מה נשתנה

השבוע ישודר הפרק הראשון של העונה האחרונה של "מד מן". רגע לפני שנפרדים מהגברים (והנשים) של שדרות מדיסון, עצרנו לבחון את הקושייה הקריטית - היכן הדמויות המרכזיות התחילו ואיפה הן היום

מד מן חוזרת לעונה אחרונה. צילום: יח"צ
מד מן חוזרת לעונה אחרונה. צילום: יח"צ
8 באפריל 2014

דון דרייפר. צילום: יח"צ

דון דרייפר

בשורה אחת: מישהו עדיין סובל אותו?
הרגע הכי נמוך: יותר מדי אפשרויות
משהו ששכחנו: אימא של דון הייתה זונה ומתה בלידתו. ההיא מהפלאשבקים היא בכלל אמו החורגת.

כדי להבין עד כמה דון השתנה ועוד צפוי להשתנות, צריך לדבר על אחת התפיסות הפופולריות (והשגויות) של הסדרה: שהיא שיר הלל לגבריות ישנה, לעולם הישן. געגוע לימים פשוטים יותר, שבהם גבר היה משכיב את המזכירה בבוקר, חוזר לארוחת ערב עם הילדים והאישה בערב, ובדרך שותה ומעשן המון. בולשיט. החלום האמריקאי שהוצג לנו בפרקים הראשונים של הסדרה התגלה כחליפת שלושה חלקים שהוחזקה בסיכות, והתפרקה חלק־חלק: הזהות הסודית נחשפה, הכישרון נשחק, הנישואים התפרקו (פעמיים) והגרוע מכל – לבה של סאלי נשבר. זה לא שדרייפר לא השתנה בכלל – אפילו הבגידות שלו הפכו מאפיזודות חסרות חשיבות לבגידה יחידה ודרמטית, אבל זה לא היה מספיק. עכשיו, אחרי שהתפרק לגמרי, דרייפר יכול להתחיל להרכיב הכל מחדש.

מה אנחנו מאחלים לו?

תמונות הפרומו מציגות את מייגן לצדו, אבל אולי עדיף שדון יסיים את הסדרה לבד. שילמד אחת ולתמיד שאי אפשר לקבל הכל בחיים. גם אם אתה דון דרייפר.

פיטר פן מזדקן. סטרלינג. צילום: יח"צ

רוג'ר סטרלינג

בשורה אחת: פיטר פן מזדקן.
הרגע הכי נמוך: פיצוץ הלוויה של אימא שלו ("החוצה, זאת הלוויה שלי!").
משהו ששכחנו: הפעם שדון גרם לו להקיא ללקוחות על הנעליים כנקמה על שפלרטט עם בטי.

כמו דון, גם רוג'ר הוא גבר שנכנע ליצר. אבל בעוד שדון מנסה לפצות על ילדותו הקשה, רוג'ר סתם מפונק, איש עסקים שרובץ בביצה של סקס, שקרים, טבק ואלכוהול. אחרי שנים של מין עם מזכירות, ובראשן ה־מזכירה, ג'ואן, פירק רוג'ר את נישואיו והתחתן עם ג'יין, מזכירתו של דון. זה נגמר בכישלון מהדהד, בדומה להתנסויות שלו ב־LSD, שבהתחלה גרמו לו להתחבר לעצמו אבל התבררו בסוף כרק עוד מפגש של רוג'ר הישן עם הסמים החדשים. סטרלינג הוא כנראה הדמות שהשתנתה הכי מעט בסדרה – הוא החליף בגדים, נשים וחומרים אבל נשאר אותו הדבר. מה שכן, הוא תמיד היה דמות שכיף ומצחיק לצפות בה כל עוד לא מצפים ממנו להתנהג כמו בנאדם. ואולי זה מה ששאר הדמויות צריכות לעשות.

מה אנחנו מאחלים לו?

להבין שהיחידים שמסוגלים להציל אותו מלמות לבד הם ג'ואן ובנם הסודי קווין.

אפשר חיבוק? אולסון. צילום: יח"צ

פגי אולסון

בשורה אחת: אפשר לחבק אותך?
הרגע הכי נמוך: הריון ולידת ילד בהפתעה. או מלכתחילה לשכב עם פיט קמפבל. שום דבר טוב לא יכול לצאת מזה.
משהו ששכחנו: לפני שנות אור, קן קוסגרוב ניסה בלי הרף להשכיב אותה.

פגי היא הרבה יותר מסיפור סינדרלה פמיניסטי – היא גם דמות כיפית לאללה. לא רק מי שהפכה ממזכירה מפוחדת למבוגר האחראי במשרד, אלא גם הראשונה בסדרה שניהלה מערכת יחסים מודרנית, כולל מגורים משותפים לפני החתונה. דון הוא מורה הדרך של פגי והוא עושה זאת בכבוד ובאחריות אופייניים למי שנתפס בבגידה על ידי הבת שלו. בעונה האחרונה פגי נקרעה בינו ובין טד ולבסוף הוכיחה שהיא למדה משהו מג'ואן אחרי הכל: היא התאהבה בטד, פיתתה אותו ושכבה איתו. נו באמת פגי, לא לימדו אותך לשכב עם גבר נשוי רק אחרי שהוא אשכרה עוזב את אשתו בשבילך? למזלה, שתי הסחות הדעת האלה נעלמו מהמשרד ופגי הוכתרה באופן לא רשמי כדון דרייפר החדשה, כשמונתה לראש מחלקת קריאייטיב וצולמה, בשוט האחרון שלה בעונה, מאחור, ברפרנס ברור לאימג' של דרייפר היושב על הספה בפתיח הסדרה.

מה אנחנו מאחלים לה?

לא למות לבד עם החתול. ולטווח הקצר – הבשילו התנאים לרומן עם סטן, שחולה לה על התחת והוא גם הגבר הכי לוהט בסדרה חוץ מדון.

שיעור לחיים מפגי – כך מנצלים נכון הזדמנויות בעבודה:

האישה והאקורדיון. האריס. צילום: יח"צ

ג'ואן האריס

בשורה אחת: מגיע לה יותר.
הרגע הכי נמוך: לילה עם גבר מחליא למען העבודה.
משהו ששכחנו: היא מנגנת באקורדיון!

באחד הפרקים הקשים בסדרה הופכת ג'ואן האריס – אם חד הורית, אישה חזקה וכו' – לזונה. הלקוח, שבתמורה ללילה איתה מעניק לגברים של שדרות מדיסון חוזה עם חברת יגואר, אומר לג'ינג'ית היפהפייה: "אני לא יכול לחכות יותר. תני לי לראות אותם". הוא שולח יד, אבל ג'ואן הודפת אותה. היא מסתובבת ופותחת את רוכסן השמלה בעצמה, כאילו מנסה לאחוז בשאריות הכבוד העצמי שלה. הקטע הזה היה חשוב לסדרה ובעיקר להבנת דמותה של ג'ואן. מפתה לומר שהיא הגרסה הנשית של דון, בתור האישה המינית ביותר במשרד, אבל אין לה את הפריווילגיה הזאת. בעוד הגברים בסדרה יכולים לבחור מתי ועם מי לשכב, וסקס עבורם הוא עוד צורה של הרס עצמי, עבור ג'ואן סקס הוא כלי נשק, סחר חליפין.

גם ההשוואה בינה לבין לפגי מעניינת. האחרונה הגיעה לסטרלינג־קופר עם פמיניזם מובנה. לג'ואן, לעומת זאת, לקח זמן לתפוס את הרעיון. עכשיו שתי הנשים החזקות בחברה מנסות להציג חזית מאוחדת נגד האחווה הגברית שרומסת אותן.

מה אנחנו מאחלים לה?

הערכה מקצועית, אהבה והזדמנות לחבוט בהארי קיין עם אלת בייסבול.

הכל אודות אבא. דרייפר. צילום: יח"צ

סאלי דרייפר

בשורה אחת: עם הורים כאלה, כמה נורמלית את כבר יכולה לצאת?
הרגע הכי נמוך: היא ילדה, רדו ממנה.
משהו ששכחנו: חולה בביטלמניה ואפילו הלכה עם אבא להופעה של ארבעת המופלאים.

הגברים ב"מד מן" אינם משפחתיים במיוחד. הם מנסים לרצות את נשותיהם, אבל נדמה שהילדים עבורם הם משהו שבין רהיט לחיית מחמד. לדון שלושה ילדים: בובי, דמות כה זניחה שהילד שמשחק אותו התחלף כבר חמש פעמים; יוג'ין, שהוא יותר אביזר מאשר ילד; וסאלי, הבכורה. העובדה שדווקא הבת היא זו שמקבלת את זמן המסך, מעידה שהיוצרים מתעניינים יותר ביחסי גברים ונשים מאשר בשיח פנים גברי. סאלי התחילה כעוד סמל סטטוס של דון כאיש משפחה מהפרברים, אבל במהרה הפכה לג'ימיני קריקט של הסדרה – תמונת המראה להתנהגות המזעזעת של המבוגרים שמקיפים אותה. סאלי אוהבת את דון דווקא בגלל שהוא לא נוכח. כשבטי ודון מתגרשים, תסביך האלקטרה של סאלי מתגבר, והיא מאמצת את אשתו החדשה מייגן כמודל לחיקוי. בעונה האחרונה הפכה סאלי לטינאייג'רית, חצאית מיני והכל (בטי, במפגן של הורות למופת, שואלת באיזה צומת היא הרוויחה את הכסף לקנות אותה). ואף שהיא מנסה להיראות בוגרת היא עדיין לא פיתחה גישה צינית כלפי העולם, דבר שגורם לה להתאכזב שוב ושוב. השיא הוא, כמובן, כשהיא תופסת את אבא על חם עם השכנה, שהיא במקרה גם אימא של הבחור שעליו היא דלוקה. כמו אבא, גם סאלי בורחת מהבעיות אל תוך זהות חדשה במקום אחר: פנימייה שכולה סקס, סמים ורוקנ'רול. ועדיין, סאלי היא המפתח לגאולתו של דון וגורלה קשור במעשיו. לכן, סצנת סיום העונה השישית נראתה טבעית כל כך: דון לוקח את סאלי לבית שבו גדל. וכמו שהוא מקווה לגאולה, אולי גם לה יש עדיין סיכוי להינצל.

מה אנחנו מאחלים לה?

חברות לא מניאקיות ובחור לא קריפי (גלן ביקש פעם מאימא שלך שתיתן לו חתיכה משערה, סתם, שתדעי).

בטי פרנסיס. צילום: יח"צ

בטי פרנסיס

בשורה אחת: איפה זה ואיפה הסצנה עם הרובה והסיגריה
הרגע הכי נמוך: שפריץ קצפת לפה ברגע של משבר

משהו ששכחנו: מושא הרכילות העיקרי של בטי בעונה הראשונה: השכנה הגרושה + 2 (גוועלד!). הו הו איך שגלגל מסתובב

זוכרים איך פעם בטי הייתה דמות מעניינת ומעוררת הזדהות? האמת, קשה להיזכר. בטי הפכה תוך שתי שניות ממיל"ף לוהטת לדמות מעיקה שהאסואציה העיקרית ממנה היא "אה, זאתי. היא עדיין קיימת?". אחרי שנישאה להנרי פרנסיס המשמים, התמקדה בטי בעיקר בעלייה וירידה במשקל, קנאה במייגן ומריבות עם סאלי. כשצבעה את השיער לשחור עוד היה אפשר לחשוב שהיא מתחילה סוף סוף להתבגר. בפועל, השיער נצבע בחזרה, הקילוגרמים העודפים ירדו וגם המאהב הוותיק דון שב למיטתה, ללילה אחד. אלה סוף הסיקסטיז ובטי עדיין תקועה בשלהי שנות החמישים. לא ברור אם זה אי-פיתוח מכוון (כדי להבהיר שרק סקס זה לא מספיק בעולם שיש בו את מייגן וג'ואן) או סתם הזנחה תסריטאית של דמות עם פוטנציאל, אבל התוצאה היא פיהוק אחד גדול.

מה אנחנו מאחלים לה?

אושר רב ופחות זמן מסך.

בטי, בתקופה שעוד התעניינו בה, יורה ביונים של השכן:

אתנחתא קומית. קמפבל. צילום: יח"צ

פיט קמפבל

בשורה אחת: למה שורה? מילה תספיק: פיכס.
הרגע הכי נמוך: משקר לכולם כדי לגרום לג'ואן למכור את גופה.
משהו ששכחנו: ניסה לגרום לאשתו לשכב עם עורך עיתון כדי שיפרסם סיפור שכתב.

רגע השיא של פיט בעונה השישית: הוא החליק במדרגות. הפשלה הקטנה הזו השלימה את הפיכתו מנבל מעצבן שמחרבן לכולם את היום לסוג של אתנחתה קומית. קמפבל התחיל את הסדרה כילד מטומטם שרק התחתן ומיד מיהר לשכב עם המזכירה החדשה במשרד. הוא ניסה לחשוף את זהותו האמיתית של דון, איים להפוך לביג שוט בחברה ושיחק אותה איש משפחה למופת, אבל נכשל בכל משימה. אפילו את תפקיד המניאק של המשרד כבר גזל ממנו הארי קריין. למרות סימני התאוששות שונים, גילו גיבורי הסדרה בזה אחר זה את מה שהצופים הבינו מזמן: מדובר באפס חסר תקנה. האם זה גרם לו לנסות לשפר את דרכיו? לא, הוא פשוט עזב את ניו יורק לטובת ג'וב בקליפורניה.

מה אנחנו מאחלים לו?

למי אכפת.

הטריילר לעונה השביעית והאחרונה:

 "מד מן" HOT3, שני 22:15