מה רואים הלילה: הסרט הכי אנדרייטד בכל הקריירה של מייקל ביי

גברים קשוחים לא מביטים בפיצוצים. "רווח וכאב". צילום: יח"צ נטפליקס
גברים קשוחים לא מביטים בפיצוצים. "רווח וכאב". צילום: יח"צ נטפליקס

אחרי שנים רבות של הנאה כמעט גרוטסקית מפיצוצים ושרירנים, לא פלא שהסרט הזה של דוכס הרובוטריקים מייקל ביי עבר לרוב האנשים מתחת לרדאר ומעל לראש. מזל שעכשיו הפארודיה העצמית המבריקה הזו מקבלת הזדמנות שנייה, והפרחים לנטפליקס

מייקל ביי עשה קריירה נאה מלסחוט את החלום האמריקאי לתוך מסך הקולנוע, לא פעם בעזרת צילום נוצץ וגיבורים שריריים עם דגל אמריקה מתנופף ברקע. הוא האיש שהביא לנו את "בחורים רעים", "ארמגדון", "פרל הארבור", אבל גם האיש שהפך את סרטי הפעולה לאורגיות CGI עם סדרת הסרטים של "הרובוטריקים". אגדת קולנוע מעוררת מחלוקת, האיש שהפך את הקולנוע המסחרי למדפסת כסף, וגבר שעושה מה שגברים עשו מאז ומתמיד, רק עם ציוד יותר יקר. אבל דווקא הסרט האישי, המתוחכם, העניין והייחודי ביותר שלו התפספס לכולם. מזל שעכשיו נטפליקס החזירה את "רווח וכאב" לסיבוב נוסף.

>> לא רק מירי רגב: 12 הפוליטיקאים הכי מושחתים שראינו על המסך

אולי כי על פניו זה עשוי להיראות כמו סתם סרט אקשן נוסף מבית מייקל ביי. אולי כי ניסו לשווק אותו כאקשן סתמי נוסף ממייקל ביי. אולי כי ליהוקים של מארק וולברג, דוויין ג'ונסון ואנתוני מאקי בתפקיד שלושה מפתחי גוף גרם לאנשים לחשוב שזה סרט סתמי של מייקל ביי. אבל זה לא. למעשה, זה הסרט שלועג לכל סרטי מייקל ביי, לעצם השקר של החלום האמריקאי ולאובססיה של כולנו עם כוכבי קולנוע מצליחים ושריריים, אבל לא מי יודע מה חכמים. כן, זה מייקל ביי עושה פארודיה על הקריירה של מייקל ביי.

סיפור המסגרת הוא קומדיית פשע די פשוטה – שלושה קציצי בשר עם שרירים במיאמי בניינטיז, ימי שיא עבור קציצי בשר עם שירירים, מחליטים לחטוף ולסחוט את אחד מהלקוחות במכון בו הם עובדים. התוכנית כמובן משתבשת, אחרת למה היינו רואים את זה, וקומדיית הטעויות הנהדרת שמתגלגלת משם היא אחד מהדברים המבדרים יותר שראינו, וכאשר למדנו שמדובר בסיפור אמיתי בכלל נפלה לנו הלסת. ובכל זאת, הדבר שבאמת עושה את הסרט הוא העובדה שכל האנשים האלה שיוצרים סרטי אקשן מסחריים התרכזו כדי ליצור סרט ששובר כל אתוס בז'אנר, מגחיך אותו יותר טוב מכל "פאמלי גיא", ולמעשה מודה שהם מבינים את האבסורד בקריירה שלהם. מסתבר שכשהוא רוצה, מייקל ביי יכול להיות חכם וחד. הוא פשוט מעדיף לעשות חרא מסחרי. כל עוד הוא מספק לנו פעם בעשור יצירה כזו, אנחנו יכולים להתמודד עם זה.
"רווח וכאב". עכשיו בנטפליקס