מה קורה כשמחברים בין טראפ לג'אז?

בגיל 15 מיקה דיוויס לימד את עצמו לנגן על כלים שונים והתחיל לפתח ז'אנר מוזיקלי חדש. עשר שנים אחרי, מאסגו משיק אלבום בכורה מסקרן ומגיע לישראל בפעם הראשונה

מאסגו (צילום: יח"צ)
מאסגו (צילום: יח"צ)
16 בספטמבר 2018

יש רגע שחוזר על עצמו לאורך ההיסטוריה של התרבות, ובו נדמה שכושר ההמצאה התנוון. פה ושם נשמעים קולות מרעננים שנבלעים במהירות בשפע הנוכחי, אך לפעמים הדבר החדש שכולם מחפשים נמצא בין ארגזים משומשים – והרפרטואר המוזיקלי זוכה לרנסנס בזעיר אנפין. זה בדיוק המקרה של מיקה דיוויס, המוזיקאי הצעיר שפועל תחת השם Masego, שמיזג את ההשפעות המוזיקליות הרבות עליו לז'אנר חדש – טראפהאוסג'אז (TrapHouseJazz). לפני שבועיים יצא אלבום הבכורה שלו, ובקרוב הוא יגיע לבארבי כחלק מסיבוב ההופעות שלו.

מאסגו, רק בן 25, מעורר בשנים האחרונות עניין רב סביב הסגנון שלו. בקטעים הבולטים ששחרר אפשר למנות את "Tadow" ,"Navajo" ו-"Lady Lady" שיצא ביולי ונושא את שם האלבום החדש. "הרבה ילדים מחלקים שונים של וירג'יניה היו מגיעים אלי הביתה לג'אם סשנים עם אנרגיה מסוימת", הוא מספר בריאיון טלפוני מארה"ב, שאת חלקה בטור הוא עומד לסיים. "אני באתי מדרך סקרנית יותר, וההשפעות והטעם שמתארים אותי הם טראפהאוסג'אז – זה כמו מוזיקת האוס שמבוססת בשיקגו, וטראפ שיש בו המון אנרגיה".

עוד כתבות שיעניינו אותך:
כל הדברים שזכו להייפ הכי לא מוצדק
מייקל היא סדרה מצחיקה אבל לא בהכרח כיפית
49 סרטים שיעבירו לכם את יום כיפור

דיוויס נולד בג'מייקה להורים כמרים, וכשהיה צעיר עברה המשפחה לווירג'יניה. את הסגנון המוזיקלי שלו התחיל לפתח בגיל 15, אז לימד את עצמו לנגן בכלים שונים – צ'לו, חצוצרה, תופים, גיטרה, פסנתר ובעיקר סקסופון. "ברגע שאתה מחזיק סקסופון, לכל דבר בו יש אלמנט של ג'אז וזה נראה לי הכי הגיוני. כנער צעיר עם זהות מוזיקלית זה תרם להגדרת הגרוב שלי, שהוא צליל אלגנטי ונבער כאחד. הייתי מתאר את הצליל שלי כרגש".

איך נכנס הג'אז לחיים שלך?
"כשגדלתי לא ממש למדתי או חקרתי ג'אז, אבל המוזיקה התנגנה בבית בימי ראשון. האדם הראשון שהדביק אותי לז'אנר היה קאב קאלוויי (זמר ובדרן פופולרי בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת – א"ב), אחרי שראיתי סרט תיעודי עליו, והוא היה היחיד שהכרתי אז. היום אני הולך אחורה גם לצ'ארלי פארקר, מיילס דיוויס ומיליוני סימפולים של ג'אז. אבל ההשפעה הגדולה ביותר עליי היא של קאלוויי, אחד ממוזיקאי ג'אז רבים שאינם מוערכים, עם היצירתיות והמנהיגות שלו".

קאלווי הוא לא השפעה מובנת מאליה על ג'אזיסט צעיר.
"אני מודע לנגני ג'אז מודרני כמו קמאזי וושינגטון, אבל רוב ההשפעות שלי מגיעות מאר אנ' בי עתידני ומטראפ. אני מרגיש שקאלוויי גרם לי לנגן בסקסופון, וזה הכי רחוק שלקחתי את זה. אני לא אנציקלופדיה שמכילה מידע על מוזיקאי ג'אז. כל מה שאני יודע הוא שאני נושא את החינוך והמהות של הג'אז בשם שלי".

מאסגו (צילום: יח"צ)
מאסגו (צילום: יח"צ)

ג'אם סשן אחד גדול

פירוש שמו של מאסגו הוא "ברכה" בסצוואנה, השפה הרשמית של המדינה הדרום אפריקנית בוטסואנה. הוא נשען על רגש במוזיקה שלו, דבר שניכר גם בהפקות הטראפ שלו, ששונות מהסטנדרט הנהוג בז'אנר הפופולרי שמובל בין השאר על ידי שלישיית מיגוס.

"התפיסה שלי בטראפ היא של מקצב הבנוי על בסיס מצב הרוח. אני מבין שמיגוס היא הגרסה הצפויה לאיך טראפ מזוהה ונשמע. הייתי אומר שהמאזין צריך לקבוע כיצד הסגנונות מתערבבים, ואם היפ הופ או טראפ בולטים יותר אצלי".

יש נטייה לרדת על טראפ, בעיקר מצד ראפרים מהדור הוותיק יותר.
"אני אוהב מוזיקת טראפ ואת כל האמנים החדשים. יש סיבה לכך שיש להם מעריצים. יש להם מקצבים נהדרים ומסרים קליטים, והם אומרים מה שהם רוצים לומר".

לדיוויס עצמו לא חסר מה להגיד, וזה מתבטא באלבום "Lady Lady" שממשיך את הקו המוזיקלי שהתחיל בסינגלים ובאי.פי ששחרר בשנים האחרונות – אם כי הוא מעיד על צמיחה אישית ומוזיקלית שהובילה לאלבום. לדבריו, כל דבר משפיע עליו, כולל החיבור עם זמר הנשמה לאון ברידג'ס, שאותו חימם בסיבוב ההופעות של האחרון. "הנוכחות שלו מלמדת אותי דברים קטנים על עצמי. אני מרגיש שלהיות סביב מישהו עם העולם, החוכמה והידע שלו, הופך את זה למראה, מעין השתקפות של עצמך. צמיחה פנימית היא לדעת איך להתנהג במצבים מסוימים ומה משפיע עליי, אבל ככה זה עבור כולם".

ואיך זה השפיע על האלבום?
"אני חושב שמדובר בשינוי חיים. גדלתי כאדם, אני מטייל יותר, אני פוגש אנשים. ככל שאני מטייל יותר בחו"ל, ככה יש יותר השפעות במוזיקה. הרבה אנשים היו מעורבים בפרויקט הזה, וזה הרגיש כמו ג'אם סשן גדול. בדרך כלל אני מנסה לעשות דברים לבדי, אבל הפעם יש צוותים שעוזרים לי להגיע לצליל מאוחד יותר. הרבה מחבריי היו מעורבים באלבום – מדובר במוזיקאים שאני רוצה לתת להם לזרוח. באופן טבעי אני מרגיש שהצליל שלי התפתח, כיוון שיש לי יותר סיפורים לספר והפרספקטיבה שלי התפתחה".

באת מרקע דתי. האם להגעה לישראל יש משמעות מיוחדת עבורך?
"אני חושב שעם הרקע הזה אתה לומד להתמיד ולהיות בעל תשוקה בדברים שאתה עושה. בגלל שאני נוסע הרבה, נתקלתי באמונות ודתות שונות. מה שמאחד אנשים הוא מוזיקה. ההורים שלי השפיעו עלי רגש ואנרגיה של קבלה ואהבה ללא תנאי. ביחס להופעה בישראל אני מרגיש אהבה, לפחות ממה שראיתי בטוויטר עד כה. אני חושב שהאנרגיה תהיה גבוהה ושתהיה אהבה רבה".

← מאסגו, בארבי, קיבוץ גלויות 52 תל אביב, ראשון (7.10), 175 ש"ח