיהיה, לבין מה ומי שאנחנו באמת, לטוב ולרע. בקיצור, בואו לראות את "ליידי עמר".

נועם גיל הוא מיוצרי "ליידי עמר". הסרט יוקרן בסינמטק תל אביב, שפרינצק 2, החל מ-8.12