מהפך חשאי: ג'יימס בונד יוחלף בסוכנת 007 שחורה

זו הפעם הראשונה שלתפקיד תיכנס אישה, כל שכן ממוצא אפרו־אמריקאי. השחקנית לשאנה לינץ' תככב ב"בונד 25" שייצא בשנה הבאה

לשאנה לינץ' בג'מייקה, השנה (צילום: רוי רוצ'לין/גטי אימג'ס עבור גולדווין מאייר)
לשאנה לינץ' בג'מייקה, השנה (צילום: רוי רוצ'לין/גטי אימג'ס עבור גולדווין מאייר)

סרטי ג'יימס בונד עוברים מהפך: בסרט החדש, "בונד 25", דניאל קרייג עדיין יגלם את בונד, אך לתפקיד סוכן 007 תיכנס לראשונה סוכנת חשאית שחורה – השחקנית לשאנה לינץ'. דמותה תיכנס לתפקיד לאחר שבונד עוזב את MI6, שירות המודיעין החשאי של בריטניה. הסרט ייצא לאקרנים בשנה הבאה.

הפרסום בגרדיאן מתבסס על הדלפה אנונימית, לפיה הסרט ה־25 בסדרה ייפתח עם בונד (קרייג) שפרש ונמצא בג'מייקה, ומקבל קריאה לחזור ולהילחם בנבל חדש. "ישנה סצנה מכריעה בתחילת הסרט, בה ראש ה-MI6 קורא (או קוראת – המערכת) לסוכן 007 להיכנס, ובמקום בונד נכנסת לשאנה – שהיא שחורה, יפה ואישה". המקור חידד כי "בונד הוא עדיין בונד, אבל הוא הוחלף בתפקידו".

הליהוק של לינץ' לתפקיד הראשי ובעל העוצמה אינו מובן מאליו: סרטי בונד הם סרטים "גבריים", על שלל המשמעויות הנגזרות מכך. לדוגמא, נעמה רק עמדה על הטשטוש שקיים לא פעם בסרטים בין רגעים אינטימיים של סקס ורומנטיקה לבין ניצול מיני ("למה תקיפות מיניות בקולנוע עדיין מצליחות להתחפש לאקט מחרמן?"): ב"סקייפול" ג'יימס בונד מתפרץ למקלחת של אישה ומתחיל לגעת בה, אבל ברגע שהיא רואה את פניו היא מתרצה וזורמת. וזו לא הייתה הפעם היחידה שבונד תקף מינית נשים ויצא מזה בסדר.

לשאנה בת ה־31 נולדה וגדלה במערב לונדון. היא השתתפה בכמה סרטים, בהם "בחורות מהירות", אך פרצה לתודעה השנה עם "קפטן מארוול". ההפקה של סרט הבונד החדש הייתה רצופה כשלים, בהם סירובו הראשוני של קרייג להשתתף בעוד סרט בונד והחלפת במאים מאותה הסיבה.