אתם הישראלי המכוער: מדונה לא חייבת לכם כלום

תבדקו את עצמכם: מה שאתם קוראים לו "ביקורת על ההופעה של מדונה" הוא בסך הכל זלזול במבוגרים, ובנשים מבוגרות בפרט. דעה

מדונה (צילום: GettyImages)
מדונה (צילום: GettyImages)
19 במאי 2019

אתמול בערב כולכם הפכתם לבריוני מדונה. היה לכם כל כך דחוף להגיד שהיא זייפה, שהיא מנותחת, שפג תוקפה ושהיא צריכה לרדת מהבמה. אתם הסיבה שאוניברסיטאות לא מקבלות אנשים מגיל 60 ללימודים. אתם הסיבה שאנשים מבוגרים לא מרגישים רלוונטיים. אתם אלה שיוצרים (ויוצרות) דיכוי נשי. אתם הישראלי המכוער. וכבר אי אפשר להסתכל עליכם. מדונה לא חייבת לכם כלום. היא הייתה פה קודם.

פעם הבאה שמלכת הפופ עולה לשיר בארץ הקודש, אתם צריכים להגיד תודה. היא לא הייתה חייבת לבוא לפה. היא לא הייתה חייבת להכין לכם שואו. היא אגדה והיא עשתה בשביל העולם ובשביל נשים, הרבה יותר ממה שאתם אי פעם תעשו. הטוקבקיסטים שבכם יקטרו על הכסף. "עלה לנו מיליון דולר להביא אותה". אתם שילמתם על זה? מדונה לא עובדת בחינם. מה ציפיתם? שהיא תסכים להופיע תמורת קרדיט? ובכלל, זה לא יצא מהארנק שלכם, אלא של מילארדר קנדי שרצה להפוך את האירווזיון לאירוע בלתי נשכח. וגם לו מגיעה תודה.

נכון, זה לגיטימי להעביר ביקורת על הופעה. אבל ה"איך" שלכם פגום. למה כל כך קשה לכם לראות אישה בגיל של אמא שלכם, עושה את מה שאנחנו רק חולמים עליו? אתם מתנהגים כאילו היא תופסת מקום של מישהו אחר. מדונה לא עשתה שום דבר פסול בזה שהיא בת תמותה שמתבגרת. אתם לא יכולים לצפות מאנשים להגיע לגיל שישים ולהיעלם. מחשבות כאלו בוראות מציאות בה אין מקום לאנשים מבוגרים בחברה, באקדמיה, בתעסוקה ובאומנות. ויש לזה שם, וזה נקרא גילנות.

מה היה קורה אם הייתם משקיעים את הרגע הזה, אחרי ההופעה – בלהגיד "כל הכבוד"? איזה יופי שהיא הגיעה ארצה בימי ה-BDS? איזה מטורף זה שהיא עדיין עושה מה שבא לה? כשאתם פותחים את הפה – יש לכם את הכוח לקבוע אם העולם הזה מכוער או יפה. תעשו אותו יפה. יש מספיק אנשים שיכערו לכם אותו.

רוני קידר היא בימאית ותסריטאית