כונס הנכסים מקצץ בתמלוגים? האמנים יופיעו מחוץ לביתו

במחאה על החלטת דוד האן לקצץ את תמלוגי הכותבים ברשתות קול ישראל ב־50 אחוז, מוזיקאים ינגנו מחוץ לביתו במשך יממה שלמה. ליקטנו עבורם חמישה שירים שירימו את ההפגנה

מיקרופון. צילום: Shutterstock
מיקרופון. צילום: Shutterstock

"אתה רוצה מוזיקה בחינם? תהיה לך מוזיקה בחינם" – כך כתב הזמר והמוזיקאי זיו רובינשטיין בדף הפייסבוק שלו, בתגובה להחלטת דוד האן, כונס הנכסים של רשות השידור, להפחית ב־50 אחוז את סכום התמלוגים שיקבלו כותבי השירים המושמעים בתחנות הרדיו של קול ישראל. על ההחלטה נודע אמנם כבר לפני מספר חודשים, אך הפעם עלה רובינשטיין על רעיון יצירתי למחאה: אירוע שבמסגרתו אמנים ינגנו מחוץ לביתו של האן במשך 24 שעות.

ביממה שחלפה מאז פרסומו הספיק הפוסט של רובינשטיין לעורר גם מוזיקאים נוספים. "הרבה אמנים כבר נרתמו – החבר'ה של אבטיפוס קפצו מיד ואמרו שהם בפנים, ארקדי דוכין אמר לי שהוא בשמחה יבוא להופיע", מסר רובינשטיין לטיים אאוט. "צריך לציין שהאמנים הגדולים נפגעים פחות מהסיפור הזה. בשביל אמנים כמו שלמה ארצי התמלוגים הם לא החלק הארי בהכנסתם.  לעומת זאת יש את מעמד הביניים, כמוני, שהתמלוגים הם דמי המחייה שלהם.  פתאום בא אדם ובאופן חד צדדי מודיע שמהיום הוא מקצץ אותם בחצי.  אין לי שום דבר אישי נגד האדם הזה. אני סמוך ובטוח שהוא אפילו לא יודע מה ההשלכות של האקט שהוא עשה.  המטרה היא לא להפר את שלוות חייו, אלא שהוא לא יפר את שלוות חיי. בגלל שאין שם עם מי לדבר, נגיע אליו בדרכים שאנחנו מכירים – מוזיקה".

יש כבר דיבור על תאריך?

"אנחנו מכוונים את זה ל-6 באוגוסט".

אנחנו החלטנו לתרום את חלקנו למחאה עם הצעות לחמישה שירים ישראליים שיהלמו את הנסיבות, ואולי אפילו יגרמו להאן להרים עם המפגינים בפיג'מה:

 

ברי סחרוף – "רעש לבן"

שבק ס – "תתקעו בחצוצרה"

אושיק לוי – "לישון לישון"

הדג נחש – "לא פרייארים"

קוקו בלוף והיתושים – "זיינתי את בת שבע"