של מי יותר גדול: איך ייראה קו הרקיע של תל אביב בעוד עשור?

ברחבי העיר וסביב לה יטפסו בעשור הקרוב מגדלים שוברי שיאים. איך ייראה קו הרקיע התל אביבי בעוד עשור מהיום? מדריך למגדלים שבדרך

קו הרקיע העתידי של תל אביב (הדמיות: וויופוינט, קבוצת עזריאלי, נצבא)
קו הרקיע העתידי של תל אביב (הדמיות: וויופוינט, קבוצת עזריאלי, נצבא)
9 באפריל 2017

 

מגדל בין ערים

מיקום: בין דרך בגין לז'בוטינסקי שברמת גן
סטטוס: בתכנון
כמה גדול? 100 קומות

 

על הגבול בין תל אביב, גבעתיים ורמת גן מתוכנן לקום המגדל הגבוה בישראל, מפלצת בגובה 400 מ' ובעלת שלוש חזיתות, כדי ששום עיר לא תיעלב. רוב המבנה ישמש למשרדים, ובתחתית יפעל מתחם מסחרי ועליו גינה בגודל שלושה דונם. ב-15 הקומות העליונות יוקם בית מלון לתיירים אמיצים במיוחד. המתכננים, אמנון שוורץ וגיא מילוסלבסקי, הגדירו אותו עוד ב-2014 כמבנה שיהפוך לסמל תל אביבי "כמו מגדל אייפל בפריז". בניין גלי/מקופל באמצע -בקרוב בצרור המפתחות של תיירי תגלית?

מגדל בין ערים (הדמייה: וויופוינט)
מגדל בין ערים (הדמייה: וויופוינט)

מרכז עזריאלי, המגדל הרביעי

מיקום: דרך בגין
סטטוס: בתכנון
כמה גדול? 85 קומות

על חורבותיו של בית "ידיעות אחרונות" צפוי לקום האח הצעיר של מגדלי עזריאלי, שעל פי התוכניות יעקוף גם את הגבוה שבשלישיה המקורית ב-36 קומות. התוכנית תרחיב את מגדלי עזריאלי עד רחוב מוזס. פרסומים קודמים חשפו כי כ-40 קומות ישמשו משרדים ובשאר יוקמו דירות קטנות ובינוניות, דיור מוגן ושטחי ציבור. הכל כדי שלחיילי הקריה יהיה עוד קצת מרחק לשרוף בהפסקת הצהריים.

בית אגד

מיקום: דרך בגין
סטטוס: בתכנון
כמה גדול? 70 קומות

בין עזריאלי, מסוף ארלוזורוב ונתיבי איילון ניצב לו בניין משרדים מרובע, חום וחביב משנות ה-60, המעוטר בעבודת מתכת של האמן משה שטרנשוס. זהו בית אגד, שעם מגרש החניה הסמוך לו יפנה בקרוב מקום לטובת מגדל נוסף בשרשרת המתארכת על דרך בגין. בתכנון המקורי דובר על כ-70 קומות, אך בחברת נצבא מקווים להשתדרג ל-90 קומות בעקבות אישור תוכניות המתאר העירונית.

בית אגד
בית אגד

עזריאלי שרונה

מיקום: מתחם שרונה
סטטוס: כמעט מוכן
כמה גדול? 53 קומות

עוד לפני שנולד והושלמה בנייתו תפס המגדל את תואר גורד השחקים הגבוה בישראל. אם הוא נראה לכם עקום, זה לא כי חיפפו בבנייה, אלא בשל בחירה עיצובית מכוונת "היוצרת מראה של מגדל הסובב על צירו". המגדל ישמש למשרדים, חוץ משלוש קומות בתחתית שיהפכו לקניון בוטיק, למקרה שהמרחק בין מתחם שרונה, קניון האופנה של גינדי ומרכז עזיראלי פשוט קשה מדי עבורכם.

עזריאלי שרונה (הדמייה: וויופוינט)
עזריאלי שרונה (הדמייה: וויופוינט)

מגדלי מידטאון תל אביב

מיקום: דרך בגין
סטטוס: בבנייה
כמה גדול? 50 קומות

תאומים לא זהים למטרות ביזנס ופלז'ר, שניהם בגובה 50 קומות. האחד הוא מגדל משרדים המעוצב כמו שתי קופסאות; השני ישר, מלבני וצפוי להפוך למבנה המגורים הגבוה בישראל. בין שניהם יחבר "כפר קניות" של 19 אלף מ"ר, עם מבנים מסחריים נמוכים, כיכר קהילתית וחיבור לתחנת הרכבת הקלה שצפויה להיפתח במקום סמוך. הפרוייקט יוקם על השטח ששימש במשך עשורים את מחלבת תנובה, ובעשור שקדם לעבודות היה מגרש חנייה.

מגדלי מידטאון תל אביב
מגדלי מידטאון תל אביב

מגדל רום

מיקום: פארק צמרת
סטטוס: בבנייה
כמה גדול? 50 קומות

מגדל המגורים ה-12 והאחרון שישלים את פאזל המגדלים של פארק צמרת צפוי להיות הגבוה ביותר במתחם. המגדל, בעיצוב האדריכל אבנר ישר, כולל 189 דירות בגדלים שונים: דירות שלושה, ארבעה, חמישה או שישה חדרים, וגם פנטהאוזים ודופלקסים. רום ממוקם בחלק הדרומי של המתחם, שלשמחתם של הדיירים גובל בשטח ירוק ופתוח. עכשיו רק צריך לרדת מאות מטרים במעלית כדי להגיע אליו.

מגדל רום
מגדל רום

גינדי TLV

מיקום: החשמונאים-קרליבך
סטטוס: בבנייה
כמה גדול? 48 קומות

אל 11 בנייני המגורים וקניון האופנה החדש של מתחם גינדי TLV צפויים להצטרף ארבעה מגדלים זהים בגובה כ-180 מ' כל אחד בפרויקט המכונה Love Tel Aviv. נכון להיום נמצאים בבנייה ובשיווק שניים מהם. האפיל של מגדלי היוקרה הללו טמון לא רק בדירות שבהם אלא גם במה שסביב להן – בקומה האחרונה של כל מגדל יפעל מתחם שיכלול בריכה ובר, ולמרגלותיהם יוקמו מוסדות חינוך, מרכזי ספורט ואמנויות, ים ירוקים – ובעיקרון בפרסומת גם הבטיחו לנו שלומית מלכה.

דה וינצ'י

מיקום: קפלן-דה וינצ'י
סטטוס: לקראת תחילת עבודות
כמה גדול? 42 קומות

אחרי מתחם שרונה, גם במתחם כנרית שמצדו השני של הכביש יוקמו שני מגדלי מגורים יוקרתיים. המתחם נחשב לאחד היקרים היקרים והמבוקשים בעיר. הוא פונה על ידי משרד הבטחון ונרכש בסוף שנת 2016 על ידי קנדה ישראל ואקרו נדל"ן בלא פחות מ-830 מיליון דולר. לפי הדיווחים, העשירים שבעשירים מיהרו לתפוס לעצמם חתיכה, אבל בעל ההון האמיתי פה הוא בסיס הקריה השכן, ששטח המבינה היה בעבר חלק ממנו.

מגדלי דה וינצ'י
מגדלי דה וינצ'י

מגדל לייטהאוס

מיקום: פארק הים, בת הים
סטטוס: בבנייה
כמה גדול? 41 קומות

פרויקט הדגל של בת ים בשנים הקרובות הוא פארק הים, מתחם מגורים ותעסוקה בדרום העיר, סמוך לגבול בת ים-ראשון ולחוף הים. אם החזון יתממש כמתוכנן, תוך כמה שנים יוקמו באזור אלפי דירות וכן בתי מלון, מתחמים מסחריים ומוסדות חינוך, עם שמורת טבע סביב וחוף ים במרחק הליכה. הגבוה שבמבנים המתוכננים, שלנו לפחות נותן תחושה טראמפית במיוחד, הוא גם פרויקט המגורים היקר בתולדות בת ים.

מגדל לייטהאוס
מגדל לייטהאוס

עזריאלי טאון

מיקום: דרך בגין
סטטוס: לקראת תחילת עבודות
כמה גדול? 40 קומות

קבוצת עזריאלי מתכננת להקים בין דרך בגין ונתיבי איילון מתחם שיכלול בניין משרדים, מגדל יוקרה למגורים, מלון שטחי מסחר ענקיים וגם חניון תת קרקעי ענקי. בניין המשרדים יחולק לשלושה אזורים בעלי לובי ומעליות נפרדים, שיאפשרו לו לפעול כמו שלושה בניינים שונים במקביל. הפרויקט מתוכנן כך שיתחבר אל תחנת הרכבת הקלה שאמורה להיפתח באזור בעוד כמה שנים. אמורה.

מגדל עזריאלי טאון
מגדל עזריאלי טאון

מגדלי אלון

מיקום: יגאל אלון
סטטוס: הבנייה צפויה להסתיים בחודשים הקרובים
כמה גדול? 40 קומות

השכנים החדשים של מגדל אלקטרה הם צמד מגדלי משרדים שהוקמו בהשקעה של כ-1.3 מליארד ש"ח, סכום שובר שיאים לפרויקט שמומן ע"י קבוצת רכישה. השטח ששימש בעבר מפעל של חברת "הארגז" יתמלא בקרוב בעובדי צווארון לבן, שייהנו מחניון פרטי של שש קומות, מלתחות לטובת רוכבי האופניים שינצלו את הקרבה לרכבת, מתקני ספא וסאונה.

מגדלי אלון
מגדלי אלון

טיים טאוור

מיקום: בסמוך למתחם הבורסה ברמת גן
סטטוס: הבנייה תסתיים בחודש הבא
כמה גדול? 38 קומות

גם לרמת גנים מגיע מגדל יוקרה, עם בריכות נוי, לובי מפואר, חדר כושר שקוף "בקופסת זכוכית הצף על בריכת מים" וכל זה. טיים טאוור הוא מגדל מגורים הכולל 194 דירות, לא מהסוג בר ההשגה. כדי לפצות על העובדה שהשכנים הם בעיקר עכברי תאגיד, השיווק חוזר ומדגיש את הקרבה של הפרויקט לתל אביב, כאשר כל הדירות בפרויקט פונות מערב, כלומר תל אביבה.

טיים טאוור
טיים טאוור