"אם יורידו לי 20 אחוז מהמשכורת, אצטרך לבוא עם תחתונים לעבודה"

מולוגטה טומוזגי, 29, נשוי +1, טבח בקפטן קארי ופעיל במאבק נגד קרן הפיקדון. הגיע ב-2008 לגבול ישראל מארתיראה, מאז עובד כטבח, ונלחם בהחלטה להוריד 20% משכר מבקשי המקלט

מולוגטה טומוזגי (צילום: איליה מלניקוב)
מולוגטה טומוזגי (צילום: איליה מלניקוב)
1 ביוני 2017

 

שם: מוּלוּגֶטָה טוּמוּזגי

סטטוס: נשוי + 1

גיל: 29

תעסוקה: טבח בקפטן קארי, פעיל במאבק נגד קרן הפיקדון*

מאיפה אתה במקור ומתי הגעת לעיר?
"נולדתי באריתריאה ואחרי שסיימתי כיתה י"א לא הייתה לי ברירה אלא לברוח מהמדינה. כבר 26 שנה שיש שם שלטון דיקטטורי, שמגייס אותך לצבא בלי הגבלת זמן. אתה לא חוזר למשפחה שלך, אין לך חופשות, אתה בעצם אסיר במדינה שלך. ב־2008 הגעתי לגבול של ישראל. הייתי שבעה ימים בסהרונים ואחרי זה שחררו אותי לתל אביב. שלושה ימים הייתי בגן לוינסקי, היה קר קר קר, לא הייתה לי שמיכה ולא היה כלום. אחר כך באו ישראלים שיש להם לב טוב והביאו לנו אוכל, מים ומקלט. אני מעריך אותם עד היום. היינו שם אולי 350 איש במרתף. אחרי שבוע התחלתי לעבוד כשוטף כלים בדוקטור שקשוקה, אחר כך לוויתי כסף מבעל הבית שלי ויכולתי לשכור דירה".

מה הדבר הכי תל אביבי בעיניך?
"האנשים של תל אביב יותר פתוחים, יוצרים קשר, מתקרבים אליך. אני עובד עם אנשים ממש נחמדים, רובם צעירים, לפעמים אחרי העבודה אנחנו יוצאים לבלות כולם יחד. בעיניי זו המשפחה הכי מדהימה שאפשר לבקש".

מה יקרה החל מ־10.6, כשיתחילו לנכות לך 20 אחוז מהמשכורת, כמתוכנן לפי קרן הפיקדון?
"עד עכשיו ברוך השם הרווחתי סבבה, אבל אם יורידו לי 20 אחוז אני אצטרך לבוא עם תחתונים לעבודה ולא יהיה לי שום דבר. איך אני יכול לקיים ככה את הילד שלי ואת האישה שלי? השלמתי עם כל השינויים שעברתי, אבל זה יותר מדי".

איך אתם מתכננים להאבק בחוק הזה?
"כל ההפגנות שעשינו, עם ארגוני זכויות אדם ובלעדיהם, לא עזרו. החלטנו לבוא בדרך אחרת: לחגוג את יום ירושלים, להראות שאנחנו חלק מהמשפחה. אנחנו מתכננים לפתוח עמותה עם יחסי ציבור והכל כדי להוכיח לממשלה שאנחנו חלק מהעם הזה, ואז החוק הזה ייפסל כי אף אחד לא יכול לעשות את זה לעם שלו".

איך מגיבים הבוסים שלכם?
"חוץ מהכסף שייקחו מאיתנו, ייקחו גם מהבוסים שלנו כסף (16 אחוז מגובה משכורתו של כל עובד זר, שיופרש לקרן עד שיחזור למולדתו – א"ח). מבקשי מקלט שלא באמת חשובים לעבודה שלהם יפוטרו בוודאות. אתה לא מבין לכמה מבקשי מקלט לא תהיה עבודה עכשיו. אני יודע שכמה בעלי בית הולכים עם עורכי דין לבג"ץ כדי להגיד שהחוק הזה חמור. החוק הזה ישאיר 85 אחוז ממבקשי המקלט בלי עבודה, ואם אין לך עבודה או אוכל – או שאתה גונב או שאתה שודד. הם דוחפים אותנו לכיוונים שאנחנו לא רוצים בהם".

*קרן הפיקדון היא תקנה שנכנסה לאחרונה לתוקף המחייבת עובדים זרים להפריש 20 אחוז משכרם לקרן מיוחדת שאת כספיה יקבלו רק כשיעזבו את הארץ, כתמריץ לעזיבה