המחאה מתחממת: אלפים צעדו ברוטשילד וקראו לנתניהו להתפטר

זאת רק ההתחלה. אלפים בהפגנה נגד הממשלה, 16.12.23 (צילום: שב"פ)
זאת רק ההתחלה. אלפים בהפגנה נגד הממשלה, 16.12.23 (צילום: שב"פ)

אחרי הפגנת הזעם הספונטנית בשישי בערב, על רקע תקרית הריגת החטופים בעזה, הגיעו במוצ"ש כעשרת אלפים איש כדי לצעוד בהפגנה הגדולה ביותר מאז פרוץ המלחמה נגד נתניהו וקואליציית המחדל שלו, בקריאה להתפטרותו המיידית. בשבוע הבא צפויה ההפגנה לגדול ולעבור לכיכר הבימה

סוף השבוע החולף בתל אביב הציג, לראשונה מאז השבעה באוקטובר, התעוררות ממשית של תנועת המחאה נגד בנימין נתניהו וקואליציית המחדל והחורבן שלו. ביום שישי בערב, עם פרסום הידיעה על מותם של שלושה חטופים מאש כוחותינו – ידיעה שהלכה והפכה זוועתית יותר ככל שהתגלו הפרטים – נהרו אלפים אל שער הקריה בדרך מנחם בגין וצעדו במשך שעות ארוכות בהפגנת זעם ספונטנית סביב המתחם הצבאי, בדרישה מהממשלה להציג לאלתר מתווה משלה להחזרת החטופים ולעצור את הפקרתם בשבי החמאס.

הפגנת הזעם הספונטנית בקריה, 15.12.23 (צילום: אלכסי ג'. רוזנפלד/גטי אימג'ס)
הפגנת הזעם הספונטנית בקריה, 15.12.23 (צילום: אלכסי ג'. רוזנפלד/גטי אימג'ס)

המפגינים בשישי בלילה חסמו את צירי התנועה בדרך בגין, קפלן ושאול המלך במשך שעות ארוכות, כשבראש התהלוכה דגל ישראל מוכתם בצבא אדום שמסמל את הפקרתם של החטופים שנהרגו בתקרית בעזה. האווירה במהלך ההפגנה הייתה סוערת וזועמת, ומפגינים רבים ציינו כי היא מזכירה להם את "ליל גלנט", אז נהרו עשרות אלפים לאיילון כדי למחות על ניסיונו של נתניהו לפטר את שר הביטחון, לאחר שזה התריע בפניו על האופן הדרמטי שבו ניסיון ההפיכה המשטרית פוגע בכשירותו של הצבא.

למחרת, במוצאי שבת, התאספו בתחילת שדרות רוטשילד כמעט עשרת אלפים איש בהפגנה האנטי-ממשלתית הגדולה ביותר עד כה מאז פרוץ המלחמה – כמות כפולה לפחות לעומת השבוע שעבר – בהובלתם של משה רדמן ועמי דרור, מהדמויות הבולטות במחאה נגד ההפיכה המשטרית. אחרי כמה נאומים קורעי לב של בני משפחות הנרצחים, יצאה מהמקום צעדת מחאה אל כיכר החטופים, וגם שם נרשמו יותר שלטי מחאה ברורים נגד הממשלה והתנהלותה בהשוואה לשבועות קודמים.

בשבוע הבא מתכננים המארגנים הפגנה גדולה אף יותר, והמיקום שלה יועתק מתחילת שדרות רוטשילד אל כיכר התרבות שלמרגלות הבימה. "מרטין לותר קינג אמר פעם: 'החיים שלך מתחילים להיגמר ביום שבו התחלת לשתוק לגבי דברים חשובים'", כתב משה רדמן לעשרות אלפי עוקביו בווטסאפ, "לא ניתן לחיים שלנו כאן במדינה האהובה שלנו להיגמר. השלטון הרע, תרבות השקר וההסתה, הזלזול, חוסר המקצועיות, הציניות והעסקנות הפושעת בזמן מלחמה הם אלו שצריכים להיגמר וזה מתחיל היום. זה הזמן. נפגין כולנו, עם ישראל מול ממשלת ישראל בדרישה פשוטה – מגיע לנו טוב יותר".