פלייסטיישן, קפה ומשם לוויטרינה: ביקרנו במועדון החדש לשליחים בלבד

מועדון לשליחים באבן גבירול. צילום: תומי שטוקמן
מועדון לשליחים באבן גבירול. צילום: תומי שטוקמן

מכונת אספרסו, תחנות טעינה לסוללות האופניים החשמליים ואפילו ייעוץ משפטי חינמי - מיולי מסתתר לו בנכס קטנטן באבן גבירול מועדון פנאי חדש שפתחה הסתדרות הנוער העובד - לשליחים בלבד. קפצנו לבקר ומצאנו את המגזר העסקי החדש והמותש נח לרגע

7 באוקטובר 2021

״מועדון השליחים״ באבן גבירול 107 נראה מבחוץ כמו משרד של חברת נדל״ן יאפית. מכונת אספרסו וכיסאות בר חשופים דרך השמשה, ספות מתוקתקות וכורסאות בצבעי פסטל. על אף שהוקם רשמית כבר בחודש יולי, אי אפשר שלא להבחין בכך שהוא נבלע בתוך העומס של הרחוב הכי הומה בואך הצפון הישן.

מועדון לשליחים באבן גבירול. צילום: תומי שטוקמן
מועדון לשליחים באבן גבירול. צילום: תומי שטוקמן

״כשפתחנו פה כולם התחילו לחטט, להבין אם הולכת להיפתח עוד מסעדה או חנות חדשה״, מספר מידן פישמן, רכז המועדון מטעם הסתדרות הנוער העובד והלומד, ״כשאמרנו להם שהולך להיפתח פה מועדון שליחים אנשים היו בהלם. גם השליחים עצמם לא מבינים לפעמים למה מישהו התעורר יום אחד והחליט שבא לו לדאוג להם״.

המועדון, מספר מידן, נוצר כתוצאה מתהליך איגוד עובדי ״תן ביס״ שהובילה ההסתדרות, וגם במימונה ובמימון הסתדרות הנוער העובד שבתוכה. ״אנחנו המחלקה בתוך ההסתדרות שמתעסקת בעובדים שבין גיל 18-25. אמנם חלק מהשליחים מבוגרים יותר, אבל החלטנו לקחת את זה תחתינו״, הוא משתף, ״זה היה בימים ממש לוהטים של הקיץ וחיפשנו בשטח שליחים שיצטרפו להתאגדות וראינו פשוט אנשים שצריכים הפסקה. משם הגיע הרעיון ליצור עבור כלל השליחים, לא רק של החברה הזו, מקום שבו הם יוכלו לנוח רגע בעבודה הכל כך שוחקת הזו, לשבת במזגן, לשתות קפה, להטעין את סוללת האופניים או לשחק בפלייסטיישן״.

מועדון לשליחים באבן גבירול. צילום: תומי שטוקמן
מועדון לשליחים באבן גבירול. צילום: תומי שטוקמן

על אף שהמקום עדיין בהרצה, את השליחים שמגיעים אליו באופן קבוע מידן מכיר היטב. ״חשוב לנו ממש ליצור מסגרת שהיא קבועה עבורם בתוך השגרה המאוד לא קבועה הזו – אז אנחנו לומדים דרכם את השטח. מתי ה״פיקים״ של כל חברה, מי עובד במשמרות ומי לא, כדי להתאים אליהם את שעות הפתיחה ואת מה שאנחנו יכולים להציע להם״, משתף הרכז, ״פתחנו קבוצות בכל הרשתות החברתיות כדי לשמוע את הצרכים שעולים מהם, וגם להבין מה קורה להם בעבודה. יש כאן אפילו חבר׳ה שבאים להשמיע לי את המוזיקה שלהם״.

״הרבה פעמים שליחים מגיעים כדי שמישהו יישמע אותם – וגם כדי לקבל עזרה״, הוא מפרט, ״צוות המועדון בהכשרתו מורכב ממדריכי איגוד מקצועי מטעם ההסתדרות – אנחנו עוזרים מול ביטוח לאומי, פנסיות, נותנים ייעוץ משפטי ועוד. בחברות כמו ‘וולט׳ למשל, שהשליחים שלה מגיעים אלינו בכמויות, אנחנו מנסים לתמוך בעובדי הקבלן כמו בעצמאים בעזרת ייעוץ ותמיכה בהפגנות״.

לא נשקר, בהתחלה הרמנו גם אנחנו גבה למול היוזמה המשונה והמקסימה בתמימותה, אבל כששליח נכנס למקום הנינוחות בו מורגשת וניכר שהמילה מתחילה להתפשט. ״היה חוסר אמון מצד השליחים בהתחלה. זה מקום יפה, במרכז תל אביב, הכול פה חינמי לחלוטין – הכיבוד, הקפה, השימוש במחשב. הם שואלים הרבה שאלות שבכולן ברור שהם לא מבינים למה שמישהו יחליט פתאום שהוא דואג לאוכלוסיה מסוימת״, מציין מידן, ״האמרה שלי היא מאוד חדה – באתי לדאוג לכם. אני רוצה להיות דמות קבועה עבורם שאפשר לסמוך עליה״.

״החלום הוא שיגיעו לכאן יותר ויותר שליחים שישמעו על המקום וכך נוכל להשתפר ולהשתדרג. המטרה היא להפוך את זה למקום של קבוצת שליחים גדולה ושזה יהיה שלהם לחלוטין בשעה – שעתיים הפסקה שהם לוקחים לעצמם״, הוא מסכם, ״אנחנו רוצים להצליח ליצור ימים קבועים – שלישי שמח שתהיה בו אווירה של מועדון, הרצאות שרלוונטיות אליהם בימי חמישי. כרגע אנחנו מתעסקים בלגייס שלטים לערב פיפ״א שהרבה שליחים ביקשו״.
המרכז פתוח כרגע בימי שני עד חמישי מהשעות 13:00-18:00, אבן גבירול 107